Tgc: "Rtük İktidarın Sansür Aygıtı Olarak Yine Ceza Yağdırmıştır. Cezalar Halkın Haber Alma Hakkına İndirilmiş Yeni Bir Darbedir" - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Tgc: "Rtük İktidarın Sansür Aygıtı Olarak Yine Ceza Yağdırmıştır. Cezalar Halkın Haber Alma Hakkına İndirilmiş Yeni Bir Darbedir"

Tgc: "Rtük İktidarın Sansür Aygıtı Olarak Yine Ceza Yağdırmıştır. Cezalar Halkın Haber Alma Hakkına İndirilmiş Yeni Bir Darbedir"

22.02.2023 18:27

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye verdiği cezalara tepki gösterdi. Cezaların ‘halkın haber alma özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbe’ olduğu vurgulanan açıklamada, “Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ihmalleri haberleştiren basın kuruluşları için iktidarın sansür aygıtı olarak RTÜK yine ceza yağdırmıştır. Cezalarla iktidara yaranacağını düşünen RTÜK Başkanı ve yöneticileri bu tutumlarıyla yaşanan büyük deprem felaketini ve depremzedelerin ağır sorunlarını yok saymaktadır” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Halk TV, TELE 1 ve Fox TV'ye verdiği cezalara tepki gösterdi. Cezaların 'halkın haber alma özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbe' olduğu vurgulanan açıklamada, "Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ihmalleri haberleştiren basın kuruluşları için iktidarın sansür aygıtı olarak RTÜK yine ceza yağdırmıştır. Cezalarla iktidara yaranacağını düşünen RTÜK Başkanı ve yöneticileri bu tutumlarıyla yaşanan büyük deprem felaketini ve depremzedelerin ağır sorunlarını yok saymaktadır" denildi.

TGC Yönetim Kurulu, RTÜK'ün Halk TV, TELE 1 ve Fox TV'ye verdiği cezalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ihmalleri haberleştiren basın kuruluşları için iktidarın sansür aygıtı olarak RTÜK yine ceza yağdırmıştır. Cezalarla iktidara yaranacağını düşünen RTÜK Başkanı ve yöneticileri bu tutumlarıyla yaşanan büyük deprem felaketini ve depremzedelerin ağır sorunlarını yok saymaktadır. İktidara yaranmakla yurttaşların sorunlarının ortadan kalkmadığı bir gerçektir. RTÜK bu tavrıyla medya tarihinde gelecek kuşaklara utanç verici bir örnek olarak kalacaktır. Eleştirel haber yapmak, yazılı, internet ve görsel basında çalışan her dürüst gazetecinin ödevidir.

"RTÜK, GAZETECİLİĞİ, İKTİDARIN HALKLA İLİŞKİLERİNİ YAPMAK OLARAK ALGILAMAKTADIR"

Anlaşılan RTÜK, gazeteciliği, iktidarın halkla ilişkilerini yapmak olarak algılamaktadır. Ölçüsüz cezaları da bu bakış açısıyla dağıtmaktadır. Son olarak deprem bölgelerinde yaşanan sorunları ve yurttaşların taleplerini dile getiren Halk TV'ye ve Tele 1'e yüzde 5 para cezası, beş kez program durdurma cezası; Fox TV'de Orta Sayfa programı ile Halk TV'de Halk Meydanı programına yüzde 3'er para cezası vermiştir.

"BU CEZALAR, GENEL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN RTÜK'ÜN MEDYA ÜZERİNDE NASIL BİR BASKI KURACAĞININ DA İPUÇLARINI VERMEKTEDİR"

Bu cezalar, genel seçimler yaklaşırken RTÜK'ün medya üzerinde nasıl bir baskı kuracağının da ipuçlarını vermektedir. Bu cezalar ölçülülük esaslarına, Anayasa'ya, halkın haber alma hakkına ve düşünceyi ifade özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak RTÜK'ü bu hukuksuz kararları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Tgc: 'Rtük İktidarın Sansür Aygıtı Olarak Yine Ceza Yağdırmıştır. Cezalar Halkın Haber Alma Hakkına İndirilmiş Yeni Bir Darbedir' - Son Dakika


Advertisement