Ticaret Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı market ve pazar yeri denetimi başlattı - Son Dakika

Ticaret Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı market ve pazar yeri denetimi başlattı

Ticaret Bakanlığı ekiplerince, Ramazan Bayramı öncesi, 81 ilde temel gıda ve tüketim ürünlerinin satıldığı marketlerde ve pazar yerlerinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Denetim sonucunda fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 100 bin TL'ye kadar, stokçuluk yaptığı tespit edilenlere ise 500 bin TL'ye kadar ceza kesilecek.

Ticaret Bakanlığı gıda fiyatlarına yönelik bayram öncesi saha denetimlerini arttırdı. Türkiye genelinde yapılan denetimlerde, Bakanlık ekipleri ürünlerde fahiş fiyat uygulanıp uygulanmadığının tespit etmek amacıyla fiyat değişimlerini incelerken, bu değişiklikleri tutanak altına aldı. Denetim sonuçları, 16 Nisan 2020 tarihinde TBMM'de kabul edilen 7244 sayılı 'Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' kapsamında oluşturulan 'Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu' tarafından incelenecek. Bu kapsamda firmaların öncelikle savunmaları istenerek, kurul tarafından değerlendirilmeye alınacak.

81 ilde eş zamanlı denetim başladı! Fırsatçılara 500 bin TL'ye kadar ceza kesilecek

500 BİN TL'YE KADAR CEZA KESİLECEK

Kurulun, fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere yönelik 10 bin TL'den 100 bin TL'ye; stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin TL'den 500 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulama yetkisi bulunuyor. Ticaret Bakanlığı' nca yapılacak denetim ve incelemeler kapsamında perakende fiyatların yanı sıra ilgili ürünlerde tedarik zincirinin tüm aşamalarındaki fiyat uygulamaları yakından takip edilirken, sahada denetim çalışmaları devam ediyor.

81 ilde eş zamanlı denetim başladı! Fırsatçılara 500 bin TL'ye kadar ceza kesilecek

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU BUGÜN İLK KEZ TOPLANDI

Öte yandan 'Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu' bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu temsilcileri ile üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektörünü temsil eden üyeler katıldı. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak kurulun öncelikli gündem maddesini Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan maske tavan fiyat uygulaması oluşturuyor. Temel gıda ve ihtiyaç maddelerindeki fiyat hareketleri de bugünkü toplantıda değerlendirilecek. Yapılan denetimlerle serbest piyasanın sağlıklı ve düzenli işlemesini sağlamak, tüketicileri korumak ve piyasa bozucu faaliyetlerle mücadele etmek amaçlanıyor.

Ticaret Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı market ve pazar yeri denetimi başlattı

Son Dakika

Son dakika: 3 bankanın başlattığı dev kredi destek paketine Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da dahil oldu Resmi Gazete'de yayımlandı! Parasını bankada unutanlar için süre uzatılıyor Son dakika: EPDK: Akaryakıt fiyatları yüksek, şirketler indirim yapmazsa biz fiyatları makul seviyeye çekeriz Genel yönetim bütçesi 53,4 milyar TL açık verdi Taşıt kredisinde faizler %0,49'a kadar düştü! Peki geri ödemeler nasıl olacak? Ukrayna'dan vatandaşlarına "Tatil için Türkiye'ye gidin" çağrısı Kredi paketinin açıklanmasının ardından ev ve araç fiyatları uçtu Bakan Albayrak: Peak'ın satışı Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu Bursa'da hayvan sürüsü, 6 adet aracı ve villası olan bile 1.000 liralık yardıma başvurmuş Türkiye'de bir ilk! 3 farklı ödeme çipli kimlik kartlarıyla PTT ATM'lerinden yapılacak Son Dakika: Toplu taşıma araçlarının yüzde 50 yolcu alma zorunluluğu kaldırıldı 3 kamu bankası %0,64'ten konut kredisi veriyor! İşte alınan miktara göre ödeme tablosu Antalyalı çiftçinin ürettiği kekik kokulu karpuza yoğun talep var, müşteri dalından koparıp götürüyor ABD'li Zynga, Türk oyun şirketi Peak'ı 1,8 milyar dolara satın aldı Şans oyunlarında yeni dönem! Bu gece yarısından itibaren internetten oynanabilecek