Son Dakika Haberleri: Ticaret Üniversitesi Bursa'ya Yüksek Lisans Eğitimine Geldi

Ticaret Üniversitesi Bursa'ya Yüksek Lisans Eğitimine Geldi

6 yıl önce

İstanbul Ticaret Odası'nın kurduğu vakıf üniversitesi olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bursa'da yüksek lisans dalında 4 program ile sürekli eğitim merkezi bünyesinde 7 ayrı program ile iş dünyasına hizmet vermeye başladı.

Ticaret Üniversitesi Bursa'ya Yüksek Lisans Eğitimine Geldi, System.String[]
İstanbul Ticaret Odası'nın kurduğu vakıf üniversitesi olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bursa'da yüksek lisans dalında 4 program ile sürekli eğitim merkezi bünyesinde 7 ayrı program ile iş dünyasına hizmet vermeye başladı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Tuna, sahip oldukları akademik bilgi ve tecrübeleri Bursalılarla paylaşmanın ilk adımını attıklarını belirterek, "Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde oluşturulan 4 yüksek lisans programını başlattık. İşletme, Muhasebe ve Denetim, Uluslararası Ticaret ve Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programları ile hem iş dünyası hem de kendini geliştirmek istiyenleri bünyemize bekliyoruz. İstanbul'da 6 bin öğrencimizin arasında 365 Bursalı öğrencimiz var. Bursalılar bizim üniversitemizin tecrübe ve eğitim sistemini yakından tanıyorlar. Bursa'daki merkezimizin koordinatörlüğünü de Bursa iş dünyasının yakından tanıdığı Prof. Dr. Ali Ceylan hocamız yürütüyor. 11. yılını geride bırakarak olgunluk dönemine giren üniversitemiz sektörel ihtiyaçlara uygun çözümler üretiyor. Şu anda İstanbul'da mücevherat mühendisliği bölümü kurarak, kuyumculuk sektörünün ihtiyaçı olan kalifeye elemanları yetiştirme konusunda adımlar atıyoruz. Şirketlerin raiting ve derecelendirmeleri ile alakalı bir enstitü kurarak, Moodys ve Fithc ile ortak çalışma başlatacağız" dedi.

Ticaret Üniversitesi Bursa Koordinatörü Prof. Dr. Ali Ceylan da, şu anda yüksek lisans öğrenci sayısının ilk yıl olmasına rağmen 40'ı geçtiğine dikkat çekerek, "4 ana daldaki yüksek lisans programlarının yanı sıra, ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarılı e ticaret uygulamaları için bir eğitim programına başladık. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile alakalı bir program başlattık. Dış ticaret uzmanlığı ve ferdi, kurumsal gelişim ile alakalı çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca aile şirketlerine yönelik veliahtlar neler yapmalı, kurumsallık nasıl sağlanmalı konularında sertifika programlarımız da var. Böylece Bursa'nın ticaret ve sanayi hayatına pratikte çözümler üretecek programları uygulamaya alıyoruz" diye konuştu.

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI'NIN VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURMASI

Bir gazetecinin "Bursa Ticaret ve Sanayi Odası vakıf üniversitesi kurabilir mi, mali olarak odaya üniversite ne kadar yük oluyor" diye sorması üzerine, Prof. Dr. Yusuf Tuna, "İlk kuruluş aşamasında oda maddi olarak destek verdi. Ancak şu anda üniversite işletmek karlı bir sektör. Bizim üniversitemiz yük olmuyor. Yeni kampüsler oluşturma aşamasında maddi anlamda destek taleplerimiz olabiliyor. Odanın maddi desteğine ihtiyaç duymadığımız dönemler de oluyor. Ancak İstanbul Ticaret Odası'nın kurduğu bu üniversite gibi Anadolu'da 3 tane de odanın vakıf üniversitesi var, Konya'da bu yapıldı ise Bursa'da ticaret ve sanayi odanız bu vakıf üniversitesini çok rahat kurabilir. Ancak bu konuyu sırtlanıp götürecek, dertlenecek akademisyenlerin ve bu vizyona sahip oda meclisinin bulunması gerekiyor. Vakıf üniversitesi işletmek, ticaret odasına bir yük olmuyor. Biz 350 bin ticaret erbabının aidatları ile oluşturduğu bir odanın üniversitesiyiz. Dolayısı ile bir taraftan yarı kamu, yarı özel sektör üniversitesi gibiyiz. Onun için her adımımızı kamu gibi dikkatli atıyoruz. Programlarımızı da ticaret dünyasının talepleri, ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu üniversite diğer 3 benzer odanın kurduğu vakıf üniversiteleri ile güzel bir iş birliği ile sinerji oluşturuyor. Bursa'nın da böyle bir üniversiteyi rahatlıkla kurabileceğine inanıyorum" dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin Bursa'daki yüksek lisans eğitim merkezi, Odunluk Mahallesi'nde yeni kurulan otellerin olduğu adadaki Kumova Plaza'nın 5. katında faaliyet gösteriyor. Programlarla alakalı detaylı bilgiye www.ticaret.edu.tr adresinden ve bursa@ticaret.edu.tr mailinden ulaşılabilir. - BURSA


Esad'dan Küstah Afrin Yorumu: Türkiye Terörü Destekliyor ABD'den Son Dakika Afrin Açıklaması: Operasyon Sınırlı Olmalı!
Son Dakika! PYD/PKK'lı Teröristler Reyhanlı'nın Ardından Kilis'e de Roketle Saldırdı