Tika Afganistan'da Klinik Yaptırdı - Son Dakika

Tika Afganistan'da Klinik Yaptırdı

18.12.2017 10:00
Tika Afganistan'da Klinik Yaptırdı, System.String[]

I Afganistan'da birçok alanda yüzlerce projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Belh vilayetinde yaptırdığı klinikle binlerce kişinin derdine derman olacak.

MEZAR-I Afganistan'da birçok alanda yüzlerce projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Belh vilayetinde yaptırdığı klinikle binlerce kişinin derdine derman olacak.

TİKA'nın bu ülkede yürüttüğü önemli projelerden Şadiyan Kliniği, Afganistan Sağlık Bakanı Firuzuddin Firuz, Sağlık Bakanı Yardımcısı Feda Muhammed Paikan, Belh Vali Yardımcısı Muhammed Beşir Tevhidi, Belh İl Şura Başkanı Muhammed Afzal Hadid, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, Koordinatör Yardımcısı Savaş Gündüz ve Afgan yetkililerin katılımıyla açıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bakan Firuz, Türkiye ile Afganistan'ın iki dost ve kardeş ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan genelinde sağlık alanında yaptığı yardımlarla kendilerine çok büyük destek olduğunu ifade eden Firuz, bu nedenle Türk halkına ve Türkiye devletine teşekkür etti.

Belh Vali Yardımcısı Tevhidi de Türkiye'nin her zaman Afganistan halkının yanında olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Afganistan'da çok önemli projeler hayata geçirdiğini dile getiren Tevhidi, bu projeler sayesinde birçok ihtiyacın giderildiğinin altını çizdi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Bulduk da TİKA'nın ülke genelinde yaptığı yardım faaliyetlerden bahsederek bu yardımların devam edeceğini söyledi.

Bulduk, "TİKA yıllardır Afganistan'ın Faryab, Cüzcan ve Tahar vilayetinde 12 yıldır hastane işletmektedir ve bu hastanelerde şu ana kadar yaklaşık 8 milyon hasta tedavi edildi" dedi.

TİKA'nın halkın ihtiyacına göre yardımda bulunduğunu anlatan Bulduk, tüm teçhizatıyla TİKA tarafından yaptırılan Şadiyan Kliniği'nin günlük 100 hasta kabul edebilecek kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından kurdeleyi kesen Türk ve Afgan heyeti kliniği gezdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tika Afganistan'da Klinik Yaptırdı - Son Dakika


Son Dakika

2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İş insanından şoke eden iddialar: 2 aracımı alıp geri vermedi, müstehcen sitelerde telefon numaramı paylaştı Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı Yaptıkları 3 metrelik kardan adamın adını 'Donald Trump' koydular Samsun-İstanbul uçağı, bilinç kaybı yaşayan yolcudan dolayı acil iniş yaptı İstanbul'da kar yağışı kaç gün sürecek? Meteoroloji'den son hava durumu tahmini Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı Almanya'da Pfizer aşısı olan 10 kişi hayatını kaybetti