Tika, Asya Ekspedisyonu Projesine Katkıda Bulunacak - Son Dakika

Tika, Asya Ekspedisyonu Projesine Katkıda Bulunacak

28.11.2015 14:42
Tika, Asya Ekspedisyonu Projesine Katkıda Bulunacak, System.String[]

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Petrolleri'nin desteğiyle fotoğrafçı ve yönetmen Cemal Gülas tarafından sürdürülen Asya Ekspedisyonu projesine katkıda bulunacak.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Petrolleri'nin desteğiyle fotoğrafçı ve yönetmen Cemal Gülas tarafından sürdürülen Asya Ekspedisyonu projesine katkıda bulunacak.

TİKA Başkanı Serdar Çam, Türk Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman'a ziyarette bulundu.

Asya Ekspedisyonu projesinin Moğolistan ayağında Gülas ve ekibinin Altay Dağı eteklerinde buldukları kurganların da ele alındığı görüşmede, ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgelerdeki büyük kurganların Türk ve Moğol bilim adamları tarafından incelenmesi, kurganlardan çıkarılacak tarihi eserlerin müzelere kazandırılması için gerekli adımların atılmasına karar verildi.

TİKA'dan yapılan açıklamada Moğolistan'ın kuzeybatısındaki Bayan Ölgi bölgesinde, Altay Dağları eteklerinde çok sayıda kurgan ve balbal bulunduğu belirtildi.

Açıklamada güçlükle ulaşılan bölgedeki kurgan, balbal ve kaya resimleri, bozulmadan günümüze ulaştığı kaydedildi. TİKA, bölgedeki kurganların, Türk ve Moğol bilim insanlarından oluşan bir heyet tarafından açılıp incelenmesi için resmi girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor.

Türkiye Petrollerinin desteklediği Asya Ekspedisyonu projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı'ndan, Asya ve Amerika kıtalarını birbirine bağlayan Bering Boğazı'na uzun bir yolculuğu kapsıyor.

İstanbul Boğazı'ndan başlayan Ekspedisyon'un rotasında Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan, Rusya, Çin, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve İran olmak üzere toplam 12 ülke bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tika, Asya Ekspedisyonu Projesine Katkıda Bulunacak - Son Dakika


Son Dakika

Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz 19:16 Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz Bikinili pozlarını paylaşan şarkıcı Linet'in göbeğindeki detay gözlerden kaçmadı 18:54 Bikinili pozlarını paylaşan şarkıcı Linet'in göbeğindeki detay gözlerden kaçmadı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü 18:38 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü
F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş 18:30 F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:39 "Makamına Erdoğan'ın fotoğrafını asanın elini kırarım" diyen CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı gözaltına alındı
Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar 17:29 Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü 17:01 İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü
Advertisement