TİKA'dan Kırgız kadınlara istihdam desteği - Son Dakika

TİKA'dan Kırgız kadınlara istihdam desteği

30.07.2020 13:03
TİKA'dan Kırgız kadınlara istihdam desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kırgızistan'da sosyal alanda faaliyet gösteren Mahmud Kaşgari ve İntizar Hayır Kurumlarına ait binalarda dar gelirli kadınlara yönelik açılacak dikiş kursu atölyesi için dikiş makineleri ile gerekli ekipman desteği sağladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kırgızistan'da sosyal alanda faaliyet gösteren Mahmud Kaşgari ve İntizar Hayır Kurumlarına ait binalarda dar gelirli kadınlara yönelik açılacak dikiş kursu atölyesi için dikiş makineleri ile gerekli ekipman desteği sağladı.

Dikiş atölyelerinde düzenlenecek kurslarla; dar gelirli ailelerden gelen kadınlara ve çocuk sahibi dul kadınlara yönelik yeni iş imkanı sağlanmasının yanı sıra, dar gelirli ailelerin başkalarına muhtaç olmadan, ihtiyaçlarını çalışarak karşılama fırsatı sunulacak. Ayrıca Bişkek'te açılan dikiş atölyesine alınan 12 kafalı nakış makinesiyle bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımların kumaş üzerine baskısı yapılabilecek. Özellikle, bu makine ile Uygurların geleneksel takke-şapkası olan "Dopu"ların dikiminin de yapılması planlanıyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesinde geleneksel kıyafet, şapka ve takkelerin üretildiği atölyelerin kapatılmasından dolayı, dopu bölgede temin edilemez hale geldi. Bu destekle, yok olma aşamasına gelen kültürel mirasın korunmasına katkı sağlanacak.

"Türk halkına ve TİKA'ya çok teşekkür ediyoruz"

Kırgızistan Celalabat şehrinde faaliyet gösteren Mahmud Kaşgari Hayır Kurumu Başkanı Alişer Nasırahunov, "TİKA'nın bu desteği, bölgedeki dar gelirli kadınların ücretsiz dikiş-nakış öğrenmesine vesile olmasıyla hem istihdama katkı sağlayacak hem de büyük hayırların işlenmesine yol açacaktır" dedi. Ayrıca Bişkek şehrinde faaliyet yürüten İntizar Hayır Kurumu Başkanı Kalbinur Camalova, "TİKA desteği ile yeni kurulan dikiş atölyesi hem bölgedeki ihtiyaç sahibi kadınların dikiş-nakış öğrenmesine, hem Uygur kültürünün bir parçası olan milli kıyafetlerin korunması ve gençler arasında yaygınlaşmasına katkısı olacaktır. Biz bu büyük destek için Türk halkına TİKA'ya çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

TİKA Kırgızistan'da son senelerde kadın istihdamı ve mesleki eğitimine yönelik "Dar Gelirli Kadınlara Yönelik Dikiş ve Bilgisayar Kursları", "Kadın Girişimcileri Destekleme" projelerini gerçekleştirdi ve yaklaşık 500 kadının iş bularak istihdam edilmesine destek sağladı. - ANKARA

YORUMLAR
500
Turizmde pandemi öncesine dönüş, istihdamı hareketlendirdi Turizmde pandemi öncesine dönüş, istihdamı hareketlendirdi İzmir haberleri! Bornova Belediyesi, 'Altın Bilezik Projesi' ile İstihdama Katkı Sağlamaya Devam Ediyor İzmir haberleri! Bornova Belediyesi, 'Altın Bilezik Projesi' ile İstihdama Katkı Sağlamaya Devam Ediyor İŞKUR'un Sanal İstihdam Fuarı firmalar ile iş arayanları buluşturacak İŞKUR'un Sanal İstihdam Fuarı firmalar ile iş arayanları buluşturacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel TİKA'dan Kırgız kadınlara istihdam desteği - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement