Son Dakika Haberleri: Suudi Arabistan, Filistin Lideri Abbas'a Ültimatom Verdi: Ya ABD Planını Kabul Et ya da İstifanı Ver
BBC

Suudi Arabistan, Filistin Lideri Abbas'a Ültimatom Verdi: Ya ABD Planını Kabul Et ya da İstifanı Ver

3 gün önce

Times gazetesi, Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin lideri Mahmud Abbas'a "ABD'nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul et" baskısı yaptığını yazdı.

İngiltere'de yayınlanan  Times gazetesi,  Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın  Filistin Yönetimi lideri  Mahmud Abbas'a "ABD'nin hazırladığı  Orta Doğu barış planını kabul et" baskısı yaptığını yazıyor.

TRUMP'IN DAMADININ HAZIRLADIĞI BARIŞ PLANI GÜNDEME GELDİ

Haberde  Mahmud Abbas'ın bir hafta önce  Riyad'ı ziyareti sırasında,  ABD Başkanı  Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğünde hazırlanan barış planının gündeme geldiği ifade ediliyor.


"YA KABUL ET YA DA İSTİFA ET"

Gazetenin haberinde, "Prens Muhammed  Mahmud Abbas'a ' Trump planı açıkladığında  ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver' dedi" ifadeleri yer alıyor.


ABBAS'TAN BİR HAFTA ÖNCE DAMAT ORADAYDI

Mahmud Abbas'tan bir hafta önce de Jared Kushner  Riyad'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Times, Kushner ve veliaht Prens Muhammed arasındaki görüşmenin gece geç saatlere kadar devam ettiğini ve  İsrail -  Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek bir  Orta Doğu barış planı üzerinde görüşmelerin yapıldığını yazıyor.

Haberde, "Kushner,  Trump'ın baş müzakerecisi Jason Greenblatt, ulusal güvenlik danışman yardımcısı Dina Powell ve  ABD'nin  İsrail Büyükelçisi  David Friedman bir süredir  Orta Doğu barış planı üzerinde çalışıyorlar" deniyor.

İRAN'A KARŞI İSRAİL'LE İŞBİRLİĞİ AMAÇLANIYOR

Haberde görüşüne yer verilen üst düzey bir İsrailli yetkili ise "Öyle gözüküyor ki plan konusunda işi ciddiye almaya başladılar" diyor.

Times, "Körfez ülkeleri  Filistin'e ihanet ettikleri izlenimi yaratmadan  İsrail'le birlikte  İran'a karşı daha iyi bir koordinasyon sağlamak için barış planının hayata geçmesini istiyor" yorumunu yapıyor.

Haberde  ABD'nin  Orta Doğu barış planı önerisini gelecek yılın başlarında açıklayabileceği de vurgulanıyor.

TRUMP İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM FİKRİNE DAHA YAKIN

"ABD'nin planında, işgal altındaki bölgelerdeki yerleşim yerleriyle ilgili olarak  İsrail hükümetinin taleplerinin büyük bir kısmının kabul edilmesi muhtemel" diyen  Times,  Trump yönetiminin iki devletli çözüm fikrine daha yakın bir noktaya geldiği de ifade ediliyor.

Suudi  Arabistan'ın  Filistin konusundaki girişiminin bir diğer nedeninin de Hizbullah -  Hamas bağlantısı olabileceği belirtiliyor:

"Suudi  Arabistan,  Hamas ve Hizbullah'ın daha sıkı bir bağ kurarak  Lübnan'daki  Filistin mülteci kamplarının kontrolünü tamamen ele geçirmesini istemiyor."

BBC
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Suudi Arabistan Kralı Selman, Gelecek Hafta Görevi Oğlu Muhammed'e Devrediyor İstifa Eden Lübnan Başbakanı Hariri, Suudi Arabistan'a Neden Gittiğini Açıkladı
Çılgın Adam, Basit Bir İddia Uğruna Araçların Ortasına Uçak İndirdi Kalbiniz İçin Köpek Besleyin! Köpeği Olanlar Yüzde 36 Oranında Daha Uzun Yaşıyor