Son Dakika Haberleri: Tiyatro Anadolu "Kundakçı" ile Mart Ayında Seyircisiyle Buluşacak

Tiyatro Anadolu "Kundakçı" ile Mart Ayında Seyircisiyle Buluşacak

10 ay önce

Türkiye’nin ilk profesyonel üniversite tiyatrosu olan Tiyatro Anadolu, çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Tiyatro Anadolu
Türkiye'nin ilk profesyonel üniversite tiyatrosu olan Tiyatro Anadolu, çalışmalarını  Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Seyirci potansiyeliyle Üniversite ve  Eskişehir için sanatsal bir görev üstlenen Tiyatro Anadolu, kısa bir aranın ardından Bahar Döneminde "Kundakçı" oyunuyla seyircisine tekrar 'Merhaba' demek için prova sürecini hızlandırdı.  Haluk Bilginer'in tiyatrosu Oyun Atölyesi'nin kapalı gişe olarak sahnelediği Kundakçı, bu defa Tiyatro Anadolu yorumuyla seyirci karşına çıkmak üzere gün sayıyor. Prömiyeri  14 Mart'ta  Anadolu Üniversitesi  Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Oda Tiyatrosu'nda yapılacak olan Grigory Gorin'in yazdığı ve Türkçe'ye  Haluk Bilginer'in çevirdiği "Kundakçı" oyunun yönetmenliğini  Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Enis Yıldız üstleniyor.

İki perdeden oluşan ve kara komedi türünde sahnelenen Kundakçı oyununun konusu ise şöyle: Kundakçı, Artemis Tapınağı'nı kundaklayan tarihteki ilk anarşistin öyküsünü anlatıyor. Kundakçı'nın tapınağı kundaklamasında, politik ya da ahlaki bir neden yok. Kundakçı, sadece isminin daha sonraki yıllara taşınması amacıyla böyle bir işe kalkışıyor. Kundakçı'nın temel tezinde "Siz bu tapınağı yapanların adlarını bilmiyorsunuz ancak ben bu tapınağı yaktım ve bu şekilde benim adım sonsuza kadar yaşayacak" görüşü bulunuyor.

Kundakçı, tapınağı yaktıktan sonra yakalanıyor ancak cezalandırılmıyor ve gelişmelerden anlaşılıyor ki herkesin bu kundaklama olayında belirli oranda çıkarları bulunuyor. Dolayısıyla oyunda sarsılan bir adalet kavramı işleniyor ve çıkarları için birtakım insanların nasıl fikir ve tutum değiştirdiklerine yer veriliyor. Kısacası, Kundakçı; kibirle adını yaşatmak, şan ve şöhret sahibi olmak için bu yolu seçen bir insanın hikayesini anlatıyor. - ESKİŞEHİR
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Annesi Tarafından Öldürülen Necmi'nin Babası, "Komşuyla İlişki" İddiasını Yalanladı Cinsel İlişki Sırasında Aşırı Zevkten Tek Gözünü Kaybetti
Melih Gökçek Ateş Püskürdü: Onur Yoksunları, İspat Etmezseniz Şerefsizsiniz