Son Dakika Haberleri: Tiyatro Anadolu "Kundakçı" ile Mart Ayında Seyircisiyle Buluşacak

Tiyatro Anadolu "Kundakçı" ile Mart Ayında Seyircisiyle Buluşacak

12 ay önce

Türkiye’nin ilk profesyonel üniversite tiyatrosu olan Tiyatro Anadolu, çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Tiyatro Anadolu
 Türkiye'nin ilk profesyonel üniversite tiyatrosu olan Tiyatro Anadolu, çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Seyirci potansiyeliyle Üniversite ve Eskişehir için sanatsal bir görev üstlenen Tiyatro Anadolu, kısa bir aranın ardından Bahar Döneminde "Kundakçı" oyunuyla seyircisine tekrar 'Merhaba' demek için prova sürecini hızlandırdı. Haluk Bilginer'in tiyatrosu Oyun Atölyesi'nin kapalı gişe olarak sahnelediği Kundakçı, bu defa Tiyatro Anadolu yorumuyla seyirci karşına çıkmak üzere gün sayıyor. Prömiyeri 14 Mart'ta Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Oda Tiyatrosu'nda yapılacak olan Grigory Gorin'in yazdığı ve Türkçe'ye Haluk Bilginer'in çevirdiği "Kundakçı" oyunun yönetmenliğini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Enis Yıldız üstleniyor.

İki perdeden oluşan ve kara komedi türünde sahnelenen Kundakçı oyununun konusu ise şöyle: Kundakçı, Artemis Tapınağı'nı kundaklayan tarihteki ilk anarşistin öyküsünü anlatıyor. Kundakçı'nın tapınağı kundaklamasında, politik ya da ahlaki bir neden yok. Kundakçı, sadece isminin daha sonraki yıllara taşınması amacıyla böyle bir işe kalkışıyor. Kundakçı'nın temel tezinde "Siz bu tapınağı yapanların adlarını bilmiyorsunuz ancak ben bu tapınağı yaktım ve bu şekilde benim adım sonsuza kadar yaşayacak" görüşü bulunuyor.

Kundakçı, tapınağı yaktıktan sonra yakalanıyor ancak cezalandırılmıyor ve gelişmelerden anlaşılıyor ki herkesin bu kundaklama olayında belirli oranda çıkarları bulunuyor. Dolayısıyla oyunda sarsılan bir adalet kavramı işleniyor ve çıkarları için birtakım insanların nasıl fikir ve tutum değiştirdiklerine yer veriliyor. Kısacası, Kundakçı; kibirle adını yaşatmak, şan ve şöhret sahibi olmak için bu yolu seçen bir insanın hikayesini anlatıyor. - ESKİŞEHİRDonarak Can Verdi! 3 Yaşındaki Çocuğu Kreşin Bahçesinde Unuttular Acun Açıkladı! Gönüllülerde Yarışan Melih'in Babası da Zamanında Survivor'da Yarışmış

YPG Saflarında Öldürülen Hollandalı Teröristi Bordo Bereli Vurmuş