Son Dakika Haberleri: Tiyatro Sanatçısı İlhan Kantarcı'nın Cenazesi Toprağa Verildi

Tiyatro Sanatçısı İlhan Kantarcı'nın Cenazesi Toprağa Verildi

8 yıl önce

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından İlhan Kantarcı'nın cenazesi toprağa verildi.

Tiyatro Sanatçısı İlhan Kantarcı'nın Cenazesi Toprağa Verildi, System.String[]

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından İlhan Kantarcı'nın cenazesi toprağa verildi.


Kalp krizinden vefat eden Kantarcı için Büyük Tiyatro'da düzenlenen törene, kendisi gibi Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çalışanı olan eşi Şenay Kantarcı, kızı Zeynep Kantarcı ile diğer yakınlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Akif Yeşilkaya, oyuncu Erdal Beşikçioğlu ile Devlet Tiyatrosu sanatçıları katıldı.


Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bilgin, törende yaptığı konuşmada, Kantarcı'yı erken kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.


Kantarcı'nın 1983'te Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrosu ailesine katıldığını belirten Bilgin, sanatçının birçok oyunda sahne aldığını, sayısız başarılara imza attığını ifade etti.


Bilgin, "Disiplini, çalışkanlığı, olağanüstü yeteneğiyle her zaman bütün yönetmenler tarafından beğenilen, istenilen bir oyuncu oldu. Mülakata açık bir tiyatro insanıydı. İlhan, her zaman tiyatro için projeleri olan, projelerini hayata geçirmek için çaba harcayan ve onları hayata geçirmesini bilen biriydi. Bildiklerini, öğrendiklerini gençlerle paylaşan ve bundan mutluluk duyan biriydi. Tiyatroyla atan, asla kin tutmayan kocaman yüreğindeki sevgiyi hepimizle paylaşan biriydi. Bizlere yüreğimizdeki sevgiyi çoğaltıp paylaşmayı miras bıraktı. Onu en son görev aldığı bu sahneden tiyatro dünyamızın ölümsüzleri arasına uğurlarken eşine, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.


Törenin ardından, Kantarcı'nın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Tokat'ta 1955'te dünyaya gelen İlhan Kantarcı, 1983'te Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu, aynı yıl Bursa Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. 1993'e kadar Bursa Devlet Tiyatrosunda görev yapan sanatçı, 1993'te Ankara Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başladı. Ankara Devlet Tiyatrosunda halen sahnelenen "Genç Osman" adlı eserde izleyici karşısına çıkan Kantarcı, İzmir, Bursa ve Ankara devlet tiyatrolarında sahnelenen 37 oyunda oyuncu, reji yardımcısı ve rejisör olarak görev aldı. Sanatçının rol aldığı eserler arasında Küçük Kristof Kolombus, Köşebaşı, Mavi Masal, Leonce ile Lena, Rita, Yaprak Dökümü, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Rumuz Goncagül, Helikopter, Bıçak Sırtı, Yusuf ile Menofis, Büyük Romulus, Ghetto, Üç Kuruşluk Opera,Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi yer alıyor.


- ANKARA

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 02:20 Kaynak: AANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
Avukatının bürosundaki görüntü, talihsiz genci ceza almaktan kurtardı Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi