Son Dakika Haberleri: Tiyatroculuk Yaparken Ahşap Sanatçısı Oldu

Tiyatroculuk Yaparken Ahşap Sanatçısı Oldu

3 yıl önce

Samsunlu tiyatro sanatçısı Murat Dölek, tiyatro sahnesinde dekor yaparken tanıştığı ağaçlara oyarak şekil veriyor.

Tiyatroculuk Yaparken Ahşap Sanatçısı Oldu, System.String[]
Samsunlu tiyatro sanatçısı Murat Dölek, tiyatro sahnesinde dekor yaparken tanıştığı ağaçlara oyarak şekil veriyor.

Samsun'da tiyatro sanatçısı olan ve zaman zaman da yerli dizilerde rol alan Murat Dölek, sahnede dekor yaparken tanıştığı ağaç oyma sanatı zamanla onun diğer mesleği oldu.

15 metre kare büyüklüğünde kendisine bir atölye açan Dölek, ağaçtan kafası kitap şeklinde olan kalb taşıyan eserler yaptı.

Ağaçtan defter, ayraç gibi eserler de yapan Dölek, beğeni toplayan eserlerini Türkiye'nin dört bir yanına satışa başladı.

Murat Dölek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tiyatro ve ağaç oymacılığı işini birlikte yürüttüğünü söyledi.

Ağaç oymacılığını tiyatroda metin çözümlemesine benzeten Dölek, "Ben aslında ağaçlarla oyun oynuyorum, onları sahneye çıkarmaya çalışan bir yönetmen gibiyim. Ağaçları oyarak onun içindekini ortaya yani sahneye çıkarıyorsun." dedi.

Ağaçtan kendisine ait bir figür yaptığını ve adını "Tahta Yürek" koyduğunu ifade eden Dölek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kalbi, kafası kitap olan ve tek kolu bulunan bir eser. Tabi o kimseye sarılmıyor, insanların ona sarılması gerekiyor. Özellikle çocukların sevebileceği bir figür. 10 yıl önce yaptığı bu eser hem Türkiye hem de yurt dışında büyük ilgi gördü. 'Tahta Yüreğin' hikayesini yazdık. Belki gelecek yıllarda çizgi film haline gelebilir. Yine ağaçtan kitap ayraçları yapıyorum. Ağaçtan defterler yapıyorum ki, insanlar kendilerine ait yaşanmışlıkları yazsın ve yazılanlar gelecek kuşaklara ulaşsın diye."

Bazı işletmelerin dekorlarını da ağaçtan yaptığına işaret eden Dölek, ağaçtan rolyef, heykel çalışmalarının da bulunduğunu ve ağacın her yere yakıştığını sözlerine ekledi.Erdoğan'ın Mitinglerde Söylediği Şarkıya Kayahan'ın Eşi İpek Acar'dan İlk Yorum: Gurur Duyduk Fatih Portakal "Bir Araştırma Oranı Geldi" Deyip Çağrıda Bulundu İmamoğlu, Yenikapı Mitingi Düzenlendiği Esnada Elindeki Son Anketi Duyurdu