Tkkkö Üyelerine 60 Yıl Ceza Talebi - Son Dakika

Tkkkö Üyelerine 60 Yıl Ceza Talebi

24.01.2016 11:08
Tkkkö Üyelerine 60 Yıl Ceza Talebi, System.String[]

Antalya’da 25 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü’ne (TKKKÖ) yönelik yapılan operasyon ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı 130 sayfalık iddianame hazırladı.

Antalya'da 25 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü'ne (TKKKÖ) yönelik yapılan operasyon ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı 130 sayfalık iddianame hazırladı. Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, sanıkların 40 ile 60 yıl arasında hapsi istendi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri tarafından 25 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü'ne (TKKKÖ) yönelik düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alınmıştı. İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 14 kişiden M.P.Y., H.Y. ve A.Ç. tutuklanmış 11 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. TKKKÖ üyesi oldukları iddiasıyla M.P.Y., H.Y., A. Ç. ve 11 kişi için 5 aydır tüm delilleri inceleyen Antalya Cumhuriyet Savcılığı 130 sayfalık iddianame hazırladı. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede tutuklu sanıklar H.Y., A. Ç., M.P.Y. ile tutuksuz yargılanan sanıklar H.Ö., Z.A., M.B.Ç., F.A., Y.C.K., Ö.S., M.E.Ö., M.S., C.B., E.N.T. ve T.Ü'nün Kurtuluş/TKKKÖ Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Yetkili Makamlardan Gerekli İzni Almadan Örgüt Faaliyeti Çerçevesinde Patlayıcı Madde İmal Etmek ve İmal Edilen Patlayıcı Maddeleri Muhafaza Etmek, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme, Kamu Malına Zarar Verme, Silahlı Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet Etmek ve Genel Güvenliği Kasten Tehlikeye Sokmak suçlarından ayrı ayrı cezaya çarptırılmaları istendi.

SUÇ TANIMLARI

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 27 Ocak'ta yargılanmaya başlanacak olan tutuklu sanıklar H.Y., A. Ç., M.P.Y. ile tutuksuz yargılanan sanıklar H.Ö., Z.A., M.B.Ç., F.A., Y.C.K., Ö.S., M.E.Ö., M.S., C.B., E.N.T. ve T.Ü.'nün "Aktif olarak varlığını sürdüren Kurtuluş/TKKKÖ Terör Örgütünün üyeleri olup Antalya ili yapılanmasını oluşturdukları, varlıklarını Sosyalist Demokrasi Partisi Antalya İl Temsilciliği bünyesinde gizleyip, SDP, Dev-Lis, Dev-Genç, Dev-Güç yapılanmaları altında Kurtuluş/TKKKÖ Terör Örgütü ile öncülü olan THKP/C Terör Örgütünün lider, yönetici ve üyelerini sahiplendikleri bir çok eyleme katıldıkları, bu eylemlerde Kurtuluş/TKKKÖ Terör Örgütü ve öncülü olan THKP/C Terör Örgütünün cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek fiillerde bulundukları, kendilerinin bu terör örgütlerinin devamı olduklarını belirtip, bu terör örgütlerinin lider, yönetici ve üyelerinin kavga ve savaşlarının 'Kurtuluş Hareketi' içerisinde ve kendileri nezdinde sürdüğünü eylem ve söylemleri ile açıkça ortaya koydukları, şüphelilerin bu sahiplenme ve devam vurgusunun ütopik bir sahiplenme ve vurgu olarak kalmayıp, somut olarak şiddet eylemleri ile hayata geçirildiği, şüphelilerin, 26 Mart 2015 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Kampüsünde kolluk görevlilerine el yapımı patlayıcı madde atmaları, 0 1 Mayıs 2015 tarihinde yapılan '1 Mayıs Etkinliklerinde' genel güvenliği kasten tehlikeye sokacak şekilde havai fişek patlatmaları, 07 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimler ve sonrasını sabote etmeye yönelik 28 adet el yapımı patlayıcı madde hazırlayıp, Sosyalist Demokrasi Partisi Antalya İ1 Temsilciliğine gizlemeleri ve 06 Haziran 2015 tarihinde Sosyalist Demokrasi Partisi Antalya İl Temsilciliğinde yapılan aramada 28 adet el yapımı patlayıcı maddenin yine şiddet aracı olarak kullanılmak üzere hazırlanan havai fişek, maytap, bıçak, satır, kalkan, sapan, maske gibi şiddet materyalleri ve şüphelilerin Kurtuluş/TKKKÖ Terör Örgütü ile öncülü olan THKP/C Terör Örgütünün lider, yönetici ve üyelerini sahiplenmek için organize ettikleri eylemlerde kullandıkları pankart, flama ve dövizlerle birlikte ele geçirilmeleri karşısında, şüphelilerin mensubiyetliklerinin "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak", eylemlerinin ise "Silahlı Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak", "Görevi Yaptırmamak İçin Silahla Direnme", "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet Etmek", "Genel Güvenliği Kasten Tehlikeye Sokmak", "Kamu Malına Zarar Verme" ve "Yetkili Makamlardan Gerekli İzni Almadan Örgüt Faaliyeti Çerçevesinde Patlayıcı Madde İmal Etmek ve İmal Edilen Patlayıcı Maddeleri Muhafaza Etmek" suçlarından Cumhuriyet Savcılığı tarafından ayrı ayrı 40 ile 60 yıl arasında ceza ile yargılanması istendi. - ANTALYA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tkkkö Üyelerine 60 Yıl Ceza Talebi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapık, gözaltına alındı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım