Tmsf, Hazineye Vadettiğinden Yüzde 80 Daha Fazla Ödedi - Son Dakika

Tmsf, Hazineye Vadettiğinden Yüzde 80 Daha Fazla Ödedi

05.01.2012 12:38
Tmsf, Hazineye Vadettiğinden Yüzde 80 Daha Fazla Ödedi, System.String[]

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), geçen yıl Hazine'ye vadettiğinden yüzde 80 daha fazla ödeme yaptı.2011 projeksiyonunda Hazine'ye 410 milyon dolar ödemeyi taahhüt eden Fon'un ödediği miktar 734 milyon dolara ulaştı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), geçen yıl Hazine'ye vadettiğinden yüzde 80 daha fazla ödeme yaptı. 2011 projeksiyonunda Hazine'ye 410 milyon dolar ödemeyi taahhüt eden Fon'un ödediği miktar 734 milyon dolara ulaştı.

AA muhabirlerinin aldığı bilgiye göre, TMSF, 31 Ekim 2011 itibariyle 20 milyar dolar tahsilat gerçekleştirdi. Söz konusu tahsilat tutarının 13,6 milyar doları banka hakim ortaklarından, 1,8 milyar doları diğer bireysel ve kurumsal borçlulardan, 1,5 milyar doları iştirak ve gayrimenkullerin çözümlenmesinden, 2,2 milyar doları Fon bankalarından yapılan tahsilatlardan ve yaklaşık 0,9 milyar doları da finansal gelirlerden (faiz ve benzeri) oluştu. Tahsilat hedefinin yüzde 90'ını tahsil eden Fon'un, mevcut koşullarda önümüzdeki dönemde yaklaşık 2 milyar dolar daha tahsilat yapabileceği öngörülüyor.

TMSF, 2011 yılı projeksiyonunda Hazine'ye 410 milyon dolar ödemeyi taahhüt ederken, bu dönemde ödenen miktar yüzde 79 artışla 734 milyon dolara ulaştı. Fon'un Hazine'ye ödemiş olduğu toplam tutar ise 10 milyar 860 milyon dolara yükseldi. Fon, sağladığı tahsilatın 10,4 milyar dolarını Hazine'ye olan borcunun geri ödemesinde kullandı.

2011 sonu itibariyle, Hazine borç ödemesinin 11 milyar dolara ulaşması planlanıyor. TMSF, Hazine ile birlikte, Maliye Bakanlığı (4 milyar dolar), Merkez Bankası (1,4 milyar dolar), Türk Telekom (1,3 milyar dolar), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına toplam 17,3 milyar dolar kaynak aktardı. Fon, ayrıca, söz konusu bankalardan kaynaklanan özel sektör alacaklılarına da yaklaşık 1,5 milyar dolar ödeme gerçekleştirdi. - İSTANBUL

Tmsf, Hazineye Vadettiğinden Yüzde 80 Daha Fazla Ödedi

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Tmsf, Hazineye Vadettiğinden Yüzde 80 Daha Fazla Ödedi - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Manchester United, Sancho ve Haaland için 1,9 milyar TL ödemeye hazır Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü Azerbaycan'ın şehit düşen milli kahramanı Albay Şükür Hemidov: Askerlerim hep topraklarımızı ne zaman kurtaracağız diye soruyordu Son Dakika! Hezimetin faturası ona kesildi: Ermenistan askeri istihbarat biriminin başkanı General Hovanes görevden alındı İYİ Partili vekilden Ankara'yı karıştıracak iddia: Partiden birinin sarayla ilişkisi var, koalisyon için mutabakata varılacak İnternetten satın aldığı sahte alkol nedeniyle 6 kez kalbi duran kadın hayatını kaybetti ABD'li eski kaleci Tim Howard'ın segilisi Segura, "Sadece saçımı gösteriyorum" deyip üstsüz poz paylaştı Son Dakika: Mersin Anamur'da orman yangını! 50 hane boşaltıldı, Mersin-Antalya karayolu kapatıldı