Son Dakika Haberleri: Toç-bir-sen Genel Başkanı Kaya'dan Paralel Yapı Operasyonu Tepkisi Açıklaması

Toç-bir-sen Genel Başkanı Kaya'dan Paralel Yapı Operasyonu Tepkisi Açıklaması

4 yıl önce

Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç-Bir-Sen) Genel Başkanı Günay Kaya, dün sendikalarının Manisa şubesine yapılan paralel yapı operasyonuna tepki göstererek, “Bu kadar net bir görüntüsü olan, net bir sözü olan sendikaya bu tür şeylerle iftira atmak talihsizliktir.

Toç-bir-sen Genel Başkanı Kaya'dan Paralel Yapı Operasyonu Tepkisi Açıklaması, System.String[]
Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç-Bir-Sen) Genel Başkanı Günay Kaya, dün sendikalarının Manisa şubesine yapılan paralel yapı operasyonuna tepki göstererek, "Bu kadar net bir görüntüsü olan, net bir sözü olan sendikaya bu tür şeylerle iftira atmak talihsizliktir. Sendika adına bunu şiddetle kınıyorum. Soruşturmayı sükunetle, metanetle takip edeceğiz ve sonucunda bize bu iftirayı atanlarla ilgili hukuk düzeninde hesabımızı soracağız" dedi.

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Manisa Memur Sen İl Temsilciliğinde dün Manisa Emniyet Müdürlüğü tarafından içlerinde sendikalarının Manisa Şubesinin de yer aldığı paralel yapı operasyonuna tepki gösterdi. Kaya'nın basın açıklamasına Memur Sen'e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri ile Toç-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Erkan Mutlu yer aldı.

Dün aralarında Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Beydere Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ve Toç-Bir-Sen Manisa Şubesine Cumhuriyet savcılığının izni ile Manisa Emniyet Müdürlüğü tarafından 'Paralel devlet yapılanmasına kaynak sağlama, himmet ve bağış adı altında para toplama, kurum kaynaklarını usulsüz aktarma ve kurum içerisinde örgüte eleman desteği sağlandığı' iddiasıyla operasyon düzenlendi. Sendikalarının Manisa Şubesine de operasyon düzenlenmesine anlam veremediklerini ifade eden Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, "Hepinizin bildiği gibi 16 Haziran Salı günü saat 14.00 civarında Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne Paralel Yapı operasyonuyla ilgili bir soruşturma için Manisa Cumhuriyet Başsavcılığınca kolluk kuvvetleri il müdürlüğünde bir soruşturma başlattı. Maalesef üzülerek söyleyeyim ki bu soruşturma kapsamına Memur Sen'in 11 güzide sendikasından biri olan Toç-Bir-Sen'de bir takım incelemelerde bulunuldu. Bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Bu anlamda bir yara yok ki gocunmamız olsun. Ağzımızda sarımsak yok ki kokusundan rahatsızlık duyalım. Abdestimizden kuşkumuz yok ki namazımızdan kuşkumuz olsun. Biz Memur Sen olarak ve Toç-Bir-Sen olarak 17-25 Aralık Küresel operasyonundan beri milli iradenin yanında ve küresel operasyonun karşısında en net duran bu anlamda duruşunu, sözünü de millettin yanında millet egemenliğinin yanından esirgemeyen bir konfederasyon ve ona bağlı sendikalardan birine bu şekilde bir soruşturma açmak demek, kuştan süt çıkar, öküzün altında buzağı çıkar ama böyle bir iddiada bulunmak mantık dışıdır."

EN UFAK BİR KAYGIMIZ YOK

"Hukuk devletinde yaşıyoruz" diyen Kaya, "Bizim abdestimizden kuşkumuz yok. Sonuçtan da hiçbir kuşkumuz yok" ifadelerini kullandı. Türkiye'de hukuk varsa, hakimler varsa Toç-Bir-Sen açısından Memur Sen açısından en ufak bir kaygı ve kuşkuları olmadığını anlatan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sonuç bugün bildiğimiz gibi çıkacak inşallah. Çünkü bu anlamda bizi bu tür şeylere bulaştırmak uzaktan yakından, doğuyla batı arasındaki fark kadar zıt bir durumdur. Hiçbir delil olacağını zannetmiyorum çünkü duruşumuz ortada çalışmalarımız ortada, sözümüz ortada. Biz Toç-Bir-Sen Genel Merkezi olarak, Toç-Bir-Sen Manisa Şubesi olarak, Şube Başkanımız Erkan Mutlu Bey başta olmak üzere, şube yönetim kurulu arkadaşlarımızın, bütün kalbimizle, bütün yüreğimizle, arkalarında olduğumuzu ve onlarla birlikte bugüne kadar yaptığımız güçlü yürüyüşüme kararlı bir şekilde devam edeceğimizi, arkadaşlarımızın ne kadar duru, ne kadar berrak olduğunu çok iyi bildiğimiz için en ufak bir şekilde şüpheye, tereddüde mahal olmadan biz bir ve beraber olarak tek yürek, tek ses olarak güçlü bir şekilde sendikal faaliyetlerimize, sendikal mücadelemize, ekmek mücadelemize, emek mücadelemize devam edeceğiz. Ben soruşturma sonrasında haksız yere şikayette bulunanlar hakkında sendikamızın avukatı hukuki süreç içerisinde Toç-Bir-Sen'e sürülmeye çalışına bu lekeyi, gereğini, hukuk düzeni içinde hesabını da soracağız. Bununla ilgili hukuk büromuz, avukatlarımız ne gerekiyorsa yapacaklar. Bunu bir tehdit olarak söylemiyorum. Sendikamızın hakkının hukukunun korunması adına söylüyorum."

MEMUR SEN'İN DURUŞU NETTİR

Ağustos ayında 3. toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağına dikkat çeken Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"15 Ağustos'ta 3. toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Toç-Bir-Sen'in tarım orman hizmet kolunun açık ara yetkili sendikasıdır. Bu tür şeylerle leke sürmeye çalışmak beyhudedir. Biz her zamanki kararlılığımızla her türlü darbe girişimini, buna 17-25 Aralık küresel darbe operasyonu da dahil olmak üzere Memur Sen'in duruşu net, Memur Sen'in sözü çok net. Lafı ağzımızda hiçbir zaman eveleyip gevelemedik."

Mert bir Anadolu delikanlısı gibi her zaman olması gerekeni söylediklerini anlatan Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: "Toç-Bir-Sen olarak da biz, dediğim gibi her türlü darbeye karşıyız. 17-25 küresel darbe operasyonuna da karşıyız. Gelip de şimdi bu kadar net bir görüntüsü olan, net bir sözü olan sendikaya bu tür şeylerle iftira atmak, ufakta olsa leke sürmeye çalışmak, çamur at izi kalır mantığıyla bu tür şeyleri yapmak talihsizliktir. Fevkalade nezaketsizliktir. Sendika adına bunu şiddetle kınıyorum. Soruşturmayı sükunetle, metanetle takip edeceğiz ve sonucunda da bize bu iftirayı atanlarla ilgili hukuk düzeninde hesabımızı soracağız." - MANİSAİş Kadını Leyla Alaton: Erdoğan'ı Son Derece Feminist Buluyorum İskenderpaşa Cemaati, Cumhur İttifakı'nı Destekleyecek Çin Borsasından Bir Günde 1,6 Milyar Dolar Çıktı