Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak - Son Dakika

Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak

31.01.2018 14:45
Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak, System.String[]

Tohum Otizm Vakfı'nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının desteklediği "Eğitime Uzanan Yol Projesi" ile otizm konusunda toplumsal bilincin arttırılması hedefleniyor.

Tohum Otizm Vakfı'nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının desteklediği "Eğitime Uzanan Yol Projesi" ile otizm konusunda toplumsal bilincin arttırılması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, bir otelde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınmada eğitimin son derece önemli olduğunu belirtti. Erdem, Bakanlık olarak eğitimi uzun vadeli bir bakış açısıyla ele aldıklarını ve geleceğe yatırım olarak kabul ettiklerini söyledi.

"Bir ülkenin en önemli yatırımı beşeri sermayesidir. Bunu da ancak eğitimle başarabiliriz." ifadelerini kullanan Erdem, dünyadaki her çocuğun özel olduğunu, yeteneklerine göre eğitim alması gerektiğini ifade etti.

Erdem, "21. yüzyıl bilgi toplumu hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında büyük ve köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Değişimleri sadece takip etmekle kalmayıp, onu yöneten ülkeler arasında olma hedefi, ülkemiz için eğitimin en öncelikli alanlardan biri olmasını kaçınılmaz kılmıştır." diye konuştu.

Erdem, eğitimde teknolojik alt yapı yatırımlarından fırsat eşitliğine kadar pek çok konuda çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Son 4 yıl içinde özel eğitim okulları ile diğer eğitim kurumlarında kaynaştırma yolu ile 60 bin 534 otizmli öğrenciye eğitim verildiği bilgisini paylaşan Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplumun ayrılmaz bir parçası, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin, yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkandan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır. Yürüttüğümüz tüm çalışmalarda önce insan demek, insanı sevmek, saygı duymak ve insanı yaptığımız her çalışmanın temeline koymak mecburiyetindeyiz. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimi, hepimizin öncelikli meselesidir."

10 kişiden 8'i otizmi bilmiyor

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, 2016'da hayalini kurdukları projeyi bugün hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Özer, "İki hedefimiz var. Biri otizmli çocuklarımızın nitelikli özel eğitime ulaşmalarını sağlamak. Diğeri de boru hattının geçtiği 11 ilde otizm farkındalığı konusunda çalışamalar yapmak. 2015'te bir araştırma yaptırdık. Türkiye genelinde bin 300 kişiye 'otizm diye birşey duydunuz mu?' diye sorduk. Her 100 kişiden sadece 29'u 'otizmi duydum' dedi. Bu çok düşük bir rakam." şeklinde konuştu.

2015'te çıkan anket sonuçları üzerine otizm farkındalık çalışmalarını tekrarladıklarını belirten Özer, 2017'de yaptıkları araştırmada 'Otizmi duydunuz mu?' sorusuna 100 kişiden 58'inden "Evet duydum" yanıtını aldıklarını söyledi.

Proje boru hattının geçtiği 11 ilde yürütülecek

Türkiye'de 10 kişiden 8'inin otizmin ne olduğunu bilmediğini vurgulayan Özer, bu rakamı değiştirmek için çalışacaklarını söyledi.

Özer, proje kapsamında formatör ve öğretmenlere yönelik atölye programları yapılacağını, aileler ve bölge halkına yönelik ise seminerler düzenleneceğini aktardı.

Projeyi Kars, Ardahan, Giresun, Erzincan, Sivas, Edirne, Kütahya, Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Balıkesir'de yürütüceklerini söyleyen Özer, "Proje ile boru hattı üzerindeki 11 ilimizdeki bin 100 aile ve 990 öğretmene ulaşmayı hedefliyoruz. Onlara kapsamlı seminerler düzenleyeceğiz. Bu ailelerin otizm farkındalıklarını güçlendireceğiz. Her ilde 3 tane olmak üzere 33 eğitim sınıfının donanımını Eğitime Uzanan Yol Projesi kapsamında yapacağız." dedi.

Tohum Otizm Vakfı Kurucusu Aylin Sezgin vakfın çalışmaları, TANAP Genel Müdür Danışmanı Arif Eren ise proje hakkında birer konuşma yaptı.

Toplantıya Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan ve çok sayıda ilgili katıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, koronavirüse yakalandı Liverpool efsanesinin Başakşehir telaffuzu stüdyodakileri kırdı geçirdi Çocuğuna yeniden kavuşan Cemile hemşire: Koronavirüsün gerekçe gösterilmesi çok şaşırtıcıydı Baba ve 2 oğlu, 10 gün içerisinde koronavirüsten hayatını kaybetti İntihara kalkışan kocasını engellemek isterken ölümüne neden oldu Borcunu ödemeyen müşterisinin evini bastı, anne ve 4 yaşındaki kızını vahşice öldürdü Exxen için yeniden çekilecek Sihirli Annem'in çocuk oyuncuları belli oldu Yakınının kazada yaralandığını gören genç çılgına döndü, ortalığı birbirine kattı