Tokat'taki 770 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları sürüyor - Son Dakika

Tokat'taki 770 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları sürüyor

11.11.2020 14:53
Tokat'taki 770 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları sürüyor, System.String[]

Tokat'ta, Selçuklular döneminde yapılan 770 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Tokat'ta, Selçuklular döneminde yapılan 770 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Selçuklular tarafından 1250 yılında Yeşilırmak üzerinde inşa edilen tarihi Hıdırlık Köprüsü'nde 1 yıl sürecek restorasyon çalışmaları kapsamında, daha önce yapılan asfalt sökülerek temizlik ve onarım gerçekleştirilecek.

Köprüdeki çalışmaları inceleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kentin doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle en nadide iller arasında yer aldığını söyledi.

Tokat Belediyesi olarak bir yandan temel belediyecilik hizmetlerine yönelik köklü çözümler üretirken, bir yandan da şehrin tanıtımını sağlamaya ve tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmaya gayret ettiklerini anlatan Eroğlu, Hıdırlık Köprüsü'nün de bunlar arasında yer aldığını belirtti.

Tarihsel süreçte köprüye farklı isimler verildiğini dile getiren Eroğlu, "Evliya Çelebi bu köprüye, 'Cisri Müsenna' demiştir. Halk arasında Taş Köprü, Tozanlı Köprüsü, Yeşilırmak Köprüsü, Büyük Kemer, Hıdırlık Köprüsü gibi isimlerle de anılmıştır. Hıdırlık ismi, yan tarafı yeşillik alan olan veya zaviyelerin, yatırların kenarı manalarına gelmektedir. Tarihi köprümüz 2. Gıyaseddin Keyhüsrev'in 3 oğlunun birlikte hükümet ettiği dönemde onların vezirlerinden biri tarafından yapılmıştır. Selçuklu döneminde sülüs denilen yazı stili ile 4 satırlık görkemli bir kitabesi vardır." ifadelerini kullandı.

Eroğlu, köprüdeki çalışmaların yaklaşık 2 ay önce başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tarihi süreçte birçok kez, düzenleme amacıyla köprü üzerine ve duvarlarına farklı malzemeler kullanılmış. Bunları tamamen kazıyarak tarihi taşlarını, dokusunu ortaya çıkartıyoruz. 770 yıl önce kullanılan malzemeler silinerek tamiri yapılacak ve o şekli ile kullanılacak. Ayrıca köprünün spreyle boyanan taşları da temizleniyor. Kanal Tokat Projemiz içinde ayrı bir yere sahip olan köprümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız. Bizler bu şehre sevdalıyız. Bu şehirde yaşayanların ve ziyaretçilerimizin şehrimize dokunmasını istiyoruz. Çünkü Tokat'ta her adımınızda tarihin izlerini görebilirsiniz. Bunun için tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tokat'taki 770 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları sürüyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Yine çukura takılıp düşen Orhan Gencebay, bu kez parmağını kırdı Sağlık Bakanı Koca, haritayla paylaştı! İşte il il aşı olanların sayısı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti