Tokat'taki Hubyar Sultan Tekkesi Vakıflar'dan Geri Alındı - Son Dakika

Tokat'taki Hubyar Sultan Tekkesi Vakıflar'dan Geri Alındı

22.11.2017 14:29

Tokat'ta Vakıflar Genel Genel Müdürlüğü'nün el koyduğu, 400 Alevi köyünün bağlı olduğu Hubyar Sultan Tekkesi hakkında açılan tapu iptal davası Almus ilçesinde görüldü.

Tokat'ta Vakıflar Genel Genel Müdürlüğü'nün el koyduğu, 400 Alevi köyünün bağlı olduğu Hubyar Sultan Tekkesi hakkında açılan tapu iptal davası Almus ilçesinde görüldü. Mahkeme Hubyar Sultan Tekkesi'nin tapusu yeniden Köy Muhtarlığına verdi.

Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyünde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi'nin yıllardır devam eden tapu davası sonuçlandı. Köy halkından olan Temel ailesinin reisi Mustafa Temel, Sultan Abdülaziz'in tekkenin beratını 1872'de büyük dedesi Şeyh Hıdır'a vererek, 'koruyucu' ilan ettiğini savunarak, türbenin kendilerine ait olduğunu ileri sürdü. Mustafa Temel türbenin tapusunun kendilerine verilmesi isteyerek 2004 yılında Almus Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Açılan davaya ise köy tüzel kişiliği olarak muhtarlık müdahil olarak, türbenin köy muhtarlığına ait olduğunu belirtti. 12 yıl süren mülkiyet davasını köylüler kazandı. Ancak Temel ailesinin tekrar Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne başvurması üzerine tekkeye, Mart ayında Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konuldu. Bunun üzerine köylüler mahkemeye tapu iptal davası açtı. Almus Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmada verilen kararla Tekke, Cemevi ve eklentilerinin bulunduğu 128 ada 7 parsel sayılı yerle ilgili 7 Mart 2017 tarihli işlem iptal edildi. Tekke ve eklentilerinin yeniden Hubyar Köyü Muhtarlığı adına tescil edilmesine karar verildi.

Konu hakkında konuşan Hubyar Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Halil Patlak, Hubyar davası sonuçlandı. Doğrunun bir tane olduğuna inanıyoruz. Daha önceden dolanmalı yoldan bir evrakla Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesine geçti. Köy muhtarlığı ve Hubyar Kültür Vakfı girişimleri ile açılan tapu iptal davası sonuçlandı. Mahkeme tekrar köy muhtarlığına tapu edilmesine karar verildi. Bundan sonra Alevi ve Sünni'si ile bütün insanlığa hizmet edeceğine inanıyoruz. Orada çok güzel şeyler yapacağız. Projelerimizi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Emek veren herkese teşekkür ediyorum dedi.

HUBYAR SULTAN TEKKESİ

Hubyar Ocağı adını Kurucusu olan, Hubyar Sultan Dede'den almıştır. Hubyar Sultan'ın Celali isyanları dönemlerinde bugün türbesinin de bulunduğu Tokat-Almus-Hubyar köyüne geldiği biliniyor. Her yıl binlerce Alevinin ziyaret ettiği Hubyar Sultan Tekkesi'nde, 1200'lü yıllarda yaşayan ve ocağın kurucusu olan Hubyar Sultan ile 1502-1584 yılları arasında yaşayan ve Hubyar Sultan'ın torununun torunu olan Hubyar Abdal'ın mezarları bulunuyor. Hubyar köylülerinin 2006 yılındaki başvurusunun ardından Hubyar Tekkesi, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 'Korunması gereken anıtsal yapı' olarak tescil edildi.

Tokat'taki off-road yarışlarında aracın devrilme anı kameralara yansıdı Tokat'taki off-road yarışlarında aracın devrilme anı kameralara yansıdı Samsun, Tokat, Amasya ve Çorum için sağanak uyarısı Samsun, Tokat, Amasya ve Çorum için sağanak uyarısı Tokat'ta öğretmen ve öğrenciler Erasmus Programı kapsamında Almanya'ya gitti Tokat'ta öğretmen ve öğrenciler Erasmus Programı kapsamında Almanya'ya gitti
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tokat'taki Hubyar Sultan Tekkesi Vakıflar'dan Geri Alındı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement