TOKİ Anketinde 'Evet' Çıktı! - Son Dakika

TOKİ Anketinde 'Evet' Çıktı!

07.09.2012 10:45
TOKİ Anketinde 'Evet' Çıktı!, System.String[]

Mersin'de kentsel dönüşüm planlanan mahallelerde bin kişiyle yapılan ankete göre, vatandaşların yüzde 60,7'si konutunun yenilenmesini istiyor....

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca (TOKİ) Mersin'de kentsel dönüşüm planlanan mahallelerde bin kişiyle yapılan ankete göre, vatandaşların yüzde 60,7'si konutunun yenilenmesini istiyor.

Mersin'in Çay ve Çilek mahallelerinde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle 2008'de başlatılan kentsel dönüşüm projesinde mülk sahibi olan ve bölgede ikamet eden vatandaşlarla anket yapıldı. Ankete, çoğunluğunun yaşı 34 ile 54, gelir durumu da 500-1000 lira arasında bulunan bin vatandaş katıldı.

Mülkiyet durumlarına ilişkin soruya, katılımcıların yüzde 53,8'i "tarla tapulu", yüzde 30,6'sı "tapu tahsisi", yüzde 8,7'si "imar tapulu", yüzde 6,9'u "tapusuz" yanıtını verirken, yüzde 50,9'unun evini kendisinin yaptığı, yüzde 49,1'inin de satın aldığı belirlendi.

Vatandaş dönüşümü istiyor

"Kentsel dönüşüm projesinden haberdar mısınız?" sorusunu, katılımcıların yüzde 44,6'sı "kısmen", yüzde 29,6'sı "evet", yüzde 25,8'i ise "hayır" şeklinde yanıtladı.

"Konutunuzun yenilenmesini istiyor musunuz?" sorusuna, katılımcıların yüzde 44,6'sı "isterim", yüzde 30,3'ü "kararsızım", yüzde 16,1'i "kesinlikle isterim", yüzde 5,5'i "istemem", yüzde 3,4'ü de "kesinlikle istemem" cevabını verdi. Diğerleri ise soruyu yanıtlamadı.

Vatandaşların konut kalitesi ve bakımın, yeşil alan ve park alanının artması, gelecek nesillere sağlıklı çevre kalması, daha temiz, sağlıklı ve korunaklı olması, sosyal alanların bulunması, konut ve mahallenin değerlenmesi nedeniyle "dönüşümü istediği" belirlendi.

Dönüşüm istemeyenler ise bunun nedenini, yüzde 40 ile "yeni daire için borçlanma", yüzde 24,6 ile "politik bir mesele olması", yüzde 21,5 ile "akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin zayıflaması", yüzde 11,7 ile de "apartman hayatını sevmemesi" olarak gösterirken, 2,2'lik kısım soruya cevap vermedi.

Yüksek bina tercih sebebi

Konutlarda istedikleri "kat sayısı" sorulan katılımcıların yüzde 38,3'ü "8-10 kat", yüzde 24,4'ü "6-7 kat", yüzde 21,3'ü "11-14" kat, yüzde 15,8'i "4-5" kat yanıtını verdi. Yüzde 0.2'si ise bunların dışındaki katları tercih etti.

Ayrıca vatandaşların yüzde 74,8'i ayrı mahallede konut sahibi olmak isterken, yüzde 25,2'si ise aynı mahallede kalmayı tercih etti.

TOKİ Anketinde 'Evet' Çıktı!

- Kaynak: Milliyet.com.tr

Son Dakika Emlak TOKİ Anketinde 'Evet' Çıktı! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti Fransa bir kez daha İslam'ı hedef aldı! Aşırı sağcı liderden "Başörtüsü yasaklansın" çağrısı Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 72 can kaybı, 2017 yeni vaka tespit edildi Fatih'te yabancı uyruklu bir grup, otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirdi Süper Lig'de dev maç başladı! Canlı anlatım Çıktığı programda zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın değeri 80 milyar dolar Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı