TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz - Son Dakika

TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz

03.12.2017 13:52

TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Ayder Yaylası'nı doğal güzelliklerine tekrar kavuşturup özlediğimiz Ayder'i inşa edeceğiz" dedi.

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'nde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 'Turizm Merkezi' ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Rize'nin Ayder Yaylasında TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı.

"4 FARKLI ALTERNATİF PROJE VAR"

Ayderi yenilemek ve korumak için 14-15 Ekim tarihleri arasında 'Arama Konferansı' gerçekleştirdiklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kentsel tasarım projesi için 4 farklı alternatif proje çalışması başlattık. Arama Konferansı ile sivil toplum örgütleri, kamu sektörü, özel sektör ve özellikle Ayderdeki hak sahipleri ve yerel halkımızın katılımı ile ortak bir fikir arayışı gerçekleştirdik. Sonuç raporlarımız tamamlanma aşamasındadır. Kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, yapacağımız çalıştayla kentsel tasarım ve mimari yaklaşım alternatifleri üzerinde istişarelerde bulunacağız. Sonrasında kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, projemizi vatandaşlarımıza tanıtacağız dedi.

TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz

"HAK SAHİPLERİNİN GÖRÜŞLERİ ALINACAK"

Kentsel tasarım projesini vatandaşlara tanıtıp hak sahiplerinden görüş alacaklarını belirten Ergün Turan, Bölgedeki bütün paydaşları bir araya getirip sürdürülebilir bir Ayder nasıl inşa ederiz bunun arayışı içerisindeyiz. Arama Konferansı, alan gezisi ve gerçekleştireceğimiz çalıştay neticesinde Ayderi doğal güzelliklerine tekrar kavuşturup özlediğimiz Ayderi inşa edeceğiz diye konuştu.

Ayder Yaylasında yakın zamanda yeni yapılmış olan evlerin büyük oranda betonarme yapım tekniğinde geleneksel yapım karakterinden uzak olarak plansız bir şekilde inşa edildiğine vurgu yapan Turan şöyle devam etti: Ayder Yaylasının, güçlü bir altyapıya ulaştırılması gerekmektedir. Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı ve parçacı yaklaşımdan çok bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Yapacağımız Çalıştay sonrasında hedefimiz; Ayderin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için öncelikle tescilli ve korunmaya değer yapıların rehabilitasyonu üzerinde durmak olacaktır."

TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz

"CAZİBE MERKEZİNE DÖNÜŞECEK"

Bugüne kadar bu büyüklükte planlanmış bir yayla projesinin olmadığına vurgu yapan Turan, Bu çalışma ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır. Ayrıca, oluşan kaçak yapıların önüne geçilebilmesi ve geleneksel dokuya uygun bir dönüşüm yaşanması halinde bölge turizm açısından yeniden bir Cazibe Merkezi haline dönüşecektir dedi. Yapılacak restorasyon çalışmalarında vatandaşların asla mağdur edilmeyeceğini ve yaylanın geleneksel dokusunun bozulmayacağını ifade eden Turan, Karadeniz kültürünü yansıtan mimarinin bölgede yaşatılacağını söyledi.

TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz

PROJEDE BİRÇOK PAYDAŞ BULUNUYOR

Ayder Yenileme ve Koruma projesinde birçok paydaşın olduğunu da belirten Turan, Yaptığımız protokoller neticesinde projenin ana yürütücüsü ve koordinasyon kurumu olarak çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu kapsamda 30 Kasım 2017 tarihinde Rize Valimiz Erdoğan Bektaş, ilgili kamu kurumları ve Müşavir firmanın katılımları ile çalıştay öncesi Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda alana dair analiz çalışmalarını paylaşıp, gelinen son durum hakkında değerlendirmelerde bulunduk dedi.

TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz
TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz
TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz
TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi TOKİ Başkanı Turan: Özlediğimiz Ayder'i İnşa Edeceğiz - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Azerbaycanlı kadın, ev sahibinin evinde tüfekle öldürülmüş halde bulundu 00:14 Azerbaycanlı kadın, ev sahibinin evinde tüfekle öldürülmüş halde bulundu Celal Şengör'ün öğrencisiyle ilgili tepki çeken sözlerine Bakan Derya Yanık'tan da tepki geldi 23:24 Celal Şengör'ün öğrencisiyle ilgili tepki çeken sözlerine Bakan Derya Yanık'tan da tepki geldi Son Dakika: ABD, Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında 7'si çocuk 10 sivilin öldüğünü kabul etti 22:15 Son Dakika: ABD, Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında 7'si çocuk 10 sivilin öldüğünü kabul etti
Kafes üstünde kanlı kapışma! Peygamber devesi, fareyi tek hamlede yuttu 22:06 Kafes üstünde kanlı kapışma! Peygamber devesi, fareyi tek hamlede yuttu Son ankette çarpıcı detay! HDP seçmeninin yüzde 68.9'u 21:19 Son ankette çarpıcı detay! HDP seçmeninin yüzde 68.9'u "Demirtaş'ın işaretiyle hareket ederim" cevabı verdi Aynur Aydın'ın sütyenli pozuna dakikalar içerisinde binlerce beğeni geldi 20:08 Aynur Aydın'ın sütyenli pozuna dakikalar içerisinde binlerce beğeni geldi
Ülke bu olayla çalkalanıyor! Sevgilisiyle cinsel ilişkiye girmek için yaşını büyük söyleyen 12 yaşındaki kız hamile kaldı 19:25 Ülke bu olayla çalkalanıyor! Sevgilisiyle cinsel ilişkiye girmek için yaşını büyük söyleyen 12 yaşındaki kız hamile kaldı Şenol Güneş'e 10 milyon TL tazminat verilecek 18:04 Şenol Güneş'e 10 milyon TL tazminat verilecek
Advertisement