Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı - Son Dakika

Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı

17.02.2012 17:01
Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı, System.String[]

Trabzon'un Tonya ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Trabzon'un Tonya ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Törende Tonya Belediyesi Tekvando Takımı'nın gösterisi yoğun ilgi gördü.

Kurtuluş programı, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulünün ardından kutlamalara Cumhuriyet Alanı'nda devam edildi.

Kaymakam Şenol Turan, Garnizon Komutanı Nadir Ulaş Birdane, Belediye Başkanı Ahmet Kurt ve Cumhuriyet Başsavcısı Alper Arıtan'dan oluşan kutluma komitesi, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam eden kurtuluş gününün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Ahmet Kurt yaptı. Başkan Kurt, "Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunda iç ve dış düşmanların gayretleri ile hastalık nüksetmiş, bunu fırsat bilen emperyalist ülkeler Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarını paylaşmaya karar vermişlerdir. Tonya işgalinde Biçinlik ile Karasu köyü arasında 150, Koçkur camii baskınında 30 kişi, muhtelif çatışmalarda 500 kişi olmak üzere; yaklaşık 700 kişi Rus veya yandaşı Rum ve Ermeniler tarafından şehit edilmiştir. Buna karşılık sadece Lermioğlu Halim Çetesi'nin İpsil köyü baskınında bin 500, Mucura köyü baskınında bin düşman askerini öldürdüğü anılarda yazılıdır." dedi.

1917 yılında Rusya'da karışıklıkların çıktığını ve Anadolu toprağındaki direnişin güçlendiğini kaydeden Kurt, "Vehip Paşa komutasındaki 3. Ordu, Alpay Hamdi Bey komutasındaki 37. Tümen, Topal Osman komutasındaki 123. Alay harekete geçerek Rum ve Ermeni çetelerini de temizleyerek ilerlemiş, 14 Şubat'ta Vakfıkebir'i,17 Şubatta Akçaabat ve Tonya'yı, 24 Şubatta Trabzon'u işgalden kurtarmıştır." diye konuştu.

"Kurtuluş günlerini kutlamanın amacı; bağımsızlık bilincini diri tutmak, tarih ruhunu aşılama, dostu düşmanı tanıma, birliği, beraberliği pekiştirerek koruma ve göstermektir." diyen Kurt, "Sahibi olan ve sahibi olmaya devam edilen bu toprak parçasını işgalciler tam olarak ele geçirememişlerdir. Sömürge yapamamışlardır. Esir ettikleri insanların isimlerini değiştirememiş, camilerini yıkamamış, dillerini konuşmayı yasaklayamamışlardır. Okullarına öğretmen, karakollarına subay atayamamışlardır. Dolayısıyla tam olarak gerçekleşmiş bir işgal girişiminden kurtulmak, kurtulmayı törenlerle bayram şeklinde kutlamak, üç kıta da at koşturmuş, Akdeniz'i göl haline getirmiş, uzaydan bakıldığında görülebilen tek yapıt olan Çin Seddi'nin yapımına vesile olmuş. Avrupa'da kavimler göçüyle bir kıtanın haritasını değiştirmiş, İslam dinine bayraktarlık yapmış, 16 devlet kurmuş ve halen oünya üzerinde 8 Türk devleti bayrağı dalgalandıran bu necip millete kurtuluş bayramı yakışmaz, kuruluş bayramları yakışır." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Tonya Belediyesi Tekvando Takımı bir gösteri sundu. Gösteride çivili tahtanın üzerine yatan antrenör Eyüp Karkaç, üzerinde tokmakla kırdırdığı 4 tuğla gösterisi izleyenlere korkulu dakikalar yaşattı. Törende Hoşarlı İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi de gösteri yaptı. Daha sonra, Trabzon Belediyesi Mehter Takımı'nın tören alanındaki mehter marşı gösterisinin ardından tören resmigeçit ile sona erdi.

Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı
Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı
Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Tonya'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. Yıldönümü Kutlandı - Son Dakika


Son Dakika

İtalyan teknik direktör Marcello Lippi, kariyerini sonlandırdı Adidas, koronavirüs döneminde değer kaybı yaşayan Reebok'ı satacak 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş 150 kişiyi koronaya kurban veren kentimizde tedbirlere uyulmaması korkutuyor Kızı Şeyma'yı öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet 11 yaşındaki kız çocuğu, kendisine cinsel istismarda bulunan kişi serbest kalınca canına kıydı İzmir'de yolun ortasında kadını döven şahsa kimse müdahale etmedi! Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş!