Son Dakika Haberleri: Topbaş'ın Yerine Göksel Gümüşdağ mı Geliyor?

Topbaş'ın Yerine Göksel Gümüşdağ mı Geliyor?

25 gün önce

Kadir Topbaş'ın istifası sonrası başkanlık için kulislerde adı geçen ilk isim Göksel Gümüşdağ oldu. Gümüşdağ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 2. Başkan Vekili ve Medipol Başakşehir'in Başkanı.

İBB Başkanı  Kadir Topbaş, istifa ettiği yönündeki iddiaların ardından basın açıklaması yaptı. Topbaş, bugün itibariyle görevi bıraktığını ve istifa ettiğini açıkladı. Kırgın olmadığını belirten Topbaş, her zaman  AK Parti'ye bağlı kalacağını söyledi. Zaman zaman duygusallaşan Topbaş, polemiğe yol açacak sözler söylemekten kaçındı."Partimi bırakıyorum" vurgusunu bir kaç kez yapan  Kadir Topbaş'ın konuşmasında neden istifa ettiğini söylemedi. Ancak "İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konmamayı affedemez" cümlesi dikkat çekti. Topbaş sonrası kulisler  İstanbul'un yeni Başkanı kim olacak sorusuna odaklandı. 2019 Mart'ına kadar bu göreve kimin geleceğiyle ilgili kulislerde bir ismin adı sıkça anılıyor: Göksel Gümüşdağ.

ŞİMDİ NE OLACAK

5216 Sayılı Belediye Kanunu'na göre 10 gün içinde valinin çağrısıyla toplanacak meclis üyeleri arasından, her parti kendi başkan adayını belirleyecek. Oylamayla yeni başkan seçilecek.

EN GÜÇLÜ ADAY İKİNCİ BAŞKAN VEKİLİ GÜMÜŞDAĞ

Gümüşdağ şu an halen  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde İkinci Başkan Vekili olarak görev yapıyor. Gümüşdağ aynı zamanda geçen yıl  Türkiye Süper Ligi'nde çok iyi bir çıkış yakalayarak  Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazanan Medipol  Başakşehir Futbol Kulübü'nün de başkanlığını yürütüyor.  AK Parti'nin  İstanbul Büyükşehir Belediye 2. Başkanvekili  Göksel Gümüşdağ'ı başkan adayı göstermesi bekleniyor.


Gümüşdağ,  Recep Tayyip Erdoğan'ın kayınbiraderi (Emine Erdoğan'ın abisi) Hasan Gülbaran'ın damadı.

AK PARTİ'DEN GÜMÜŞDAĞ YANITI

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Topbaş'ın istifasının ardından açıklamalarda bulundu. Kaya açıklamasında, "Sayın başkanımızın bir takdiri ve tercihidir. Kadir Abi'yi biz bir beyefendi olarak tanıdık. Değerlendirmesi kendisine aittir, buna saygı duyuyoruz" dedi.

Kaya,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Belediye Meclis Üyesi ve Medipol  Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı  Göksel Gümüşdağ'ın isminin geçmesine ilişkinse, "Meclis üyelerimizin her birinin büyükşehir belediye başkanlığı yapacak donanımda olduğuna inanıyoruz. Ancak kimin olacağıyla ilgili bugün bir şey söylememiz mümkün değil.  İstanbul'un 39 ilçesindeki meclis üyelerimiz ya da 25 belediye başkanımızdan hangisi uygun görülüyorsa parti kademesi onu değerlendirecek." ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ ÜYELERLE TERS DÜŞTÜ

Kadir Topbaş,  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde temmuz ayında oyçokluğu ile kabul edildiği halde eksikleri olduğu ve ileride Meclis'i sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle 5 imar değişikliği dosyasını iade etmişti. İmar değişiklikleri AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla değişiklik yapılmadan bir kez daha onaylanmıştı.

Kadir Topbaş, Twitter'dan İstanbullulara Veda Etti: Herkese Hakkımı Helal Ediyorum
Kadir Topbaş'ın İstifasına CHP'den İlk Yorum: Halkın Oylarıyla Gitmeli
İşte İstanbul'un Belediye Başkanları ve Görev Süreleri! Listenin Başında Topbaş Var
Kadir Topbaş Kimdir
İBB Başkanı Topbaş İstifa Etti
Görevi Bırakan Topbaş: İnsan Her Şeyi Affeder, Adam Yerine Koyulmamayı Affedemez
Kadir Topbaş'ın Yerine Kim Gelecek? İBB'nin Yeni Başkanı Nasıl Belirlenecek!
Kadir Topbaş: Hata Yapmamaya Çalıştık Ama Asla İhanet Etmedik!
İstifa Eden Kadir Topbaş'tan Muhalefet Mesaj: Size Buradan Ekmek Çıkmaz


Ebru Şallı ve Evli Sevgilisi Uğur Akkuş Aynı Otelde Yakalandı 'Yemekteyiz' Yarışmasının Aykırı Yarışmacısı Serhan Efe Diskalifiye Edildi
'Gelin Evi' Programında Ev Sahibi Gelinin Düğün Görüntüleri Konuklarını Şoke Etti