Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi - Son Dakika

Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi

26.11.2012 17:00
Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi, System.String[]

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'nin ilk hidrojen dolum tesisini denetledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'nin ilk hidrojen dolum tesisini denetledi. Topbaş, denetimden sonra hidrojenle çalışan araca dolum yapıp direksiyon başına geçti ve test sürüşü yaptı.

Eyüp Fesane'de kurulan ilk hidrojen dolum tesisini denetleyen Kadir Topbaş, hidrojenle çalışan araç ve tekneye hidrojen dolumu yaptı. Direksiyon başına geçen Topbaş, hidrojenli aracı kullanarak basın mensuplarına tanıttı.

Daha sonra hidrojenle çalışan tekneyi de tanıtan Topbaş, "Hidrojenle çalışan bir otobüs hazırlayarak bu hatta devreye sokacağız. Yıldız Teknik Üniversitesi'yle birlikte hazırlanan güneş enerjisiyle çalışan tekne de yine hidrojenle çalışıyor. Çevreye saygınlığımızın nişanesi olarak bu sistemi devreye sokuyoruz. Hidrolojik dolum tesisinin sayısını artıracağız. Çevre dostu ve maliyeti düşük bu sistemle 10 TL'lik bir hidrojenle 130 kilometre yol gidebiliyorsunuz. Bunu başarabilen ülke sayısı henüz çok az. Sudan enerji üretiyoruz, hidrojenini alıp, oksijenini havaya gönderiyoruz. Bu tekerleğin icadı gibi bir olay, bu kadar önemli. Bu olay tekerleğin keşfedilmesi kadar önemli bir olaydır." şeklinde konuştu.

Hidrojenle çalışan araçların ekonomik boyutuna dikkat çeken Hyundai Accent Genel Müdürü Ümit Karaarslan, "Araçta hidrojen yakıt deposu ve elektrik motoru var. Elektrik motoru yakma işlemi gerçekleştirdikten sonra hidrojen yanıyor, oksijen de uçuyor. Egzozundan sadece su buharı çıktığı için çevreye zarar vermiyor. 5.9 kilogramlık bir hidrojen gazıyla 600 km gibi yüksek bir menzile sahip. Tüm elektrikli otomobiller menzil açısından çok sınırlı. Fazla üretim adedine erişemiyorlar. Bu sayede gelecek yıllarda otomobil pazarının yüzde 25'ini hidrojenle çalışan araçlar alacak." dedi.

Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi
Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi
Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Topbaş Türkiye'nin İlk Hidrojen İstasyonunu Denetledi - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın