Toplu Taşımada Çalışan Şoförlerin de Standartı Olacak - Son Dakika

Toplu Taşımada Çalışan Şoförlerin de Standartı Olacak

19.02.2012 11:55
Toplu Taşımada Çalışan Şoförlerin de Standartı Olacak, System.String[]

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında imzalanan ticari taşıt sürücülerinin eğitimlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Standardı'na İETT de dahil edildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında imzalanan ticari taşıt sürücülerinin eğitimlerine yönelik Mesleki Yeterlilik Standardı'na İETT de dahil edildi.

Genel Başkan Bendevi Palandöken'in ev sahipliğinde Ankara'da TESK Genel Merkezi'nde gerçekleşen imza törenine MYK Başkanı Bayram Akbaş, İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, TESK Genel Başkan Vekilleri Faik Yılmaz, M. Burhan Aksak ve Genel Sekreteri Naci Sulkalar katıldı. TESK ve İETT arasında imzalanan protokolle, minibüs şoförleri, okul servis aracı şoförleri, kamu personeli servis aracı şoförleri ve otobüs şoförleri için mesleklerinde meslek standardı hazırlanması ve bu standartların Ulusal Meslek Standardı olarak Resmi Gazete'de yayınlanması süreci hayata geçmiş oldu.

Protokol imza töreninde konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, standart çalışmasının en önemli eğitim çalışmalarından biri olduğunu, standart hazırlandığı zaman mesleği icra edenlerin neyi nasıl yapacaklarını önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde bilebileceklerini vurgulayarak, "Artık şoförlük mesleği işsizlerin mesleği olmayacak. Önüne gelen ticari araç sürücüsü olmayacak. Şoförlüğünde bir standardı olacak. Yani şoförlük mesleksizlerin mesleği olmayacak. Bu düzenleme ile gerçekten şoför olanlar bu mesleği yapacaklar." dedi.

13 milyon 600 bin kişinin yaşadığı İstanbul'da toplu taşıma hizmetlerinin önemli bir kısmının İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü (İETT) otobüsleri ile gerçekleştirildiğini belirten Genel Müdür Dr. Hayri Baraçlı ise "Her gün sefere çıkan 2 bin 700, toplam 5 bin otobüsle 580 hatta hizmet veren veriyoruz. Bu hatlarda görev yapan şoförlerimizi belirlenen standartlar çerçevesinde mesleklerini icra etmeleri için gerekli tedbirleri almaya çalışmaktayız. İETT'nin 141. kuruluş yıl dönümü kutlama hazırlıklarını yaptığımız bugünlerde, İstanbul halkına en iyi hizmeti sunabilmek için her türlü tedbiri almaya gayret ediyoruz. Türkiye için örnek olmak istiyoruz. Bu nedenle İstanbul için en iyisini yapmak için gayret ediyoruz" diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Bayram Akbaş da yaptığı konuşmada, İETT'nin TESK'in tecrübelerinden yararlanarak standart hazırlama gayretinin önemine vurgu yaptı. Standart hazırlama ve belgelendirme işinin önemini anlatan Bayram Akbaş, "Bu önemli konuda işbirliği yapan ülkemizin iki köklü kuruluşunu tebrik ediyor ve standardın bitirilmesiyle ülkemizde büyük bir sorunun çözüleceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Toplu Taşımada Çalışan Şoförlerin de Standartı Olacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Toplu Taşımada Çalışan Şoförlerin de Standartı Olacak - Son Dakika


Son Dakika

Charlie Hebdo'dan yine çirkin provokasyon! Erdoğan üzerinden Peygamberimizi ve İslam'ı hedef aldılar Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin telefonda görüştü! Dağlık Karabağ'daki son durum ele alındı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi