'Toprak Ana günü' 10 Aralık'ta Foça'da kutlandı - Son Dakika

'Toprak Ana günü' 10 Aralık'ta Foça'da kutlandı

10.12.2016 13:47
'Toprak Ana günü' 10 Aralık'ta Foça'da kutlandı, System.String[]

Slow Food Foça Zeytindalı Birliği öncülüğünde, Foça Belediyesi ve Halim Foçalı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle, 10 Aralık günü 'Toprak Ana' kutlaması yapıldı.

Balıkçı Kahvesi ve Foça Belediyesi Slow Food Earth Market Mutfak Atölyesinde düzenlenen Toprak Ana Günü 'Terra Madre Day' etkinliğine Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, eşi Derya Demirağ, Belediye Meclisi Üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Toprak Ana Günü kutlama etkinliği açış konuşmasını yapan Gül Girişmen, desteklerinden dolayı Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'a teşekkür ederken, Başkan Demirağ ise, böylesine bir etkinlik içinde olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

Foça Belediye Başkan Gökhan Demirağ, "Burada bir farkındalığı yaratıyoruz. Medeniyetler kenti Foça da birçok yere örnek olabilecek bir çalışma. Toprak Ana Günü'nün yaşam tarzı içindeki değerleri ortaya çıkarabilmesi anlamında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Katkı koyduğunuz için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
Toprak Ana Günü kutlama programı gün boyu Foça Balıkçı Kahvesi ve Foça Belediyesi Slow Food Earth Market Mutfak Atölyesinde devam etti. Program kapsamında konuşmacılar; Gıda Mühendisi Petek Ataman, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Dr. Füsun Tezcan, Foça'nın geleneksel tatları, Slow Food nedir?, Biyoçeşitlilik ve baklagillerin önemi konularında bilgi verdiler.

'Toprak Ana Günü' kutlaması

Toprak Ana Günü'nde, Uluslararası Slow Food Hareketi önderliğinde, 2009 yılından bu yana her Aralık ayında, dünyada ve ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Doğayı, toprağı ve çiftçiyi baş tacı eden bir düşüncenin sonucu ortaya çıkan 'Toprak Ana Günü' etkinliği, küresel boyutta ancak sadece yerel imkânlar ve farklılıklarla kutlanıyor.

Bu kapsamda, gıda toplulukları ile üretim geleneklerinin çeşitliliğinin görünürlüğünü sağlamak, gelecek nesillere daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla yöresel lezzetlere ilişkin öğretiler paylaşılıyor ve Toprak Ana'ya teşekkür ediliyor.

'Toprak Ana günü' 10 Aralık'ta Foça'da kutlandı

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Toprak Ana günü' 10 Aralık'ta Foça'da kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sigara parası için annesini ekmek bıçağı ile kovalayan adam kardeş katili oldu Feyenoord'dan G.Saray'ın istediği Jörgensen için transfer yanıtı: 15 milyon euroyu veren alır Son Dakika: Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğrayan Türk gemisi Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi Fenerbahçe "MesutOl" kampanyasından ilk gün 2.8 milyon TL gelir elde etti Sulama kanalına 1 metre kala balçığa saplanan sarhoş sürücüyü kurtarmak için zamanla yarıştılar HDP binasındaki Öcalan posterleri ifşa olunca Soylu AİHM kararını hatırlattı: Batı istismara müsaade etmiyor, ancak bizden istiyor ABD'de restoranda kahvaltı yapan müşteri 148 TL'lik hesaba 10 bin TL bahşiş bıraktı Pfizer/BioNTech aşısında tedirgin eden sonuçlar: İlk aşıda koruma yüzde 50'ler seviyesinde ve mutasyonlara karşı etkisiz
12:47