Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı - Son Dakika

Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı

18.10.2019 16:03
Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı, System.String[]

İşsizlik için harekete geçerek düğmeye basan Torbalı Belediyesi, kentte ücretsiz meslek kursları açmaya başladığını duyurdu.

İşsizlik için harekete geçerek düğmeye basan Torbalı Belediyesi, kentte ücretsiz meslek kursları açmaya başladığını duyurdu. Genel ve teknik kurslarla kalifiye eleman sorununu da ortadan kaldırmayı hedefleyen belediye, başvuruları almaya başladı.

Torbalı ilçesinde, hem işsizliği hem de meslek dallarında yaşanan kalifiye eleman sorununu ortadan kaldırmak için Torbalı Belediyesi geçtiğimiz aylarda harekete geçmişti. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayan Torbalı Belediyesi, büyükşehir belediyesinin "Meslek Fabrikası" projesini hayata geçirdi. Bu çerçevede belediye, bünyesinde; kuaförlük, unlu mamuller, manikür-pedikür, düz dikiş, overlok-reçme ve dünya kahveleri gibi genel kurslarla; ön muhasebe, bilgisayarlı muhasebe ve bilgisayar operatörlüğünün yer aldığı teknik kurslar vermeye başlayacak.

Alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek olan kurslar için, Torbalı Belediyesi Çaybaşı Hizmet Binasında başvuruların kabul edildiği ifade edildi. Kursiyerlerin ücretsiz olarak eğitim göreceği öğrenilirken, ilçeye gelen ESHOT'ların son durağı olması nedeniyle kursiyerlere bu durumun büyük avantaj sağladığı belirtildi.

Belediye işe yerleştirmeyi planlıyor

Öte yandan, teorik ve pratik eğitimlerle meslek sahibi olacak olan işsizlere eğitimler sonunda sertifikaları verilecek. İlerleyen dönemlerde işletmeler ve fabrikalarla da protokol yapacak olan Torbalı Belediyesi, sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri alanında eğitim gördüğü firmalarda işe başlatmayı planlıyor. Ayrıca açıklanan bölümlerle ilgili kayıtların sürdüğü ifade edilirken, gerekli çoğunluğun sağlanması ile kursların başlayacağı açıklandı.

Alınan bilgiye göre, kadınların da kendi ayakları üzerinde durabilmesi adına pozitif ayrımcılığa tabi tutulacağı proje kapsamında, başlangıçta ihtiyaç duyulan mesleklerle ilgili kursların açılacağı bildirildi. Bunların yanı sıra ilerleyen dönemlerde; torna, CNC operatörlüğü, tesfiye, kaynakçılık gibi kursların açılacağı, yine sertifikaların eğitimler sonunda kursiyerlere verileceği kaydedildi. - İZMİR

Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı
Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı
Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Torbalı Belediyesi, ilçede işsizliğe savaş açtı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Cüneyt Özdemir, Ekrem İmamoğlu'nu eleştirdi: 5 tane galericiyle baş edemiyorsun, Doğu Akdeniz'de ne yapacaksın? Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: Çok net ifade edeyim ki; yapılmayacak Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü İlk tesettürlü model Halima Aden, 'Bana göre değil' diyerek mankenliği bıraktı