Toroslar Belediyesi, Uluslararası Bilim Dergisinde - Son Dakika

Toroslar Belediyesi, Uluslararası Bilim Dergisinde

2 yıl önce

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, uluslararası akademik sosyal bilimler dergisi Asos Journal’da kamu iç denetçisi Dr. Orhan Veli Alıcı’nın makalesine konu oldu.

Toroslar Belediyesi, Uluslararası Bilim Dergisinde, System.String[]

Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, uluslararası akademik sosyal bilimler dergisi Asos Journal'da kamu iç denetçisi Dr. Orhan Veli Alıcı'nın makalesine konu oldu.


Kamu iç denetçisi Alıcı, Türkiye genelinde belediyelerle ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda yazdığı ve derginin Mart 2018 sayısında yayımlanan makalesinde, Toroslar Belediyesi'nin üreten belediyecilik çerçevesinde örnek alınması gereken bir kurum olduğuna dikkat çekti. Toroslar Belediyesi'nin üretici belediyeciliğin yoğunlaştığı alanlar dışında oldukça özgün bir mecra oluşturduğuna da değinen Alıcı, bu alandaki uygulamalarıyla da dikkat çektiğini vurguladı. Alıcı makalesinde üreten belediyecilik kapsamında Toroslar Belediyesi'nin dikkat çeken faaliyetlerini, engelli bireylerin engel durumuna göre mesleki eğitimler veren engelliler akademisi, üreticileri direk tüketiciyle buluşturmak adına üretici ve köylü pazarları, çok amaçlı gençlik merkezleri, yayla ve eko turizmini ön plana çıkartmak için bungalov yayla evleri ve botanik parkı, kentsel estetiğin sağlanması amacıyla cadde ve bulvarlarda cephe düzenlemesi, kentin iklimi ile uyumlu alternatif bitki ve ağaçların yetiştirilmesi şeklinde başlıklar halinde sıraladı. Özellikle kentin iklimi ile uyumlu alternatif bitki ve ağaçların yetiştirilmesi çalışmalarının bu kapsamda önemli bir yeri olduğuna değinen Alıcı, Toroslar Belediyesi'nin bu çalışmasıyla diğer belediyelere nazaran özgün bir politika belirleyerek üreticiyi ve köylüyü desteklediğini belirtti.


Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar Belediyesi'nin üretici belediyecilik uygulamalarının uluslararası hakemli bir dergide yayımlanmasının ve akademik bir araştırmada yer verilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Bir ülkenin kurtuluşunun reçetesinin üretimden geçtiğini vurgulayan Tuna, göreve geldikleri 14 yılda öncelikle Toroslar Belediyesi'ni üreten bir yapıya kavuşturduklarını vurguladı. Tuna, "Ülke ekonomisinin kurtuluşunun reçetesi üretimden geçer mantığıyla belediyemizin atölyelerinde şuan tüm bank, çöp kovası, elektrik direği, ferforje ve ahşap işlerini kendimiz yapıyoruz. Az parayla çok iş yapma sevdası içerisindeyiz. Gelirleri israf etmeden hizmete dönüştürmekte ve böylelikle milli ekonomiye de katkıda bulunmaktayız. Kentimizin ekolojik dengesine uzun vadede yarar sağlayacak projelere imza atıyoruz. Bilimin ışığında şehir ile üniversiteyi kaynaştırma anlamında kentimizdeki üç Üniversitesi ile ortak projelerimiz var. Üniversitelerimiz ile ortak proje üreten tek belediyeyiz ve projelerin sürdürülebilir olması bizim için çok önemli" dedi. - MERSİN

Haber Yayın Tarihi: 15.03.2018 02:19 Kaynak: İHASon Dakika

Barbara Palvin, Türk sporcudan eğitim almak istiyor
Sıfır aldığı otomobilin tamponu boyalı, ön camı değişmiş çıktı AK Partili başkan, Rahşan Ecevit hakkındaki skandal yoruma açıklık getirdi

Son Dakika Haberleri