Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 7 kişiye umut oldu - Son Dakika

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 7 kişiye umut oldu

11.06.2021 18:42
Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 7 kişiye umut oldu, System.String[]

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen kadından alınan organlar farklı şehirlerdeki 7 kişiye umut oldu.

Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen kadından alınan organlar farklı şehirlerdeki 7 kişiye umut oldu.

Medical Park Trabzon Yıldızlı Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Serap Zengin Karahan, AA muhabirine, Artvin'in Murgul ilçesinde yaşayan Havva Alın'ın (49) şiddetli baş ağrısı şikayetiyle bir süre önce hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Murgul Devlet Hastanesinde kalbi duran Alın'ın yapılan müdahaleyle kalbinin yeniden çalışmaya başladığını belirten Karahan, "Hasta entübe edilerek Artvin Devlet Hastanesine ileri tetkik için sevk edilmiş. Burada yapılan tetkiklerde yaygın beyin kanaması tespit edilen hasta, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesine, oradan da yoğun bakım yeri olmadığı için hastanemizde yoğun bakım ünitesine sevk edildi." diye konuştu.

Yaptıkları ilk muayenede Havva Alın'da beyin ölümü bulgularıyla karşılaştıklarını anlatan Karahan, hasta yakınlarına durumu bildirerek organ bağışı konusunda bilgilendirme yaptıklarını, ailenin de bu durumu olumlu karşılayıp organ bağışını kabul ettiğini söyledi.

Karahan, yapılan operasyonla kalp, akciğer, karaciğer, böbrekler ve korneaların alınarak 7 hastaya nakledilmek üzere İstanbul, İzmir, Sivas ve Samsun'a gönderildiğini kaydetti.

Hastanın ailesine gösterdikleri hassasiyet için teşekkür eden Karahan, "Özellikle vefat etmiş hastalardan organ nakli oranları ülkemizde son derece düşük. Oysa bu bağışların artması, kaybedilen canların binlerce insana umut olması, hayat olması demek. Bu konudaki hassasiyetin ülkemizde artması en büyük temennimiz." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 7 kişiye umut oldu - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray'ın başkanlık seçiminde ortalık karıştı! Galatasaray Lisesi koridorlarında destekçiler birbirine girdi 22:08 Galatasaray'ın başkanlık seçiminde ortalık karıştı! Galatasaray Lisesi koridorlarında destekçiler birbirine girdi Pendik'te depremin ardından hasar oluşan 4 katlı bina tahliye edildi 21:14 Pendik'te depremin ardından hasar oluşan 4 katlı bina tahliye edildi Nejat İşler siyasete atıldı! Seçmene ilk mesajını 20:58 Nejat İşler siyasete atıldı! Seçmene ilk mesajını "şimdi tam zamanı" diyerek verdi
Galatasaray'dan KAP açıklaması: Kulübümüze uygulanan idari, mali ve sportif kısıtlamalar tümüyle kaldırılmıştır 20:16 Galatasaray'dan KAP açıklaması: Kulübümüze uygulanan idari, mali ve sportif kısıtlamalar tümüyle kaldırılmıştır Kaldırımdakiler nefeslerini tutarak izledi! 2 çocuk kurşunların arasında kaldı 19:31 Kaldırımdakiler nefeslerini tutarak izledi! 2 çocuk kurşunların arasında kaldı Meteoroloji'den çok sayıda il için kuvvetli yağış uyarısı! Bu sefer çok fena vuracak 19:10 Meteoroloji'den çok sayıda il için kuvvetli yağış uyarısı! Bu sefer çok fena vuracak
Son Dakika: Aylar sonra partililerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim talimatı: Startı verdik 17:42 Son Dakika: Aylar sonra partililerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim talimatı: Startı verdik Güvenlik görevlisi kadın 17:12 Güvenlik görevlisi kadın "sürtünme yoluyla taciz" iddiasıyla karakola gitti
Advertisement