Trabzon'da temaslı kişilerin gizlenmesi vaka sayısını katladı! Vali tehlikeye dikkat çekti: Sağımız solumuz korona - Son Dakika

Trabzon'da temaslı kişilerin gizlenmesi vaka sayısını katladı! Vali tehlikeye dikkat çekti: Sağımız solumuz korona

04.12.2020 14:30

Trabzon'da koronavirüs vakalarında yüzde 50 artış yaşanırken, buna neden olarak temaslı kişilerin kendilerini gizlemesi gösterildi. Vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Trabzon Valisi Ustaoğlu, "Bu hem vicdani sorumluluktur, hem vebaldir, hem de kul hakkıdır. Artık sağımızda solumuzda her yerde korona dolaşıyor" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısında ciddi artış olan iller arasında Trabzon'un da olduğunu açıkladı. Bakan Koca, Trabzon'da vaka sayılarında yüzde 50 artış yaşanırken, yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 75 olduğunu belirtti. Kentte vaka artışlarında temaslı kişilerin kendilerini gizlemelerinin büyük payı olduğu belirlendi.

VALİ USTAOĞLU: SAĞIMIZDA SOLUMUZDA HER YERDE KORONA DOLAŞIYOR

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da ülke genelinde olduğu gibi Trabzon'da da giderek yayılan koronavirüs salgını ile ilgili vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Trabzon halkından, günlük yaşamda, her bireyin koronavirüs hastası olduğuna inanarak hareket etmesini isteyen Vali Ustaoğlu, "Son dönemde ilimizde vaka sayısında ciddi derecede artış var. Trabzonlu vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Allah rızası için günlerdir evlerine gidemeyen çocuklarını göremeyen başta sağlıkçılarımız için, sevdiklerimiz, ailemiz için artık işi çok sıkı tutmamız lazım. Bu dönemde artık başta akraba ziyaretleri, aile ziyaretlerinden vazgeçmemiz gerekiyor. Artık sağımızda solumuzda her yerde korona dolaşıyor. Sevdiklerimizi kaybediyoruz. Tanıdık ya da yabancı, herkesle aranıza ciddi şekilde mesafe koymanızı istirham ediyorum. Lütfen artık; 'bana bir şey olmaz', 'akrabamdan bulaşmaz', 'iş arkadaşımda yoktur' gibi kandırmacalarla toplum sağlığını daha fazla tehlikeye atmayalım" diye konuştu.

Trabzon'da vaka sayısını artıran en önemli faktör temaslı kişilerin kendilerini gizlemesi oldu

"TEMASLILAR KENDİLERİNİ GİZLİYOR"

Koronavirüs taşıyan hastalarla temaslı bireylerin, salgının yayılma hızında çok kritik önemi olduğuna dikkat çeken Vali Ustaoğlu, "Temaslı durumunda olan vatandaşlarımızın kendilerini gizlediğini görüyoruz. Bu noktada hastalarımızın da kendileriyle temas eden yakınları, akrabaları, iş arkadaşları, bulundukları ortam gibi elzem bilgileri, ilgili sağlık personeline mutlaka eksiksiz bildirmesi gerekiyor. Bu konu, hem vicdani sorumluluktur, hem vebaldir, hem de kul hakkıdır. Temaslı olup olmadığını bildirmek yasalarımız gereği de mecburidir" dedi.

Trabzon'da vaka sayısını artıran en önemli faktör temaslı kişilerin kendilerini gizlemesi oldu

"VURDUMDUYMAZLIK VAR"

Trabzonlu vatandaşlar da tedbirlere uyulması çağrısında bulundu. Yakup Solak, "İnsanlarda biraz vurdumduymazlık var. Kendi ailemizden ya da yakınımızdan bulaşmaz diye düşünüyorlar. Sevdiklerimizi kaybediyoruz bu virüsle. Ya da nasıl yaşam için mücadele ettiklerini görüyoruz. İnsanlar artık bu işin ciddiyetine varsınlar. Kurallara uysunlar. Sadece güvenlik güçlerini gördüklerinde maske takan gençlerimiz de var. Kimse kimseyi tehlikeye atmasın" dedi.

Trabzon'da vaka sayısını artıran en önemli faktör temaslı kişilerin kendilerini gizlemesi oldu

"GELENE KAPIYI AÇMIYORUZ"

Akraba ziyareti yapmadıklarını kaydeden Savaşkan Aksoy, "Biz akraba ziyaretlerine gitmiyoruz. Gelene de kapıyı açmıyoruz. Çok dikkatli oluyoruz. Kurallara uymak zorundayız. Elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Herkesle telefonda konuşup sohbet ediyoruz. Herkes kurallara uysun. Bu süreci atlatalım" dedi.

Selim Terzi ise, "Herkesin kendini kısıtlaması ve kurallara uyması gerekiyor. Artık virüs yakınımıza kadar geldi. Biz akraba ve aile ziyaretleri yapmıyoruz. Biz kimseye gitmeyince kimse de bize gelmiyor. Zaten herkesi de uyardım kimse gelmesin diye. Akrabalarımızla telefondan görüşüyoruz" diye konuştu.

Trabzon'da temaslı kişilerin gizlenmesi vaka sayısını katladı! Vali tehlikeye dikkat çekti: Sağımız solumuz korona

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Trabzon'da temaslı kişilerin gizlenmesi vaka sayısını katladı! Vali tehlikeye dikkat çekti: Sağımız solumuz korona - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Sayın valim: Sayın valim camiler açık ve milyonlarca kişi bir araya geliyor. Halk sağlığını korumak, virüs yayılımını önlem ve pandemi ile mücadele kapsamında camilerin açık olması ve çoğunluğu işi gücü olanın işini gücünü aksatması, okulu olanın eğitimini sekteye uğratması pahasına korumaya çalıştığımız risk grubu olan milyonlarca insanın bir araya gelerek virüs bulaştırmaları konusunda bir diyeceğiniz olur mu acaba? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

ABD Adalet Bakanlığı'ndan terör örgütü YPG itirafı: PKK'nın alt koludur Son Dakika: WhatsApp'tan geri adım! Tepki çeken gizlilik sözleşmesi 3 ay ertelendi Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel ile 4 yıllık anlaşmaya vardı Çaycı Hüseyin lakaplı Alpaslan Özmol'un yeni imajı sosyal medyaya damga vurdu Ramo'da şok eden ayrılık! Başrol oyuncusu diziye veda ediyor Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine ek genelge! Kısıtlamadan muaf tutulanların listesi genişletildi Şarkıcı Doğuş, kozmetik sektörüne adım attı: Markama güveniyorum Parkta soğuktan titrerken bulunan genç adam hiçbir yardımı kabul etmedi