Trabzon İl Genel Meclisi'nden Fransa'ya Kınama - Son Dakika

Trabzon İl Genel Meclisi'nden Fransa'ya Kınama

06.01.2012 15:37
Trabzon İl Genel Meclisi'nden Fransa'ya Kınama, System.String[]

Trabzon İl Genel Meclisi, demokrasi ve insan haklarının beşiği sayılan Fransa Ulusal Meclisi'nin ifade özgürlüğünü suç saymasının en büyük düşünce soykırımı olduğunu belirtti.

Trabzon İl Genel Meclisi, demokrasi ve insan haklarının beşiği sayılan Fransa Ulusal Meclisi'nin ifade özgürlüğünü suç saymasının en büyük düşünce soykırımı olduğunu belirtti.

Fransa Parlamentosu'nun kabul ettiği 'inkar yasası' tasarısına tepki gösteren Trabzon İl Genel Meclisi, bütün üyelerin ortak imzası ile kınama bildirisi yayınladı. Meclisteki bütün partilerin ortak imzası ile yayınlanan bildirinin aynı zamanda Fransa Meclis Başkanlığı'na da gönderilmesi kararlaştırıldı.

Demokrasi ve insan haklarının beşiği sayılan Fransa Parlamentosu'nda ifade özgürlüğünü bile suç saymanın en büyük düşünce soykırım olduğuna vurgu yapılan bildiride, şu ifadelere yer verildi: "Türk tarihi parlamentolarda yapılan oylamalarla yazılacak kadar küçük değildir. Soykırım ifadesi ile yan yana gelecek kadar lekeli değildir. Tarihteki yalanları inkar etmek isteyenleri cezalandırmak istenmesi son derece vahim, kaygı verici hatta utanç vericidir."

Fransa'nın 1830 yılında Cezayir'i işgal ettiği ve bu işgalin 1962 yılına kadar tam 132 yıl devam ettiği hatırlatılan bildiride, "Tarihi soykırımlarla, katliamlarla dolu olan Fransa bu kararla ifade soykırımını kendi tarihine kara leke olarak yazan ilk ülke olma alçaklığını göstermiştir. Bu alçaklığı en ağır şekilde Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti tarafından karşılık bulmuştur. Hesabı sorulmuştur, sorulmaya da devam edecektir." denildi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Trabzon İl Genel Meclisi'nden Fransa'ya Kınama - Son Dakika


Son Dakika

Aydınlı usta, 1 aylık çalışmayla Atatürk'ün de giydiği 1 asırlık çizmenin benzerini yaptı Trabzon hakkında küfürlü paylaşım yapan CHP'li başkan yardımcısına disiplin soruşturması Abonelik iptalleri bugünden itibaren e-Devlet'ten yapılabilecek İstanbul Boğazı'nda büyük panik! Balıkçıların ağına Osmanlı döneminden kalma mayın takıldı Masumlar Apartmanı'nın 7. bölümden 2. fragman yayınlandı! Safiye temizlik krizine giriyor Meteoroloji uyardı! 2 bölgede sağanak bekleniyor Ermenistan ordusu, Azerbaycan birliklerine ve sivillere saldırarak üçüncü ateşkesi de ihlal etti 20 yaşındaki genç nakkaş iskeleden düşerek hayatını kaybetti