Son Dakika Haberleri: Trabzon Mor Yayla, Yağan Karla Beyaza Büründü

Trabzon Mor Yayla, Yağan Karla Beyaza Büründü

2 gün önce

Mor Yayla, yağan karla beyaza büründüTrabzon'un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği koruma altına alınan, ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği Kadıralak Yaylası, baharda yağan karla beyaza büründü.

Mor Yayla, yağan karla beyaza büründü

Trabzon'un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği koruma altına alınan, ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği Kadıralak Yaylası, baharda yağan karla beyaza büründü.

Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta bulunan, bin 300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte açan 'mavi yıldız' çiçekleri ile mor renklere bürünmüştü. Yayla dün gece yağan karla birlikte beyaz örtüyle kaplandı. 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği koruma altına alınan, ince, uzun yapraklı ve mor rengiyle ilgi çeken 'mavi yıldız' çiçeğinin renk verdiği Kadıralak Yaylası kar yağışıyla birlikte beyaz gelinliğini giydi. Yaylada kartpostallık görüntüler oluştu.

KADIRALAK YAYLASI

Trabzon'un Tonya ilçesine, 9 kilometre uzaklıkta, 1300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası, her yıl nisan ayında açan 'mavi yıldız' çiçekleri ile mora bürünüyor. Yok olma tehlikesi bulunan, ince, uzun yapraklı çiçek, 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği Türkiye'nin korumakla yükümlü olduğu nadir bitkiler arasında yer alıyor. Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 'tabiat parkı' ilan edildi. Uzungöl benzeri oluşturulacak yapay gölle yaylanın turizm merkezi haline getirilmesi de planlanıyor.
Haber Yayın Tarihi : 17.04.2019 03:20 Kaynak: DHAİsmail Küçükkaya'dan Erkan Tan'a Mehter Göndermesi İtalya Devlet Televizyonun Kadın ve Erkeklere Ayrı Kanal Oluşturmayı Planlaması Tepkilere Neden Oldu Bakan Pekcan: 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi İçin ABD ile Ortak Çalışma Grubu Kuruyoruz Bahçeli'den Çok Konuşulacak Bir Çıkış Daha: Oy Oranımız 18,81'dir, O da Atatürk'ün Doğumudur