Son Dakika Haberleri: Trabzon Havalimanında Pistten Çıkan Uçağı Kurtarma Operasyonu Başladı

Trabzon Havalimanında Pistten Çıkan Uçağı Kurtarma Operasyonu Başladı

10 ay önce

Trabzon Havalimanına inişi sırasında pistten çıkarak yamaçta saplanıp kalan uçağı kurtarma çalışmaları başladı. Piste getirilen 2 vinçin kurulumu sürdürülüyor.

Ankara- Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkarak denize 25 metre kala toprağa saplanıp yamaçta duran PC8622 sefer sayılı TC-CPF tescilli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı için kurtarma operasyonu başladı. Trabzon Havalimanı operasyon nedeniyle 24 saatliğine uçuş trafiğine kapatıldı.

DENİZE 25 METRE KALA DURABİLMİŞTİ

Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait PC 8622 sefer sayılı 'Zeynep' isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, cumartesi günü saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanına iniş yaptığı sırada kontrolden çıktı, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. 162 yolcu ve 6 mürettebatı ekiplerin müdahalesi ile tahliye edilen uçakla ilgili oluşturulan kriz merkezi kurtarma planı oluşturdu.


HAVALİMANI UÇUŞ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Sabah saat 04.00 sıralarında başlayan kurtarma operasyonu nedeniyle Trabzon Havalimanı 24 saatliğine uçuş trafiğine kapatıldı. Ankara Esenboğa ve Samsun Havalimanlarından getirilen 500 ve 350 tonluk 2 vinç uçağın bulunduğu alana yanaştırıldı. Devlet Hava Meydanları İdaresi (DHMİ) ekiplerinin de eşlik ettiği kurtarma operasyonunda vinçlerin kurulumuna başlandı. Gün boyu sürmesi beklenen kurtarma çalışması sırasında bulunduğu yerden alınacak uçak, önce piste ardından teknik inceleme için hangara çekilecek.

YABANCI BASIN DA TAKİP EDİYOR

Öte yandan uçak kurtarma operasyonunu takip etmek üzere bazı yabancı medya kuruluşu temsilcileri de Trabzon'a geldi.

Haberin diğer fotoğrafları:

Isparta'da Askeri Eğitim Uçağı Düştü: 3 Şehit
TSK'dan Isparta'da Düşen Uçakla İlgili İlk Açıklama: Şehitlerin Naaşlarına Ulaşıldı
Yine CASA Yine Kaza! Isparta'da Düşen Uçağın Sicili Kabarık
Cumhurbaşkanı, Isparta'da Düşen Uçak İle İlgili Haberi MGK Toplantısında Aldı
Isparta'da Düşen Askeri Uçağın Enkazından İlk Görüntüler
Şehirler Arası Taşımacılıkta, Ücretsiz Servis ve İkram Dönemi Sona Eriyor Son Dakika! Suudiler, Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Delillerini Yaktı! O Anlar Kamerada

Kadıköy'de Cezaevi Firarisi, Önüne Çıkanları Bıçakladı: 9 Yaralı