Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü: Kaçakçılara Geçit Yok - Son Dakika

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü: Kaçakçılara Geçit Yok

25.01.2012 14:42
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü: Kaçakçılara Geçit Yok

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, bu yıl 50 milyon 904 bin 281 TL değerinde ticari kaçak eşya, 28 milyon 876 bin 229 TL değerinde 411 kilo uyuşturucu madde ele geçirdiklerini söyledi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, bu yıl 50 milyon 904 bin 281 TL değerinde ticari kaçak eşya, 28 milyon 876 bin 229 TL değerinde 411 kilo uyuşturucu madde ele geçirdiklerini söyledi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, Dünya Gümrük Günü nedeniyle 2011 yılını değerlendirmek için Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki VİP Toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. 'Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü' isminin 'Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü' olarak değiştiğini belirten Kılıç, "Başmüdürlük bağlantısı olan Çorlu Havalimanı, Avrupa Serbest Bölge ve Tekirdağ Gümrük Müdürlükleri, yeni kurulan Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlanmıştır" dedi.

Gümrük ve Muhafaza oluşumları ile iki başlılığın ortadan kalkmasıyla normal gümrük işlemlerinin daha hızlı ve etkin yapılacağı gibi kaçakçılıkla daha etkin mücadele edileceği öngörüldüğünü belirten Kılıç şunları söyledi:

"Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Dereköy Sınır Kapıları'ndan 2011 yılında 455 bin 81 TIR giriş, 438 bin 522 TIR çıkış yapmıştır. Ayrıca 800 bin 81 küçük araç giriş, 760 bin 778 araç çıkış yapmıştır. Yolcu sayısı, girişte 3 milyon 906 bin 24, çıkışta ise 3 milyon 816 bin 723 kişi olarak belirlenmiştir. Bu rakamlara bakıldığında, 2011 yılında tüm kapılarımızdan giriş yapan TIR araçlarının 2010 yılına göre yüzde 5.8, çıkış yapan TIR araçlarının yüzde 1.9 oranında arttığı, yolcu araçlarının girişte yüzde 3.1, çıkışta yüzde 1.8 oranında arttığı anlaşılmaktadır. 2011 yılı hedefi Kapıkule'de günde 1000 TIR'ın giriş, 1000 TIR'ın ise çıkış işlemini yapmak olmuştur. Hamzabeyli'de ise öngördüğümüz sayı bunun yarısıdır. Ancak, araç sayıları itibariyle baktığımızda, 2011 yılı içinde kapılarımıza günlük bu kadar araç gelmemiştir. Kapıkule'de günlük ortalama 700 giriş 700 çıkış Hamzabeyli'de ise 300 giriş 300 çıkış TIR aracı söz konusudur. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık kapılarımız uzun araç kuyruklarının oluştuğu günleri geride bırakmış durumdadır. Karşı ülkede veya bizde bilgisayar arızası, kantar arızası gibi arızi nedenlerle iş kaybı yaşanmadığı sürece kuyruk oluşumu söz konusu değildir. Çıkışta öteden beri TIR sayısının tepe noktası yaptığı Pazar günleri bile en fazla 3 kilometre civarında kuyruk oluşmakta onlar da kısa bir süre sonra saha içine alınarak işlemlerini yaptırmaktadır. Pazar günleri Kapıkule'de Bulgaristan saatte 40 aracın altına düşmediği sürece herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Biz hızlı bir şekilde işlemleri yapıyoruz. Özellikle yaz döneminde Bulgar tarafından kaynaklı sıkıntılar oldu.Aldığımız duyumlara göre 2013 yılında Kaptan Andreova Sınır Kapısı'nda yenilenerek modarnize hale getirilecekmiş."

"NCTS SİSTEMİNE GEÇTİK"

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, TIR işlemlerine hız katacak NCTS (Yeni Bilgisayarlı Transit Sistemi) Uygulaması'na 1-2 ay önce geçtiklerini anlatırken, bu sistemle bir taraftan transit işlemlerin daha hızlı yapılabileceğini, kaçakçılıkla daha etkin mücadele edilebileceğini bildirirken şöyle dedi:

"Şu anda kendi gümrük idarelerimiz arasında kullanılan bu sistem Temmuz 2012 tarihinde Avrupa Birliği tarafından Türkiye'nin Ortak Transit Rejimine kabul edilmesiyle beraber tüm Avrupa ülkelerine yönelik transit işlemlerinde kullanılabilecektir. Böylece, örnek olarak, Almanya'dan Türkiye'ye bir TIR ithal eşyası ile hareket ettiğinde bunu biz Kapıkule'den görebileceğiz. Böylelikle, araç bize geldiğinde bizim şu anda yapmakta olduğumuz bazı bilgisayar kayıtlarına da gerek kalmayacak ve gümrük olarak araç kontrollerine daha yoğunlaşmış olacağız."

ARAÇ TAKİBİ BAŞLADI

Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kılıç, kaçakçılıkla mücadele, risk analizleri kapsamında ticari TIR taşımacılığına açık olan Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Gümrük kapılarında araçlara takılan Araç Takip Sistemi (ATS) cihazı ile aracın hareketlerinin anından uydudan izleme sistemine sahip olduklarını söyledi. Kılıç, şöyle devam etti:

"ATS cihazı takılarak Kapıkule'den Sarp Gümrük Kapısına sevk edilen bir TIR'ın hareketlerini görebildiğimiz gibi yol güzergahı ve Sarp'taki gümrük muhafaza birimlerimiz ve Ankara'da Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğündeki kontrol odasında bulunan görevlilerde izleyebilmektedir. Bu yöntemle 2011 yılı içinde bir çok kaçakçılık olayı önlenmiştir. Cihazı risk analizlerine dayalı olarak kullanmaktayız. 2011 yılı içerisinde Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında 457 ticari eşya, 25 uyuşturucu madde ve 33 göçmen kaçakçılığı olayı ortaya çıkarılmıştır. 25 uyuşturucu olayında 28 Milyon 876 Bin 229 TL değerinde toplam 411 Kilo 410 Gram Uyuşturucu Madde yakalandı ve toplam 30 kişi hakkında adli işlem yapıldı. 457 olayda ise 50 milyon 904 bin 281 lira değerinde ticari çeşitli kaçak eşya ile 96 köpek yavrusu, 430 kaplumbağa, 802 kuşa el konuldu."

BAŞARILI PERSONELE TEKEKKÜR

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, geçen yıl 'Görevini daha yoğun bir dikkat ile yaptığı' tesbpit edilen 42 çalışana teşekkür belgesi verdi.

FK,GB(LK/İD) - Edirne

Kaynak: DHA
PROF. DR. ORTA KURAKLIK GÖÇ GETİRECEK PROF. DR. ORTA KURAKLIK GÖÇ GETİRECEK İklim değişikliği ve kuraklık Türkiye için 'hidrolojik kuraklık' riskini artırıyor İklim değişikliği ve kuraklık Türkiye için 'hidrolojik kuraklık' riskini artırıyor Depremde hayatını kaybedenler için Trakya'da hatıra ormanları oluşturuldu Depremde hayatını kaybedenler için Trakya'da hatıra ormanları oluşturuldu

Son Dakika Güncel Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü: Kaçakçılara Geçit Yok - Son Dakika


Advertisement