Trakya'nın İncisi" İğneada'da "Çadır Turizmi"Ne İlgi - Son Dakika

Trakya'nın İncisi" İğneada'da "Çadır Turizmi"Ne İlgi

22.07.2015 11:43
Trakya'nın İncisi

NİHAT EVREN - Trakya'nın önemli turizm merkezi haline gelen İğneada'da son yıllarda yaygınlaşan "çadır turizmi", dar gelirli tatilcilerden ilgi görüyor.

ÖZGÜN TİRAN - NİHAT EVREN - Trakya'nın önemli turizm merkezi haline gelen İğneada'da son yıllarda yaygınlaşan "çadır turizmi", dar gelirli tatilcilerden ilgi görüyor.

"Trakya'nın incisi" olarak nitelendirilen Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde, Longoz Ormanları kıyısına kurulan çadır kampları, bölgenin önemli tatil alanlarından biri haline geldi.

Maddi durumları el vermediği için lüks otellere gitme şansı bulamayan vatandaşlar, tatillerini Longoz Ormanları'nın Erikli Gölü çevresinde kiraladıkları alanlara kurduklar çadırlarda geçiriyor.

Karadeniz kıyısında 20 kilometrelik kumsala sahip İğneada'ya gelen tatilciler, hem ucuz hem de daha uzun süreli tatil yapma imkanı buluyor.

Türkiye'nin dört bir yanından bölgeye gelen tatilciler, sabahın ilk ışıklarıyla Longoz Ormanları kıyında yürüyüş yaparak balık avlıyor, daha sonra organik ürünlerden oluşan kahvaltılarını yapıyor.

Gün içinde denize giren yerli ve yabancı turistler, kendi imkanlarıyla odun ateşinde pişirdikleri yemekleri yiyor, ağaçlar arasına kurdukları hamakta kitap okuyarak yorgunluklarını atıyor.

Vatandaşlar, zaman zaman çadır komşularıyla bir araya gelerek çeşitli oyunlar da oynuyor.

Doğa ile baş başa tatil yapan turistler, çevrelerinde yetiştirdikleri organik sebzeleri de tüketiyor.

"Bundan ucuzu yok"

İstanbul'dan tatil için İğneada'ya gelen Mehmet Özgüner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çadırda tatil yapmanın ekonomik olduğunu söyledi.

Yaklaşık 25 yıldır aynı bölgede çadırda tatil yaptığını, bölgede iyi dostluklar da kurduklarını dile getiren Özgüner, şöyle devam etti:

"İğneada, dar gelirli vatandaşların tatil yapması için çok uygun. Biz emekliler buraya geliyoruz, çadırımızı kuruyoruz. Günlük 5-10 lira konaklama bedeli ödüyoruz. Doğayla iç içeyiz. Kuğular, deniz, yaban ördekleri, kazlar... Burada 2-3 ay kaldığımız da oluyor. Bütçemize göre hareket ediyoruz."

Özgüner, otellerin çok pahalı olduğunu, bu nedenle dar gelirli vatandaşlar için "çadır turizmi"nin uygun olduğunu vurguladı.

Ali Gürlek de ekonomik nedenlerden dolayı tatillerini çadırda geçirdiklerini aktardı.

En ekonomik otel fiyatının günlük 200-250 lira olduğuna dikkat çeken Gürlek, çadırda tatil yapmanın bütçelerine daha uygun geldiğini kaydetti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Trakya'nın İncisi' İğneada'da 'Çadır Turizmi'Ne İlgi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısıtlama cezası yiyen 3 gençten polise teşekkür: Allah razı olsun, yasaktan haberimiz yoktu İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki tepki çeken sözleri sonrası istifa etti Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı