Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı - Son Dakika

Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı

19.01.2012 11:54
Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı, System.String[]

Samsun'un Kavak İlçesi'ndeki Yaşar Doğu Çok Programlı Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Havva Akbay, 15 yıl önce geçirdiği tren kazasında 25 yaşındaki annesi Fatma Akbay'ı kaybetti.

Samsun'un Kavak İlçesi'ndeki Yaşar Doğu Çok Programlı Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Havva Akbay, 15 yıl önce geçirdiği tren kazasında 25 yaşındaki annesi Fatma Akbay'ı kaybetti. Kendisinin de aynı kazada her iki ayağı kopan Havva Akbay sporla hayata tutundu. Felçli olan babasıyla birlikte kalan Akbay, atletizmde kazandığı Türkiye birincilikleri ve mücadele azmiyle takdir topladı.

Havva Akbay, 15 yıl önce henüz 2 yaşındayken İlkadım İlçesi Derebahçe Mahallesi'nde annesi Fatma Akbay ile birlikte markete gittiği sırada annesinin elini bırakıp tren yoluna çıktı. Bu sırada trenin geldiğini gören anne, kızını kurtarmak isterken trenin altında kaldı. Anne Fatma Akbay, kazada yaşamını yitirirken, küçük Havva'nın da iki ayağı koptu.

BABA FELÇ, KARDEŞLERİ HASTA

Küçük yaşta annesini kaybeden, kendi ayakları da kopan Havva'nın babası Atilla Akbay da kazadan 2 yıl sonra felç geçirerek yatağa mahkum oldu. 3 ağabeyi şizofreni hastası olduğu için hastanede tedavi gören Havva'yı halası Necla Çakır büyüttü.

ATLETİZME BAŞLADI, TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

İki ayağına protez takılan Havva Akbay, 4 yıl önce Amisos 55 Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Yaşar'ın yönlendirmesi ile atletizme başladı. Akbay, 2010 Türkiye Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda gençler kategorisinde disk ve gülle atmada Türkiye birincisi olurken, 2011 yılında da aynı şampiyonada yine gençler kategorisinde disk, cirit ve gülle atmada Türkiye birincisi olmayı başardı.

MİLLİ TAKIMA GİTMEK İSTİYORUM

Yaşadığı tüm olumsuzlukların kendisini motive ettiğini ve hayata spor yaparak tutunduğunu söyleyen Havva, "Spor benim tek geleceğim. Türkiye birincilikleri kazandım ama daha da başarılı olup bu yıl milli takıma gitmek istiyorum. Ben çok büyük zorlukları atlattım. Annem beni kurtarmak isterken hayatını kaybetti. Ben de sakat kaldım. Ama spor bana hayata karşı mücadele etme konusunda güç verdi. Aldığım başarılar beni daha da hırslandırdı." dedi.

ÇOK ÇALIŞTI

Amisos 55 Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Yaşar ise Havva Akbay'ın çok başarılı bir sporcu olduğunu belirterek, "Havva çok önemli başarılar elde etti. Çok çalıştı çalışmaya da devam ediyor. Onun daha güzel başarılar elde edeceğine inanıyorum. Şimdi tek isteği var Milli Takım'a seçilip ülkesini temsil etmek" diye konuştu.

HAYATA HİÇ KÜSMEDİ

Halası Necla Çakır da Havva ile gurur duyduğunu ifade ederek, "Hiç hayata küsmedi. Her zaman yaşamayı seven ve mücadele eden bir genç oldu. Onun için spora başlamak bir dönüm noktası oldu." dedi. - Samsun

Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı
Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı
Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı
Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı
Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tren Altında Ayakları Koptu, Sporla Hayata Tutundu, Madalyaları Topladı - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot