Trt: Özgündüz'ün İfade Edildiğini Söylediği Bir Söz Sarf Edilmedi - Son Dakika

Trt: Özgündüz'ün İfade Edildiğini Söylediği Bir Söz Sarf Edilmedi

01.01.2012 17:28
Trt: Özgündüz'ün İfade Edildiğini Söylediği Bir Söz Sarf Edilmedi, System.String[]

TRT'den yapılan açıklamada, 'Açı' programında "Şii'ler sapkın ve dini bozucu" şeklinde bir ifade kullanılmadığı belirtildi.

TRT'den yapılan açıklamada, 'Açı' programında "Şii'ler sapkın ve dini bozucu" şeklinde bir ifade kullanılmadığı belirtildi.

TRT'de 27 Aralık 2011 günü yayınlanan 'Açı' programında Prof. Dr. Sedat Laçiner'in, Irak'taki yeni siyasal durum değerlendirmesi çerçevesinde, bölgedeki Şii ve Sünni toplulukların birbirine yönelik bakış açılarını tasvir etmesinin, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz tarafından "Şii'leri sapkın ve dini bozucu" şeklinde nitelendirildiği hatırlatıldı. Bir strateji ve uluslararası politika programı olan Açı'da, Özgündüz'ün ifade edildiğini söylediği bir söz sarf edilmediği belirtilerek, program yöneticisi Faruk Bilgin'in de buna müsaade ettiği iddiasının gerçek dışı olduğu kaydedildi.

Özgündüz'ün iddialarına gerekçe gösterdiği programdaki konuşmalar şu şekilde aktarıldı: Prof. Dr. Sedat Laçiner: " İran'ın Ortadoğu'daki tek devlet müttefiki Suriye'dir. Bunun da temelini mezhepsel yakınlık oluşturuyor. Arapların da dışladığı bir anlamda 'çirkin ördek yavrusu gibi' davrandığı ülke Suriye. Bunun da temelinde mezhep farklılığı var."

Faruk Bilgin (Program moderatörü): "Irak'ta mahalleler bile ayrılmış."

"Sadece Irak'ta değil bakın, Körfez'de de Şii'ler var. Suudi Arabistan ve Kuveyt için, Ürdün için, Mısır için bir insanın Şii olması Hristiyan olmasından kötü. Çünkü Hristiyan nihayetinde ehli kitaptır; üç dinden bir tanesindendir; Allah onu dilerse selamete de erdirebilir, cennete de koyabilir. Şii'yse sapkınlık var orada dini bozmaya çalışmak var… Irak'ta Şiiler ve Sünniler özellikle işgalden sonra birbirlerine olan nefretlerini daha bir açığa çıkardılar."

Laçiner'in bu ifadeleri, Ortadoğu'daki aşırı ve siyasi mezhepçilerin birbirleriyle ilgili görüş ve algılamaların tasviri mahiyetinde kullandığı vurgulandı. Bu algı ve görüşlerin, özelde Irak, genelde de Ortadoğu'da çatışmayı körüklediğine vurgu yapılan açıklamada, "Ayrıca program moderatörü olarak Sayın Faruk Bilgin de bu algının sapkın bir algı olduğunu, mezheplere sağlıksız bakanların görüşleri olduğunu araya girerek belirtmiş, Sayın Laçiner de bunu tasdik etmiştir. Sayın Özgündüz'ün bu konulardaki hassasiyetini anlamakla birlikte, konuşmaların içeriğinden koparılarak ve öncesindeki cümleler yok sayılarak, konuşmaları herhangi bir yerinden kesip eleştirmenin doğru olmayacağını düşünüyoruz. Söz konusu konuşmada sadece o cümle alınsa bile, konu Şii mezhebinin kendisi değil, bölgesel diğer Sünni toplumların ve devletlerin onlara bakış açısını yansıtılmıştır. Yanlış anlama veya bilgi eksikliğinden kaynaklanan açıklama ve haberden önce Açı programı yetkililerine veya Sayın Prof. Dr. Sedat Laçiner'e sorulmamış olması ve program CD'sinin istenmemiş olması üzücüdür. Bu vesileyle Sayın Özgündüz'ün Açı programına karşı yapmış olduğu eleştirilerin doğru olmadığını ve yanlış anlamadan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyoruz. Açı programının tüm kadrosu ve tüm konuşmacıları tüm dinlere ve mezheplere eşit mesafede ve saygılı durur." denildi.

Trt: Özgündüz'ün İfade Edildiğini Söylediği Bir Söz Sarf Edilmedi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Trt: Özgündüz'ün İfade Edildiğini Söylediği Bir Söz Sarf Edilmedi - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Sivasspor, deplasmanda Villarreal'e 5-3 mağlup oldu Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Avustralyalı askerlerden Afganistan'da vahşet! Savaş esirini helikoptere sığmadığı için öldürdüler İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı, Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar