Trump'ın aday gösterdiği isim Senato'dan onay aldı - Son Dakika

Trump'ın aday gösterdiği isim Senato'dan onay aldı

23.07.2019 20:13

ABD Başkanı Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı'na aday gösterdiği Mark Esper, Senato'dan onay aldı.

Önceki hafta Senato Silahlı Hizmetler Komitesindeki oturuma katılan Esper'in Savunma Bakanlığı adaylığı, bugünkü oturumda 8 "hayır" oyuna karşılık 90 "evet" oyuyla geçti.

TRUMP DESTEKLEMİŞTİ

ABD'nin eski Savunma Bakanı James Mattis'in ocak ayında görevinden ayrılmasının ardından Patrick Shanahan, yaklaşık 7 ay boyunca bakanlık görevini vekaleten yürütmüştü.

Trump, 18 Haziran'da Shanahan'ın "savunma bakanı adaylığından" geri çekildiğini duyurmuş, Shanahan ise kararın "ailevi sebeplerle" ilgili olduğunu açıklamıştı.

MARK ESPER KİMDİR?

Esper 1964 yılında ABD'nin Pennsylvania eyaletinde dünyaya geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile West Point Askeri Akademisi'nde eğitim gördü. Harvard Üniversitesi'ndeki JFK School of Government'ta kamu yönetimi yüksek lisans, George Washington Üniversitesi'nde ise kamu politikaları doktora yaptı. Esper 1990-91'deki Birinci Körfez Savaşı'nda Irak'ta savaştı. 2007 yılında ordudan emekli olduğunda 10 yılı aktif görev olmak üzere 21 yıl görev yapmıştı.

Ordudaki görevinin ardından Esper, George W. Bush döneminde ABD Savunma Bakanlığı'nda çeşitli görevlerde bulundu. Bush döneminin ardından Küresel Fikri Mülkiyet Merkezi Başkan Yardımcılığı, ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcılığı, National Institute for Public Policy Kıdemli Araştırmacılığı gibi çeşitli pozisyonlarda çalıştı. Esper ayrıca ABD havacılık sanayisinin kurduğu bir birlik olan Aerospace Industries Association ve muhafazakar bir düşünce kuruluşu olan Heritage Foundation'da çalıştı. Bu görevlerin ardından ise Raytheon şirketinde çalışmaya başladı. Esper'in lobicilik faaliyetini yürüttüğü Raytheon ABD savunma sanayiindeki en büyük şirketlerden biri konumunda.

Şirket hava trafik kontrol sistemleri, radarlar, uydu sensörleri, iletişim, yarı iletkenler, hava savunma sistemi ve füze üretimi gibi çeşitli alanlarda üretim yapıyor. Esper 2010 yılında Raytheon Hükümetle İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı oldu. Kasım 2017'de ABD Savunma Bakanlığı'nda ordudan sorumlu sivil bir pozisyona getirildi.

24 Haziran'da ise bu görevinden ayrılarak Savunma Bakanı Vekili oldu. Trump, 15 Temmuz 2019'da Esper'i Savunma Bakanlığı'na aday gösterirken kendisi hakkında "Esper çok tecrübeli. Uzun süredir konuştuğumuz konuların hep içinde yer aldı" dedi. Esper, ABD yasaları bakanlığa vekalet eden kişilerin bakanlığa aday gösterilmesine izin vermediği için aynı gün görevini bıraktı. 23 Temmuz 2019'da Senato tarafından Savunma Bakanlığı görevi onaylandı. Esper'in ABD ordusunun yanı sıra Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden aldığı madalyalar da bulunuyor. 30 yıldır evli olan Esper'in üç çocuğu bulunuyor.

Mark Esper ABD Savunma Bakanı Vekili olduğu dönemde, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması konusunda, "Bizi hayal kırıklığına uğrattı" demişti. Türkiye'nin ya S-400 hava savunma sistemini ya da F-35 savaş uçaklarını alabileceğini söylemiş, "İkisine birden sahip olamaz" demişti.

Mark Esper, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne verdiği ifadede, "Meslektaşıma, (Türkiye'nin) Savunma Bakanı'na, 'Ya S-400'lere ya da F-35'lere sahip olabilirsiniz, ikisine birden sahip olamazsınız' dedim" ifadelerini kullanmıştı. Esper, S-400 teslimatının başlamasının ardından ise ABD'nin F-35'ler konusundaki pozisyonunun değişmediğini söylemişti.

ABD ordusundan Tuğgeneral Mark Kimmitt BBC'ye yaptığı açıklamada, Esper'in Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun sınıf arkadaşı olduğunu ve Pompeo ile Bolton'ın sert görüşlerini benimsiyor olabileceğini söylemişti.

Trump'ın aday gösterdiği isim Senato'dan onay aldı

Son Dakika Güncel Trump'ın aday gösterdiği isim Senato'dan onay aldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

TBMM'de 4 partiden Fransa Senatosu'nun skandal Dağlık Karabağ kararına kınama Altının kilogramı 455 bin 150 liraya geriledi Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Teknik direktör İrfan Buz, Kasımpaşa'daki görevinden 14 gün sonra istifa etti Bebeğine çamaşır suyu enjekte etmişti! Mahkemede dikkat çeken 'mektup' detayı Genç kadının hazin sonu! Düğününden 4 gün sonra koronadan öldü Hijyen kurallarını hiçe sayıp sahte peynir üreten firma, 55 bin lira ceza kesilerek kapatıldı Bu hafta sonu kısıtlama var mı, kaçta başlayacak? İşte tüm detaylar