Trump Anketlerde Yine Açık Ara Önde - Son Dakika

Trump Anketlerde Yine Açık Ara Önde

19.08.2015 12:52
Trump Anketlerde Yine Açık Ara Önde, System.String[]

ABD'de Cumhuriyetçi Parti içindeki başkan aday adaylığı yarışında Donald Trump sürprizi devam ediyor.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti içindeki başkan aday adaylığı yarışında Donald Trump sürprizi devam ediyor.

2016 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Partinin (GOP) başkan adayı olmak için yarışan 17 aday adayı için Donald Trump anketlere göre zirvedeki yerini koruyor. CNN/ORC tarafından yapılan ortak ankette Trump'ın en yakın rakibine fark atarak ilk sıradaki yerini koruduğu görülüyor.

Kamuoyu yoklamasına göre Trump’ı yüzde Cumhuriyetçi Parti’ye üye seçmenlerin yüzde 24'ü destekliyor. Ankette Trump’un ardından Florida eski valisi Jeb Bush yüzde 13 ile ikinci sırada yer aldı. CNN anketine göre ünlü doktor ve başkan aday adayı Ben Carson ankette yüzde 9 ile üçüncü sırada yer aldı. Florida Senatörü Marco Rubio ile Wisconsin Valisi Scott Walker yüzde 8, Kentucky Senatörü Rand Paul yüzde 6, Teksas Senatörü Ted Cruz, eski CEO Carly Fiorina ile Ohio Valisi John Kasich de yüzde 5, Arkansas eyaleti eski valisi Mike Huckabee de yüzde 4 oranında seçmen desteği alarak ilk 10'da yer alan aday adayları oldular.

CNN/ORC anketi sonuçlarına göre seçmenlerin Trump’a olan desteğinin arttığı görülüyor. 6 Ağustos'ta Cleveland şehrinde canlı televizyon tartışma programı öncesinde yapılan CNN/ORC ortak anketinde Trump'ın yüzde 18 oranında destek aldığı belirlenmişti.

Trump’ın üç haftalık dönem sonunda seçmenlerde aldığı desteği 6 puan artırmayı başardığı görüldü. Yine 6 Ağustos canlı tartışma programından sonra oylarını artıran aday adayları arasında Ben Carson (5 puan ) ve Carly Fiorina (4 puan) dikkat çekti.

Ankete göre Trump yalnızca en fazla oy alan aday adayı değil aynı zamanda da partinin başkan adaylığı için de en uygun kişi olarak da görülüyor. Ankete göre deneklerin yüzde 58’i partinin başkan adaylığı için en uygun ismin Trump olduğu görüşünde. Geçen ay yapılan ankette seçmenlerin yüzde 50’si Trump’un en uygun isim olduğunu düşünüyordu.

ÖN SEÇİME İLK GİDECEK EYALETLERDE DE TRUMP ÖNDE

Ocak ayının ilk haftasında başlayacak olan ön seçimlerin olduğu eyaletlerde Donald Trump önde. Ön seçime ilk gidecek olan eyalet Iowa ve Trump, CNN/ORC ortak anketine göre favori olan isim. Iowa’dan sonra ön seçimin yapılacağı eyalet New Hampshire. Bu eyalette de Trump, rakiplerine göre önde olan isim. Demokrat ya da Cumhuriyetçi Parti’de bu iki eyaletteki ön seçimi kazanan başkan aday adayları genelde parti içindeki yarışı da kazanan isim oluyor.

13-16 Ağustos tarihleri arasında telefon vasıtası ile yapılan ankete bin kişi katıldı. Anketin yanılma payının ise yüzde yüzde 3 ila 4,5 olduğu belirtildi.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya Trump Anketlerde Yine Açık Ara Önde - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Yılmaz Vural'ın doktorundan açıklama: Durumu ciddiyetini koruyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Genelev kraliçesi Manukyan'ın mirası davasında, çocuğunun olmadığını gösteren belge mahkemeye verildi Genç kadının hazin sonu! Düğününden 4 gün sonra koronadan öldü Koronavirüse yakalanan ünlü oyuncu Bahar Şahin diziden ayrıldı Hijyen kurallarını hiçe sayıp sahte peynir üreten firma, 55 bin lira ceza kesilerek kapatıldı