Trump, azil soruşturmasına ateş püskürdü: Devam etmesine izin verilmemeli - Son Dakika

Trump, azil soruşturmasına ateş püskürdü: Devam etmesine izin verilmemeli

07.11.2019 21:20

ABD Başkanı Donald Trump, azil soruşturmasına ve ana akım medyada yer alan haberlere Twitter üzerinden sert tepki gösterdi. Washington Pos'un haberlerini "düzmece" olarak nitelendiren Trump, "Azil soruşturmasının devam etmesine izin verilmemeli." dedi.

ABD Başkanı Donbald Trump, azil soruşturması ve sürece ilişkin ana akım medyada yer alan haberlere Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla çok sert tepki gösterdi. Washington Post'un azil süreci ile ilgili haberleri için "düzmece" yorumunda bulunan Trump, azil sürecinin Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff 'in kendisine ve Cumhuriyetçi Parti'ye karşı çevirdiği bir dolap olduğunu ifade etti.

"YALANCI WASHİNGTON POST"

Trump, sabah saatlerinde attığı tweetlerde Washington Post gazetesinin dün gece yayımladığı ve Trump'un Adalet Bakanı William Barr'dan basın toplantısı düzenleyerek azil soruşturmasında kendisinin suçsuz olduğunu söylemesini istediği yönündeki haberine tepki gösterdi. Ukrayna görüşmesine ilişkin yayımlanan dökümün okunması gerektiğine işaret eden Trump, "Yalancı Washington Post, 'adı açıklanmayan' bir kaynağa dayandırarak düzmece bir haber yazıyor, böyle bir kaynak hiç yok. Adalet Bakanlığı zaten telefon görüşmesinde bir sorun olmadığını açıkladı. Bizim basın özgürlüğümüz yok." ifadesini kullandı.

"AZİL DÜZMECESİ BİR AN ÖNCE BİTMELİ"

Washington Post'un haberinin "uydurma" olduğunu belirten Trump, Barr'dan hiçbir zaman bir basın toplantısı düzenlemesini istemediğini ifade etti. Trump, "Sahte muhbirlerin avukatı hakkında geçen gece yayımlanan bilgiye dayanarak, azil düzmecesi bir an önce bitmeli." açıklamasında bulundu.

"KONGREDE İFADE VERMELİLER"

ABD'nin eski Başkan Yardımcısı ve 2020 Başkanlık seçimlerinin Demokrat aday adaylarından Joe Biden ve oğlu Hunter Biden hakkında da açıklamada bulunan Trump, "Cumhuriyetçi Senatör John Kennedy 'Hunter Biden para kazanmak için ne yaptı?' demiş. Çok iyi bir soru. Hunter ve uykucu Joe Kongrede ifade vermeli." çağrısında bulundu.

"AZİL SÜRECİ BANA VE CUMHURİYETÇİ PARTİ'YE KARŞI ÇEVRİLEN BİR DOLAP"

Trump, Temsilciler Meclisinde azil soruşturması kapsamında gelecek hafta başlayacak kamuya açık oturumlar hakkında da şu değerlendirmeleri yaptı:

"Gelecek hafta Temsilciler Meclisinde sahte oturumlar (mahkeme) olacağını duydum, onlar asla Trump'un yanında olmayan ve diğer kişilerle konuşurken, ortada bir avukatım ya da yasal bir süreç yok. Bu süreç, (Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy) Pelosi, (Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam) Schiff 'in bana ve Cumhuriyetçi Parti'ye karşı çevirdiği bir dolap. Bu devam etmesine izin verilmemesi gereken bir cadı avı."

WASHİNGTON POST'A "ÇÖP GAZETE" NİTELEMESİ

Söz konusu haberi yazan Washington Post'tan Matt Zapotosky, Josh Dawsey ve Carol Leonnig'in hiçbir kaynağı olmadığını savunan Trump, "Barr ve ben bu haberi reddediyoruz, onlar da zaten yazmadan önce böyle bir şey olmadığını biliyordu. Çöp gazete." ifadelerini kullandı.

Trump, "Radikal solcu Demokratlar ve ezik akım medya, Cumhuriyetçiler ve bana 2020 seçimlerini kazanmayı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu yeni azil düzmecesi çoktan onların aleyhine dönmeye başladı bile." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, Zelenskiy ile temmuzda telefon görüşmesi yapmış, görüşmede Zelenskiy'e rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmiş, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş ancak telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık askeri ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması dikkati çekmişti.

Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

Trump, azil soruşturmasına ateş püskürdü: Devam etmesine izin verilmemeli
Trump'a yönelik azil soruşturması sürüyor! İki yetkilinin ifade metinleri yayınlandı

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Trump, azil soruşturmasına ateş püskürdü: Devam etmesine izin verilmemeli - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Fransız milletvekili Reitzer'den Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki Ermenistan, "bölge bazlı milis gruplar" oluşturup gerektiğinde de halkının mal varlığına el koyacak Korkunç trafik kazasında biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Evlilik vaadiyle dolandırılan yaşlı adamın tüm birikimi bir çırpıda gitti Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de 4 ay önce doğum yapan Aslıhan Turan, 3. çocuk için doktoruyla görüşmeye başladı Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi