Son Dakika Haberleri: Trump, Pastör Brunson'ı Beyaz Saray'da Ağırladı
BBC

Trump, Pastör Brunson'ı Beyaz Saray'da Ağırladı

3 ay önce

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılması sonrası serbest bırakılan ve ülkesine dönen Amerikalı pastör Andrew Brunson'ı Beyaz Saray'da ağırladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılması sonrası serbest bırakılan ve ülkesine dönen Amerikalı pastör Andrew BrunsonBeyaz Saray'da ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha teşekkür eden Trump, "Türkiye ile sıkıntılı bir ilişki vardı, eskiye döneceğiz" dedi.

Ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan Pastör Andrew Brunson, Cumartesi günü ABD'e döndü.

Brunson'u ülkesine götüren uçak Marryland eyaletindeki Andrews Hava Üssü'ne indi.

Amerikalı pastörü havalimanında yetkililer karşıladı. Brunson daha sonra Beyaz Saray'a geçti.

Brunson: Türkiye'yi çok seviyorum Beyaz Saray'daki görüşmede Başkan Trump, Pastör Brunson'a, "Türkiye'ye bir daha gitmek ister misiniz?" diye sordu.

Pastör Brunson, bu soruya "Türkiye'yi çok seviyorum, Türk halkını çok seviyorum" karşılığını verdi. Trump da "Türkler harika insanlar" dedi.

Brunson ayrıca Trump'a ve yönetimine serbest bırakılması için teşekkür etti. Pastör kameralar önünde Trump için dua da etti.
Trump: Uzun ve zorlu bir mücadeleydi

Başkan Trump ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Brunson'ın serbest bırakılmasına yardımından ötürü" teşekkür ettikten sonra, ABD'nin pastörün serbest kalması için "uzun ve zorlu" bir mücadele yürüttüğünü söyledi.

Trump ayrıca Brunson'ın gücü ve inancıyla "ABD'yi canlandırdığını" belirtti.

Brunson'ın serbest bırakılmasının Türkiye'yle "harika bir ilişki" kurmaları yönünde atılmış "büyük bir adım" olduğunu vurgulayan Trump, ABD'nin Türkiye'ye yönelik "çok sert" yaptırımlarını da gözden geçireceğini vurguladı.

ABD Başkanı Trump, Pastör Brunson'ın serbest bırakılması ve ülkesine geri dönmesi için Türkiye ile "hiçbir anlaşma yapmadıklarını" söylemişti.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1051111923788513281

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1051114825391239169

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trump'a hitaben "Sayın Başkan, her zaman vurguladığım gibi Türk yargısı kararını bağımsız bir şekilde verdi" demişti.

https://twitter.com/RT_Erdogan/status/1051130307905241088
BBC"Korkuyorum" Diyen Fatih Portakal Hakkında Bir Suç Duyurusu Daha! Düğün Sabahı Kızı Katledilen Anne, Damadının Yüzüne Haykırdı: Asın Bu Adamı

Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu, Dağlarda Toplam 700 Teröristin Kaldığını Açıkladı