Son Dakika Haberleri: ABD Başkanı Trump: Türkiye'den Varsa Kaşıkçı'nın Ses ve Görüntü Kaydını İstedik
BBC

ABD Başkanı Trump: Türkiye'den Varsa Kaşıkçı'nın Ses ve Görüntü Kaydını İstedik

4 ay önce

ABD Başkanı Donald Trump, ''Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girmesinden sonra yaşananlara dair ses veya görüntü kaydı varsa Türkiye'den talep ediyoruz.'' dedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak Suudi Arabistan'ı kollamaya çalıştığı ve yaşananları örtbas etmeye çalıştığına yönelik suçlamaları reddeden ABD Başkanı Donald Trump, başkonsolosluğu girmesinden sonra yaşananlara dair ses veya görüntü kaydı varsa, bunu Türkiye'den talep ettiklerini açıkladı.

''MÜTTEFİKLERİMİZİN YANINDAYIZ''

Beyaz Saray'da gazetecilere bir açıklama yapan Trump, müttefiklerini yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın yaşananlar hakkında hiçbir bilgileri olmadığını umduğunu söyledi.

Cemal Kaşıkçı

SES VE GÖRÜNTÜ KAYDI

ABD Başkanı ayrıca Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girmesinden sonra yaşananlara dair ses veya görüntü kaydı varsa, bunu Türkiye'den talep ettiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump

ARABİSTAN'A SİLAH SATIŞI

Öte yandan, ABD'de Temsilciler Meclisinin Demokrat üyelerinden Jim McGovern, Suudi Arabistan'a tüm silah satışlarının ve yardımların durdurulmasını öngören bir yasa tasarısını Meclise sunduğunu açıkladı.

Jim McGovern, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bakan Pompeo, Suudi Arabistan hükümetinin 'Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolması veya öldürülmesine ilişkin emir veya direktif vermediğini' tescil edene kadar, Suudi Arabistan'a tüm askeri yardımların ve silah satışlarının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını Temsilciler Meclisine resmen sundum" ifadelerini kullandı.

Jim McGovern

TRUMP: KULAK ASMAYACAĞIM

Başkan Trump ise Suudi Arabistan'a yaptırım çağrılarına kulak asmayacağını, Riyad'ın başka ülkelerden de silah alabileceğini vurguluyor.

BBCKırılan Camı Naylonla Kapatıp Yola Devam Etmek İsteyen Şoföre Yolcular Engel Oldu 2. Lig Ekibi Gaziantepspor, Ligden Çekilme Kararı Aldı

Son Dakika! CHP'nin Şişli'den Aday Göstermeyi Düşünmediği Mustafa Sarıgül Partiden İstifa Ediyor