"Tsyd 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri" - Son Dakika

"Tsyd 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri"

18.01.2012 23:40

Taşkın Çamkıran - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 26 Ocak'ta Ankara'da gerçekleştirilecek TFF Olağanüstü Genel Kurulu'nda herkesin eteğindeki taşları dökmesi gerektiğini savundu.

Taşkın Çamkıran - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 26 Ocak'ta Ankara'da gerçekleştirilecek TFF Olağanüstü Genel Kurulu'nda herkesin eteğindeki taşları dökmesi gerektiğini savundu.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) düzenlediği "49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri"nde gerçekleştirilen "Dün nasıl başardık, bugün ne yapmalıyız" konulu oturumda açıklamalarda bulunan Terim, genel kurulla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Toplantıda, kulübünün duruşunun önemli olduğunu, ancak kendisinin de bir oy hakkını elinde bulundurduğunu vurgulayan Terim, "TFF, gelişen olaylar sonrasında bir duruş sergiliyor. Federasyon, 'Geldiğimiz bu noktada genel kurula gitmekle, ben son durumu resmi mecrada tartışmaya açıyorum' diyor. Kulislerde konuşulan bütün konuların orada konuşulmasını istiyor" dedi.

"Bizim de büyük millet meclisimiz orası" ifadesini kullanan Fatih Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Futbolun paylaşanları, bütün bileşenleri, burada doğru zeminde tartışın) diyor. Bir takım kararları verme yetkisi genel kurulda olduğuna göre, burada oy vermeye hak kazanan kişilere diyor ki; 'Paydaşlar, dedikodudan uzak orada tartışın ve Türk futbolunun adına en doğru kararı verin' diyor. Buradan benim aldığım bu. Futbolun gerçek sahipleri futbolu enine boyuna tartışacaktır. Verilecek karar da Türk futbolunun yönünü, yolunu yurdunu da değiştirecektir.

Olaya sadece 58. madde olarak bakmıyorum. Aynı zamanda Türk futbolunun geleceği ile ilgili sorumluluğu da genel kurul ilk defa daha fazla hissedecektir. Futbola yön verenler bir kurumu temsil ediyor. Çok önemli bir sorumluluk alacaklardır. Alınan kararlar ne olursa olsun, sonuçları hep beraber önümüzdeki yıllarda görülecektir. Bu kararın sonuçları spor kulüplerinde, Türk futbolunda görülecektir. Tarihi bir görev taşıyor genel kurul."

-"Olayın enternasyonal yanı da var"-

Terim, bu konuda üslubuna dikkat ettiğini vurgularken, sorumluluğunun bilincinde olduğunu dile getirdi.

Fatih Terim, şöyle devam etti:

"Biz darbelerden, kötü günlerden veya kaoslardan acaba güçlenerek çıkar mıyız. Buradan kaybettiğimiz gibi görünen Türk futbolundan kazanarak çıkar mıyızın peşindeyiz. Bunun dibi yok zaten, bence sonu bu. Buradan kazançlı çıkabiliriz. Bu da bir tek şeyle, o da birliktelikle olur. Her kurumun kendine düşeni yapmasıyla olur. Başkası, kaosu daha sonra daha da ileriye doğru götürür veya sonucu uzatır. Sonucun uzaması hiçbirimize fayda sağlamaz. Bugün tribünlerin boşalmaya başladığını görüyoruz, yarın başka zafiyetler belirir. Olayı daha fazla dramatize etmeden nasıl çıkabilirizi ortaya koymalıyız. Toplantıda burada birbirimize gerçekleri söyleyebilirsek, Türk futboluna fayda sağlayabiliriz. Orada gerçekleri söyleyerek, sonradan Türk futbolunun kazanacağı ivmede hak sahibi olabiliriz. Yoksa küçük kişisel kavgalar bizi bir yere götürmez. Bir başkasının mutsuzluğu, kimsenin mutluluğu olmamalıdır. Hepimizin sevgilisi olan futbolu kurtarma adına operasyon gerekiyor. Bunu ne kadar ötelerseniz öteleyin, sonunda bunun ucuna geleceksiniz. Karşılıklı olarak bir başkasının hakkına riayet ederek sözlerinizi söyleyeceksiniz. Orada herkes eteğindeki taşı dökmeli. Çünkü, işin sadece lokal boyutu yok, enternasyonal boyutu da var. Bizim sinerjileri toplayıp büyük bir enerjiye sahip olmaya ihtiyacımız var.'

-" Ronaldinho'nun bedeli Galatasaray'a yük olur"-

Terim, kendisine teklif edilen Ronaldinho'yu, alacağı bedelin çok yüksek olması nedeniyle istemediğini açıkladı.

Ronaldinho'nun futbol becerisine, yeteneğine, sempatikliğine diyecek hiçbir şeyinin olmadığını anlatan Fatih Terim, "Ben büyük futbolcuyla çalışmaktan büyük zevk alırım. Transfer zamanı bizim önümüze yüzlerce oyuncu gelir. O şartlarda bazen antrenörler istemeyebilir. O günkü şartlar ne gerektirir kimse bilemez. Ben Galatasaray'ın, bulunduğum konum içinde düşünebileceğim her şeyini düşünmek zorundayım. Ekonomisini de tekniğini de taktiğini de uyar uymazını da düşünmek zorundayım. Bazı oyuncuları almak için başka formüller de alıyoruz. Bu rakam açıkçası Galatasaray'a yük olur diye düşünüyorum. Bunu da başkan Ünal Aysal'a söyledim. Sene de 6 milyon ve toplamda 25-30 milyon dolarlık sözleşme olacaktı. Olmayacak demek de değil, yarın başka şekilde gelişirse olabilir de" diye konuştu.

"Evet demek gibi, hayır demek hakkım da var" ifadesini kullanan Fatih Terim, "Ben zaten başkanımla görüşüyorum. İleride, bizim içimizden çıkan şeyin,

'biz getirdik hoca istemedi gibi' bir tavır olursa bu hoş değil. Herkes Maradona, almayınca da biz hatalıyız. Bizim içimizden ileride herhangi bir şeyin çıkması hoş olmaz. Açıp bizi şikayet etmenin manası yok" şeklinde konuştu.

-"İyi gideni bozma becerisi bende yok"-

Galatasaray'da her zaman "Kol kırılır, yen içinde kalır" sözünü prensip edindiğini anlatan Terim, "İçimizde bir çok şey gelişmiştir, başkanımızla, yönetimimizle, çalışan profesyonel arkadaşlarımızla güzel bir ortam var, özellikle Florya'da. İyi giden bir işi bozma becerisi bende yok. Belki ülkemizin belli gruplarında bu vardır, ama bende yok. Ortak nokta Galatasaray'dır.

Herkes Galatasaray'ın daha iyi olması için çalışmalıdır. Kendi içimizde, bir takım söylemler, eylemler, çatışmalar olmalıdır. Ama bunlar da medeni ölçüde olmadır. Antrenör kötü olursa başkan kötü olur. Bunu mecazi anlamda söylüyoruz. Bugün Türkiye'de bir kaide var; İki tane ilmik var biri onun, biri benim boynumdadır. Başkan da bunu söylüyor. Doğru, iyi giden bir şeyi daha iyiye götürme beceresi bende var. Biraz zordur ama zoru da başarmak lazım" ifadelerini kullandı.

Terim, Galatasaray'da ileride olabilecek sorunlar konusunda tehlike görmediğini de dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sorunlar konusunda tehlike görmüyorum. Problemimiz olursa Galatasaray gelenekleri çerçevesinde çözerim. Ben medya vasıtasıyla başkanım ve yöneticilerle konuşmuyorum. Bir fikir ayrılığı varsa kendi aramızda konuşuyorum. Önemli bir problem olacağını sanmıyorum, olmamasını diliyorum. Çünkü, huzur büyük kulüplerde herkes için en önemli etkenlerden biridir. Ortak payda Galatasaray olunca herkesin ona göre davranmasında fayda var. Benim de hatalarımı basın vasıtasıyla öğrenmemeliyim. Hepimiz daha fazla toleranslı davranmalıyız. Bir takım şeyleri içime atıyorum. Doğruya doğru dönüşmeliyiz. Sonuç itibariyle aynı gayeye hizmet eden insanlarız. Sonuçta şu an böyle bir şey de yok. Bu huzuru bırakmamalıyız, tuttuk yakaladık, bırakmamalıyız. Biz kendi aramızda doğru çözümler üreterek, bu yolda hep beraber el ele yürüyeceğiz. Başkanımız bu konuda çok da titiz davranıyor."

- "Sendika olsaydı..."-

Play-off sistemiyle ilgili bir soruyu cevaplayan Fatih Terim, bu konuda federasyonunun uygulamayı yapmadan önce, ilgili, işin içinde olan tecrübeli insanlarla, üniversitelerle görüşmesi gerektiğini savundu.

Terim, federasyon yönetim kurulu'nun, iftar yemeği denilen bir yemekte kitapçık dağıtıp "play-off olacak" dediğini hatırlatarak, "Herkes kabul etti. Bu işin teknik adamları var. Hatta, futbolcular derneği yerine futbolcular sendikası, antrenörler derneği yerine sendikası olsaydı, hakemler derneği olsaydı, bakalım siz bunu yapabilir miydiniz, onlara danışmadan- Ben buna hiçbir zaman sıcak bakmadım. Ayrıca, yayıncı kuruluş ve federasyona yardım etmemiz gerektiğini de ilk günden beri söylüyorum" şeklinde konuştu.

-" Ankaragücü'nün bu duruma düşmesi üzücü"-

Fatih Terim, Anadolu Ajansı muhabirinin hatırlatması üzerine, bir dönem görev yaptığı Ankaragücü'nün bu duruma düşmesinin üzücü olduğunu söyledi.

Ankaragücü'nde çalıştığı dönemde şampiyonluğa oynayan bir takım kurma yolunda olduklarını hatırlatan Terim, "Maçlarımızı full tribünlere oynadık. 100 küsur yıllık bir takımdan ve Ankaragücü'nden bahsediyoruz. Sevilen ve seyircisi çok fazla olan bir takım. Bu duruma düşmesi hakikaten çok üzücü. Ama bu kaostan çıkaracak olan da Ankagüçlülerdir, o kulübe gönül verenler, akil insanlarıdır. Burada olay ben ya da o egodan çıkmış artık. Muhakkak bu SOS'e birileri cevap verecektir. Kimsenin babasının malı değil Ankaragücü.

Burada bana da bir görev varsa yapmaya hazırım. Şu an boşta olsaydım benden ne isterlerse yapardım. Yanlış anlaşılmasın Hakan Kutlu'ya yardım ederdim" ifadelerini kullandı.

-"Her tarafa soyunmaktan kaçınmayacağım"-

Terim, şartlar oluştuğu zaman zaman her tarafa (göreve) soyunmaktan kaçınmayacağını, çekinmeyeceğini dile getirdi.

"Yaparım, yapmam bilmiyorum ama bilgimi, birikimimi, tecrübemi muhakkak ki bir takım şeylerde kullanacağım" diyen Terim, şöyle konuştu:

"Bir kapıyı da açmak gerekiyor gibi geldi bana. Ben bunları yaşadım. Ben antrenör olduğumda antrenörlerin 4'de 3,5'u yabancıydı. 3 büyükler pek yerli antrenörlere teslim edilmezdi. Milli takımda da bu böyleydi. Bugün Almanya'da bariz örnekler vardır. Burada çok önemli bir nokta var, niye Avrupa gibi olamıyoruz, olma ihtimalimiz bu kanuna göre sıfır. Yani bir tarafta kulübün sahibi var, bir tarafta 100 bin üyesi olan seçilmiş bir grup var. İkisi çok farklı şey. Ben iki-üç sene için gelmiş, tek şansı şampiyon olan bir yönetim kurulu ve başkanın çok faydalı işler yapamayacağını düşünüyorum. Başarısızlıkta yönetimi bir daha ki seçime bırakmıyoruz. Bu istikrarsızlık içinde hangi başkan başarılı olabilir- Bugün 20-30 kişilik yönetim kurulları var. Eğer bu kadar futboldan anlayan varsa, zaten Türk futbolu uçmuştur. Profesyonel anlamda, hobiden uzak davranılması gereken en ciddi iş futboldur. İçinden gelen, içinden gelmeyeni eleştirmiyorum, ama içinden gelenlerin fazlalaştırılmasında, bu işlerde başka mevkilerde olmalarında büyük yarar görüyorum.

Tabii ki şartlar geldiği zaman her tarafa soyunmaktan kaçınmayacağım, çekinmeyeceğim. Önce ben bu yaptığım göreve nokta koymamam lazım. Ne zaman bilmiyorum. Ama bir takım şeyleri bizler de futboldan gelenler yapabiliriz."

Terim, futbolu bırakan oyuncuların sadece antrenörlük yapmayı düşünmemelerini, başkanlığa kadar uzanan yönetim kademelerinde görev yapmayı istemeleri gerektiğini de savundu.

-"Futbol artık bir hobi değil"-

Futbolun artık bir hobi olmadığını belirten Fatih Terim, "Daha doğrusu pahalı bir oyuncak oldu. ve çok tehlikeli bir oyuncak. Maalesef uygulamalar, tüzükler, kanunlar buna mecbur ediyor. Ekonominin iyi idare edilmesi ve düzelmesi gerekiyor. Dünyadaki en fazla insan kitlesini ilgilendiren bir spordur. Bugün eğer bir vizyonunuz yoksa, ciddi bilgi birikiminiz, cesaretiniz, çalışma isteğiniz yoksa, iyi bir ekip kuramıyorsanız başarılı olma şansınız sıfırdır. Gazetelerde resminiz çıkabilir ama bıraktığınız bir şey tartışılacak konu haline gelir. O yüzden futboldan gelenlerin futbolun içindeki bir çok mevkiyi doldurmalarını istedim. Dünyada bu örnekler vardır" şeklinde konuştu.

Terim, önümüzdeki dönemde 6 günde 3 maç oynayacaklarını da hatırlatarak,

"Olmalıdır, çünkü tarihinin en kötü dönemini yaşayan Futbol Federasyonu'dur. Federasyona ve yayıncı kuruluşa yardım etmeliyiz. Çarşamba, pazar oynamadan yanayız. Ne gün isterlerse oynarız. Yorgunluk bizim için geçerli değil. Ben bu olaya hep böyle baktım. Muhakkak ki herkes haftada bir oynamak ister. Ama dünyada artık bu yok. Neredeyse her gün bir maç var. Olmalıdır da" dedi.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Tsyd 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Alaska'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! Tsunami uyarısı yapıldı Çanakkale'de çiçek hastalığı paniği! 15 köy karantinaya alındı Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı