"Tsyd 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri" - Son Dakika

"Tsyd 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri"

19.01.2012 13:20

Taşkın Çamkıran - Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Türk hakemliğinin gelecek yıllarda, bugünden çok daha iyi durumda olacağını söyledi.

Taşkın Çamkıran - Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Türk hakemliğinin gelecek yıllarda, bugünden çok daha iyi durumda olacağını söyledi.

TSYD'nin düzenlediği 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri'nde gerçekleştirilen

"Zirveye yürüyen hakemliğimiz" konulu oturumda açıklamalarda bulunan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Türk hakemlerinin, bu sene futbol tarihinin en fazla uluslararası maçını yönettiklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"43 Avrupa maçında hakemlerimiz orta hakemlik yaptı. Bu sayı geçmiş yıllarda 30'lardaydı. Türk hakemliğinin bugününü kurtarmayı değil, yarınlarının da temellerini atmaya başlıyoruz. Türk hakemliği gelecek yıllarda, bugünden çok daha iyi durumda olacaktır" diye konuştu.

Bu sene liglerde çok fazla maç oynanmasına rağmen bir Türk hakeminin Avrupa Şampiyonası finallerinde düdük çalmaya hak kazandığını dile getiren Namoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1996 yılında finallerde maç yöneten Ahmet Çakar'dan sonra Avrupa Şampiyonasına hakem gönderemiyorduk. Bugün bir gururumuz ortaya çıktı. Cüneyt Çakır, Euro 2012'de görev yapacak. Fırat Aydınus da artık Şampiyonlar Ligi'nde maç yönetecek. Bu da Türk hakemliğinin başarısıdır. Bayan hakemlerden Dilan Deniz Gökçek de finallerdeki başarısından dolayı 1. kategoriye çıkmıştır. O da uluslararası finallerde maç yönetecektir. Mete Kalkavan'ı UEFA kurslarına gönderdik oradaki başarısı ve yönettiği karşılaşmalar sonrasında, 29 Şubat'ta FIFA listesinde olmasına rağmen İngiltere-İtalya A2 milli maçında görevlendirdi. Bu da Türk hakemliğinin nereye gittiğinin göstergesidir. Fakat bazı kesimlere sorarsanız hakemler hep tu kakadır. Türk hakemliğinin bugünü kurtarmayı değil, yarınlarının da temellerini atmaya başlıyoruz. Türk hakemliği gelecek yıllarda bugünden çok daha iyi durumda olacaktır. Brezilya'daki, 2014 Dünya Kupasında inşallah bir Türk hakemi olacaktır. Bu da Türk hakemliğinin önünü açacaktır. Türkiye artık, İtalya, Almanya, Fransa gibi her organizasyona hakem gönderecek düzeye gelecektir."

Hakemin başarı kriterinin, o ülkenin hakemlerinin uluslararası düzeyde aldığı görevlerle ölçülebileceğini savunan Namoğlu, "Bir teknik direktörümüz,

'Türk futbolunda maalesef yeni yetenekler yetişmemekte ve futbol geriye gitmektedir' dedi. Türk hakemlerinin uluslararası görevlendirilmeleri başarısını göstermektedir. Türk hakemliği ilerlemektedir ve başarılıdır. Eleştiri olacaktır ama eleştiri dozu önemlidir. Ben 18 sene UEFA'da görev yaptım. 12 sene de FIFA hakemi olarak görev yaptım. Eleştiri yapıcı olmalıdır. 90 dakikayı film şeridi gibi ağır çekimlerle gösteren bir başka ülke yoktur" ifadesini kullandı.

-"İnsaflı olalım"-

Türk toplumundan ricada bulunan Namoğlu, "Acımasız bir şekilde vurmayalım, insaflı olalım. Bugün maçlardaki pozisyonlar film şeridi gibi gösterilmektedir. Bizler pozisyonları, gösterilen ağır çekimlerdeki gibi göremeyiz. Bu şekilde bakarsak doğru olmaz" ifadesini kullandı.

MHK Başkanı, 1923 yılında kurulan TFF'de, hafta içi lig maçı hatırlamadığını dile getirerek, "İkinci yarının başladığı 3 Ocak'tan itibaren hakemlerimiz 32 günde 97 maçı yönetecek. Hiç kimse 'Hakemlere bu sene fazla yük yükleniyor, biraz insaflı olalım' demiyor. Teknik direktörler bunu söylüyor. Örneğin Beşiktaş Teknik Direktörü Carvalhal, 3 günde bir maç oynamanın zorluğunu söyleyerek, oyuncularını puan kaybettiğinde anlayışla karşılıyor" şeklinde konuştu.

Namoğlu, bu sene olağanüstü bir durum yaşandığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Futbolun her ögesinin adaptasyonu sezona başlarken düşüktü. Liglerin 1 ay ötelenmesi herkesi etkilemiştir, biz de insan olduğumuz için hakemleri etkilediğini kabul ediyorum. Sezona başlarken 2-3 hafta bu çalkalanmanın etkisiyle bazı hatalarımız oldu. Ancak daha sonra geçmiş yıllara göre çok daha iyi maç yöneten ve sahada kendini kabul ettiren konuma geldiler.

Ancak bu konuma gelmelerine rağmen Türk toplumu ve medyanın bazı mensupları, hakem başarılarını başarısızlığın olduğu çok küçük noktadan yakalayıp oradan vurmayı başlıyoruz. Ancak dünyadaki hakemler çok büyük hatalar da yapıyor. Biz bunu gözardı ediyoruz."

-Sertliğe 'Sıfır tolerans"-

Antalya'da düzenledikleri eğitim seminerinde, UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg ile birlikte hakemin kişiliğini koruma ile ilgili yaptırımların gündeme geldiğini anlatan Namoğlu, bunun yanı sıra, ikinci yarıda maçlarda sertliğe

"sıfır tolerans" olacağını söyledi.

Yusuf Namoğlu, bu sene sert oynamalar, hatta kramponla ayağa basmaların çoğaldığını kaydederek, "Bunlar, yabancı oyunculara yönelik daha fazla olmaya başladı. Bu seminerde hakem arkadaşlara, Uilenberg ve ben tekrar hatırlattık. Oyunculara milyon avrolar veriyoruz. Bu oyuncular aylarca futbol oynayamıyor. Bu da kulüplerine, oynadıkları ülkelerin milli takımına ve oyuncunun kendisine zarar veriyor. Hiçbir oyuncunun böyle bir zarar vermeye hakkı yoktur. UEFA bu konuda

'sıfır tolerans' deyiminini kullanmıştır. Bu konuda hakem arkadaşlarımız ikinci yarıda daha hassas olacaktır" şeklinde konuştu.

-"Hakemler artık tek başlarına takımdır"-

Hakemlerin tuttuğu takımların gündeme geldiğinin hatırlatılması ve bu yönde yöneltilen bir soru üzerine Namoğlu, hakemlerin artık tek başlarına birer takım haline geldiklerini vurguladı.

Namoğlu, çocuk yaşlarda her insanın bir takıma sempatisinin olacağını kaydederek, şöyle konuştu:

"(Sempatim olmadı), diyen yalan söyler ya da futbolu sevmiyordur. Ancak bir kişi hakem olduğu anda takıma olan sempatisi kalmaz. Hakem artık kendi başına topluma malolan bir takımdır. Bir hakem, derbi maçlardan birine çıkıyor, o maçı yönetiyor. Sonra halkın arasına sokağa çıkıyor. İnsanlar, 'hocam çok iyi maç yönettin" dediği zaman mı o hazzı duyarlar, ya da çocukluğunda kalan o takımın kazanması mı haz verir- Bu sorunun cevabı budur. Fırat Aydınus, Cüneyt Çakır bugün büyük takımlar kadar tanınan isimlerdir. Bu nedenle artık bunlar çocukluk yıllarında kalmıştır, artık tuttukları takım diye bir şey yoktur. Bunu aşmışlardır."

-6 Hakem uygulaması olmuyor-

Bu sene Spor Toto Süper Lig'de yapılacak play-off'ta 6 hakem uygulamasına yer vermeyi düşündüklerini kaydeden Namoğlu, ancak bunun gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Namoğlu, kişisel olarak bu uygulamanın yararlı olduğunu düşündüğünü belirterek, "Ceza sahası hakemlerinin, topun gol çizgisini geçip geçmediği konularında ya da hakemin perdelendiği pozisyonlarda, penaltı veya ihraç olaylarında çok büyük katkısı olmaktadır. Play-off maçları çok zor olacak. Hollanda Federasyonu bu konuda büyük stres yaşıyor. Ben de bu konuda UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile konuştum. Bana, bu konuda FIFA'nın sadece UEFA'ya izin verdiğini ve uygulama şansımızın zor olduğunu söyledi. Yani FIFA'dan izin alınmayacağı için bunu yapamıyoruz" diye konuştu.

Namoğlu, hakemlerden sürekli aynı performansı bekleyemeyeceklerini de vurgulayarak, "Uluslararası maçlarla birlikte yönettikleri 50 maçı aynı düzeyde yönetme şansları yoktur. Ancak maçların genelinde ortanın üzerinde performans göstermeliler. Hakemler ayrıca aynı maçlarda, A takıma olan pozisyonlarla, B takıma olan pozisyonlarda aynı yorumlarda bulunmalıdırlar" dedi.

Türkiye'de yarı profesyonel hakemliğe geçmeyi düşündüklerini dile getiren Yusuf Namoğlu, ancak buna geçememeleri halinde dahi hakemlere daha rahat yaşam standartları sağlayacak şartları sunmak istediklerini sözlerine ekledi.

Galatasaray- Gaziantepspor maçını yöneten Abdullah Yılmaz ile yaptığı ilgili eleştirilerin de haddini aştığını kabul eden başkan Namoğlu, gerekli atletik ve diğer performansları gösteren bayan hakemlere Süper Lig'de görev verebileceğini ifade etti.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Tsyd 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 6 maçta 6 gol atan Alanyasporlu Davidson, Süper Lig gol krallığında zirveye oturdu Çıktığı programda soruları yanıtlayamayıp zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor