Son Dakika Haberleri: TTMD’den AB İşbirliğinde

TTMD’den AB İşbirliğinde

8 yıl önce

"Yeşil Meslekler için Gençlerin Eğitimi Projesi"

TTMD’den AB İşbirliğinde

, System.String[]
Türk Tesisat Mühendisleri Derneği(TTMD)'nin Avrupa Birliği (AB) ile birlikte gerçekleştirdiği, Genç İstihdamının Desteklenmesi Programı kapsamında hazırlanan "Yeşil Meslekler için Gençlerin Eğitimi" projesinin basın tanıtım toplantısı 11 Mart 2011 Cuma günü Ankara Plaza Otel'de düzenlendi.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü'nün sunumuyla gerçekleştirilen basın toplantısında, proje iştirakçileri (İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş., Vaillant Isı Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Testo Elektronik ve Test Ölçüm Cihazları Dış Ticaret Ltd. Şti.) ve proje ortaklarının (Erzurum Kazım Karabekir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kayseri Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Samsun Atakum Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi) yetkilileri de hazır bulundular.

Binalarda Enerji Verimliliği Konusunda Gençlerin Eğitimi ve İstihdam Edilebilinirliğinin Sağlanması Projesi – "Yeşil Meslekler İçin Gençlerin Eğitim Projesi" kapsamında Erzurum, Kayseri ve Samsun illerinde meslek eğitimi sahibi gençlere yönelik konularıyla ilgili en güncel bilgileri alacakları teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanı sıra, kursiyerlerin yerel işverenlerle buluşturulması ve halkın enerji verimliliği konusunda çok sayıda faaliyet gerçekleştirilecek.

12 aylık uygulama süreci ile sertifikalı olarak gerçekleştirilecek eğitimlerle; makina, inşaat, elektrik, mimarlık konularında lisans, inşaat/yalıtım, tesisat/ısıtma-soğutma ve elektrik konularında meslek yüksek okulu ve meslek lisesi düzeyinde derecesi olan ancak henüz istihdam edilmemiş ya da işsiz kalmış 156 meslek sahibi gencin istihdam edilmesi ve girişimciliklerinin artırılması amaçlanıyor. Seçilen gençler, kendi uzmanlık alanlarına göre 132 saat teorik ve 192 saat uygulamalı olmak üzere toplam 324 saatlik eğitim alacaklar. Bu eğitimler, "Yönetmelikler ve Teori", "Yalıtım Uygulama Esasları", "Tesisat Sistemleri", "Güneş Enerjisi Isı ve elektrik Sistemleri", "Aydınlatma, Elektrikli Cihazlar", "Başarı Ölçümlemeleri ve Audit" "İş Güvenliği", "Girişimcilik, İletişim ve Müşteri İlişkileri" temel başlıkları üzerinden gerçekleştirilecek. Eğitim alan gençlerin bir kısmı özel sektörde staj imkanı bulurken, bir kısmının da girişimcilik kapsamında kendi ekipleri ve işletmeleri ile enerji verimliliği konusunda çalışmaları öngörülüyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve desteklenen "Binalarda Enerji Verimliliği Konusunda Gençlerin Eğitimi ve İstihdam Edilebilirliğinin Sağlanması Projesi'nin (Yeşil Meslekler İçin Gençlerin Eğitim Projesi)" İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı altında yer almakta ve program otoritesi olan T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sorumluluğunda yürütülmektedir.

Erzurum, Kayseri ve Samsun'da gerçekleştirilecek proje kapsamında eğitimlerin dışında, yerel halkın enerji verimliliği konusunda bilinçlenmesi amacıyla her ilde Enerji Verimliliği Bilgi Günleri ve Enerji Verimliliği Farkındalık Haftası düzenlenecek.

Editöre Not: Yeşil Meslekler; çevreyi korumak ve iyileştirmek üzere odaklanan meslekgruplarını kapsamaktadır. Enerji üretiminin azaltılması, enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve sürdürebilir kılınması, yenilenebilirenerji kaynaklarının yaygın kullanımının sağlanması gibi konularda uzman olarak yetişen kişileri günümüzde "Yeşil Meslek Sahibi" olarak tanımlanmaktadır.Gülşen Bubikoğlu, Alışveriş Yaparken Objektiflere Yakalandı Canlı Yayında Şaşırtan Olay! Öz Çocuklarını Evlatlık Aldılar

Belediye Başkanı, Oğlunun Arkadaşlarıyla Çatışmaya Girdi: Yaralılar Var