Tüfekle vurularak öldürülen yunus sahil kıyısına vurdu - Son Dakika

Tüfekle vurularak öldürülen yunus sahil kıyısına vurdu

01.12.2021 23:57
Tüfekle vurularak öldürülen yunus sahil kıyısına vurdu

Balıkesir'de sahilde karaya vurmuş bir yunusun tüfekle vurulmuş olduğu tespit edildi. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Ağın içinde kalan yunus kurtulmaya çalışıyor. Ne yazık ki balıkçı ağı yırtacak diye tüfekle vuruyor. Çok üzücü bir olay" dedi.

Erdek ilçesinde Düzler Mahallesi sahilinde karaya vurmuş yunusu gören vatandaşlar, durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. Konunun iletilmesi üzerine Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı da bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

TÜFEKLE VURULDUĞU TESPİT EDİLDİ

Yapılan çalışmalarda yunusun tüfekle vurulduğu tespit edildi. Prof. Sarı, yunusun denizde beslenmek için balık sürülerini takip ettiğini söyledi. Balıkçıların ağıyla diğer balıkları yakaladığı esnada yunusun da bazen ağın içinde kalabildiğini ifade eden Sarı, şunları kaydetti:

"Ağın içinde kalan yunus kurtulmaya çalışıyor. Ne yazık ki balıkçı ağı yırtacak diye tüfekle vuruyor. Yanlış şekilde çok balık yediği düşünülüyor. Oysa araştırmalar yunusun günlük 10-12 kilogram civarında balık tükettiğini gösteriyor. İnsan denizin de balığın da kendine ait olduğunu vehmediyor. Yunus deniz ekosisteminin parçası, biz değiliz. Bir sahiplik kavgasında en son söz söyleyecek biziz aslında. Çok üzücü bir olay. Yunus bir deniz memelisi ve yunus türlerinin çoğu kırmızı listede."

Yapılan incelemelerin ardından yunusun toprağa gömüldüğü öğrenildi.

YORUMLAR
500

Kaynak: AA

Son Dakika 3. Sayfa Tüfekle vurularak öldürülen yunus sahil kıyısına vurdu - Son Dakika


Advertisement