Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu Açıklaması - Son Dakika

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu Açıklaması

11.08.2015 14:06
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu Açıklaması, System.String[]

İstanbul Ticaret Üniversitesi yönetimi, yeni akademik dönemin hemen öncesinde 34 akademisyeniyle sözleşme yenilememe kararı aldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi yönetimi, yeni akademik dönemin hemen öncesinde 34 akademisyeniyle sözleşme yenilememe kararı aldı. Bu kararı tüketici hakları kapsamında değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu "Üniversite tercihlerinde akademik kadroya göre kayıt yapan öğrenciler, ayıplı hizmet kapsamında, yeniden fiyatlandırma (indirim) isteyebilir ve Tüketici Mahkemelerinde haklarını arayabilir" dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmışt:

"Üniversiteler kayıt öncesi sundukları imkanların reklamlarını yapmakta, özellikle akademik kadrolarıyla eğitim kalitelerini ifade etmeye çalışarak tercih edilmelerini sağlamaktadırlar.

Öğrenciler tercihlerini yaparken, üniversitelerin sosyal imkanlarını, akademik kadrosunu, burs miktarlarını değerlendirerek seçim yaparlar. Tam burslu olmayan veya burssuz öğrenciler hangi akademik kadrodan eğitim alacaklarını bilerek paralı eğitime imza atarlar.

İstanbul Ticaret Üniversitesi örneğinde, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümündeki profesör unvanlı üç hocanın üçü dönemin başlamasına az süre kala artık orada olmayacak. Oysa öğrenciler tercih yaparken, bölüm başkanı Prof. Dr. Atilla Yayla olmak üzere, diğer hocaların da bu bölümde olduğu bilgisine sahip olarak yapmışlardı.

Elbette ki, özel üniversite olması sebebiyle akademik kadrolarda zaman zaman değişiklik olması devlet üniversitelerine göre daha olasıdır. Ancak, üniversitenin bir bölümüne ait akademik kadrosunda o bölümü etkileyecek kadar büyük bir değişiklik veya o bölümün tercih edilme sebebini oluşturabilecek kadronun artık olmayışı, hizmet alıcısı açısından kabul edilemez. Üniversite vaat ettiği hizmeti ve hizmet kalitesini sağlamakla mükelleftir.

Bu sebeple tüketici olan öğrencilerimiz, kadrolar ile verileceği beyan edilen eğitim hizmetini alamadıkları için, ayıplı hizmet kapsamında üniversitelerine başvurarak bedel indirimi isteyebilirler. Olumlu cevap alamamaları durumunda da Tüketici Mahkemelerine başvurabilirler.

Üniversitelerle ilgili davalar esas olarak İdari Mahkemelerde görülse de, bir tarafın tüketici olduğu bu hizmet alımı ile ilgili hukuk mücadelesi için Tüketici Mahkemelerine başvurulabilir." - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Diyanet Vakfı rap müzikli kampanya klibi yaptı! Sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü Diyanet Vakfı rap müzikli kampanya klibi yaptı! Sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü AK Partili Şamil Tayyar patates dağıtımını şova çeviren kaymakama ateş püskürdü: Hadsiz AK Partili Şamil Tayyar patates dağıtımını şova çeviren kaymakama ateş püskürdü: Hadsiz Rachid Ghezzal'in Beşiktaş'taki hikayesi sona eriyor Rachid Ghezzal'in Beşiktaş'taki hikayesi sona eriyor Sıla ve İlker Kaleli aşklarını sosyal medyaya taşıdı! Birbirini takibe aldılar Sıla ve İlker Kaleli aşklarını sosyal medyaya taşıdı! Birbirini takibe aldılar Cadde ortasına fışkıran mavi su vatandaşları tedirgin etti Cadde ortasına fışkıran mavi su vatandaşları tedirgin etti Cansız bedeni yanan aracın içinde bulunan şahsın bagajından yüzlerce uyuşturucu hap çıktı Cansız bedeni yanan aracın içinde bulunan şahsın bagajından yüzlerce uyuşturucu hap çıktı Batan tekne babayı hayattan kopardı, olay yerine koşan oğlu sinir krizi geçirdi Batan tekne babayı hayattan kopardı, olay yerine koşan oğlu sinir krizi geçirdi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 425 bin 430 öğretmen ve okul çalışanı, aşı randevusuna dahil edildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 425 bin 430 öğretmen ve okul çalışanı, aşı randevusuna dahil edildi