Tüketicilerin Yarısından Çoğu Markalı Ürün Almaya Özen Gösteriyor - Son Dakika

Tüketicilerin Yarısından Çoğu Markalı Ürün Almaya Özen Gösteriyor

03.01.2012 12:14
Tüketicilerin Yarısından Çoğu Markalı Ürün Almaya Özen Gösteriyor, System.String[]

Türkiye'de tüketicilerin yarısından çoğu yaptığı alışverişlerde satın aldığı ürünlerin markasına önem veriyor.

Türkiye'de tüketicilerin yarısından çoğu yaptığı alışverişlerde satın aldığı ürünlerin markasına önem veriyor.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TUGİAD), tüketicilerin alışverişlerinde ve günlük yaşamdaki kullandığı marka ürünlerine yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. İstanbul, Ankara ve Mersin'de geçen yılın kasım ayında 1.236 kişiyle yüz yüze yapılan 'Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması- Alışverişlerimizde Marka Ne Kadar Önemli' başlığıyla hazırlanan araştırmada Türk halkının marka kavramına bakışı ile satın aldıkları ürün ve hizmetlere yansıması hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Ankette dikkat çeken konu başlıklarından, "Satın aldığınız ürünlerin markalı olması insanların size olan bakış açısını değiştiriyor mu?" sorusuna yüzde 79'u 'evet' cevabı verdi. "Ürün reklamlarında yer alan ünlülerin satın alma tercihinizi etkilediğini düşünüyor musunuz?" sorusuna ise yüzde 58 'düşünmüyorum' cevabını verdi.

Marka tericihine sektörel bakıldığında en çok yüzde 24 ile sağlık, yüzde 16,9 ile de eğitim hizmetleri öne çıktı. Araştırmada; yemek zevkinde de marka restoran ve lokantalara (yüzde 12,5) yöneldiği tespit edildi. En az tercih edilen marka sektör ise yüzde 6,9 ile eğlence hizmetleri oldu. Tüketicilerin günlük yaşamdaki kullandığı ürünlerde en çok marka aradığı grup; yiyecek ve içecekler (yüzde 23), cep telefonu (yüzde 18,5) ve elektronik (yüzde 10,5) şeklinde sıralandı. Markasına en az bakılan ürün grubu da giyecek ve ayakkabı.

"MARKALI OLSUN AMA TAKLİTTEN OLSUN"

Marka tercihin belirleyen en önemli etken aile ve çevreden gelen bilgiler; (yüzde 33), tüketicilerin araştırması (yüzde 25) ve reklamlar (yüzde 24) olarak sıralandı. Tüketicilerin markalara ilgisi taklitlerde de kendini hissettirdi. Yüzde 69'luk kesim büyük markaların taklidi ürünlerden satın aldığını söyledi. Markalı ürünlere tercih sebeplerinin başında güvenirlilik, kaliteli mal ve satış sonrası garanti imkanı yer aldı. Ancak büyük markaların her zaman kaliteli mal üretir şeklindeki yorumuna ise yüzde 50'lik kesim katılmadığını belirtti. Büyük markaların yüksek fiyatlarını hak etmesine ise yüzde 54'lik 'hayır' cevabı geldi.

Ankete katılanların yarısına yakını satın alma gücünün azaldıkça kalitesiz markalara yöneldiği yönünde görüş beyan etti. Tüketicilerin aldıkları ürünlerde yerli ve yabancı markalara öncelik verme oranı ise birbirine yakın. Tüketicilerin yüzde 69'u ürünlerini veya hizmetlerini satın aldığı markaların genelde tüketici haklarına uygun davranmadığını düşünüyor. Yüzde 56'lık kesim ise tercih edilen tüm ürünlerin genelde satış sonrası hizmetinden memnun kalmadığını belirtti. Büyük markaların ürün değiştirme kampanyalarının tüketicinin yararına olmadığını düşünen grubun oranı ise yüzde 88.

Tüketicilerin Yarısından Çoğu Markalı Ürün Almaya Özen Gösteriyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Tüketicilerin Yarısından Çoğu Markalı Ürün Almaya Özen Gösteriyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Yükselişini sürdüren altının gram fiyatı 498 lira ile rekor tazeledi Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik Ermenistan'a üst düzey darbe! Dağlık Karabağ'ın sözde savunma bakanı cephede yaralandı Son Dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro yeni güne de rekorla başladı Ermenistan ordusunun hali içler acısı! Sahte koronavirüs raporuyla ordudan kaçıyorlar Akıllara durgunluk veren olay! 8 yaşındaki çocuk 3 kişiyi öldürdü 2 günlük bebeğini öldürdüğü ileri sürülen anne, canlı yayınında gözaltına alındı Uzman isim, Hatay'da öldürülen teröristlerle ilgili çarpıcı detayı paylaştı: Paramotorla sınırı geçmeleri Türkiye'de ilk kez oldu