Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı - Son Dakika

Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı

21.09.2020 10:59

Kocaeli'de yaşayan 28 yaşındaki kadın tüm organları ters olmasına rağmen büyük bir risk alarak doğum yaptı. Tedavi gördüğü sırada hamile kaldığını öğrenen kadın doktorların 'Doğurursan ölürsün' uyarını bir kenara bırakarak bebeğinin kalp atışlarını dinledi. Doğması riskli olarak görülen bebek ise annesinin hastalıklarına şifa oldu.

Kocaeli'de yaşayan ve organları ters olarak dünyaya gelen Ayşe Doğan, doğum yapması riskli olmasına rağmen kendi canından vazgeçti. Doktorların, 'Doğurursan yaşamazsın' uyarılarını dinlemeyen genç kadın, bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına aldı.

BRONŞİT SANILDI

Kocaeli'de yaşayan İsmail ve Hanife Zengin çiftinin 1992 yılında Ayşe isimli çocukları dünyaya geldi. Çocuklarının sürekli hastalanması üzerine çift, hastane hastane gezmeye başladı. Her gittikleri hastanede doktorlar küçük çocuğa bronşit tanısı koyularak tedavi uygulandı. 14 yaşına giren Ayşe Zengin'in göğsünde çökme meydana geldi. Bunun üzerine endişelenen ailesi, Ayşe'yi yeniden hastaneye götürdü. Burada yapılan tetkiklerin ardından çıkan sonuçla Ayşe ve ailesi neye uğradığına şaşırdı. 14 yıl sonra çekilen ultrasonda Ayşe'nin organlarının ters olduğu ortaya çıktı.

Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı

BEBEĞİNİN KALP ATIŞINI DUYAN KADIN VAZGEÇEMEDİ

Doktorların korkulacak bir şey olmadığını, sadece Ayşe'nin kendisine biraz daha dikkat etmesi gerektiğini söylemesi üzerine Ayşe ve ailesinin endişeleri azaldı. Yıllar sonra evlenen Ayşe Doğan, çeşitli iç kanamaları olduğu için ilaç kullanmaya ve tedaviye devam etti. Tedavisi esnasında hamile olduğunu öğrenen genç anne, doktorların bebeği dünyaya getirmesinin riskli olduğunu söylemesi üzerine bir kez daha yıkıldı. Genç kadın ilerleyen zamanlarda bebeğinin kalp atışını duyduktan ve ultrason fotoğraflarını gördükten sonra bebeğini doğurmaya karar verdi. Hamile kalmasıyla birlikte sahip olduğu rahatsızlıkları sonlanan Doğan, eşinin de onayını alarak, kendi canı pahasına doğum yaptı. Doğum sonrasında bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan annenin mutluluğu ikiye katlandı. Çiftin, Akif ismini verdikleri bebekleri, 3 kilo 300 gram olarak ve hiçbir sağlık sorunu olmadan dünyaya geldi. Akif bebek doğduktan 40 gün sonra ise 5 kiloya ulaştı.

Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı

"BİR ŞEY OLURSA DİYE EVDEN YALNIZ ÇIKMIYORUM"

Bütün organlarının ters olduğunu ilk öğrendiğinde biraz korktuğunu belirten Ayşe Doğan, "Doktorların söylediklerini dinleyince çok da korkulacak bir şey, olmadığını, gayet normal insanlar gibi hayatıma devam edebileceğimi öğrendim. Sadece biraz daha dikkat ederek, temiz hava, temiz oksijen alabilmek için bol bol dağlara tepelere gittim. Temiz havada yaşamam gerektiğini söylediler. Biraz daha dikkat ederek yaşamaya devam ettim. Acil durumlarda herhangi bir şey olursa diye yalnız çıkmıyorum evden. Yanımda illa beni bilen birisi olması gerekiyor. Bunun için yapılabilecek çok az şey var" şeklinde konuştu.

"İNANMAYIP KALBİMİ DİNLİYORLAR"

Rahatsızlığını kimliğinde belirtme şansı olduğunu ya da kolye, künye gibi belirteçler kullanması gerektiğini söyleyen Doğan, "Çevremde görenler çok şaşırıyorlar, inanmayanlar oluyor, kalbimi dinlemek isteyenler oluyor. 'Nasıl olur?' diye soranlar oluyor, detaylı bir şekilde anlatıyorum. Başka birinde var mı diye soruyorlar. Lisede de arkadaşlarım bana 'ters' diye lakap takmışlardı" dedi.

Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı

"GEREKİRSE KENDİ CANIMDAN VAZGEÇEREK BU RİSKİ GÖZE ALDIM"

Kanaması olduğu için embolizasyon tedavisi uygulandığını anlatan Doğan, evlendikten sonra ufak tefek kanamalarının olduğunu kaydetti. Bu kanamaların durması için ilaca başladığını ve tedavi gördüğünü ifade eden Doğan, "Tedavi görürken hamileliğimi öğrendim. Bu yüzden riskli olduğunu söylediler. Her türlü riski anlattılar tek tek ama yine göze alarak hamileliğimi çok rahat bir şekilde geçirdim ve bebeğimi de kucağıma aldım. Bebek açısından ilacı kullandığım 10 gün içerisinde 'bilinmedik herhangi bir etki yapabilir' dediler. Benim açımdan da herhangi bir kanama olursa 'Bebeği değil, seni düşüneceğimiz için çok riskli' dediler. Daha önce dış gebelik geçirdiğim için dış gebelik adayısın diyorlardı bana. Normal yolla hamileliğim de söz konusu değildi. Yani çok düşük bir ihtimaldi. Hamileliğimi öğrenince doktorlar büyük risk olduğunu söylediler. Ama onun kalp atışını duyunca, onu görünce riski göze aldım. Gerekirse kendi canımdan vazgeçerek, onu düşünerek bu riski göze aldım ve bebeğimi kucağıma aldım. Sonunda çok güzel oldu. Eşim de her zaman yanımdaydı. Kararlarıma saygı duydu, sürekli destekledi" diye konuştu.

"BANA ŞİFA OLDU"

Hamileliğini çok rahat bir şekilde geçirdiğini vurgulayan Doğan, hamile olduğu süreçte sahip olduğu rahatsızlıkların sonlandığını aktardı. Doğan, "Üreyen bakteri vardı sürekli, o hiç üremedi. Kilo alamıyordum, kilo aldım. Kilo aldıkça ciğerlerim daha çok güçlendi. Bana hep olumlu şekilde etkisi oldu hamileliğin. Çok güzel bir duyguydu. Zaten hamileliğimde, detaylı untrasonlarda ilk organlarını sordum normal mi değil mi diye. Normal olduğunu duyunca daha çok sevinmiştik. Şifa oldu bana" şeklinde konuştu.

Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı

"14 YIL SONRA ÖĞRENDİK"

Kızının doğduktan sonra sürekli hastalıklarla boğuştuğunu belirten Ayşe Doğan'ın babası İsmail Zengin ise, "Bizde o günün iyi doktorlarına sürekli gidiyorduk. Sürekli bronşit veya üşütme diyorlardı. Fakat aradan 14 sene geçtikten sonra göğüs kafesinde çökme var şüphesiyle başka bir doktora götürdük. 14 yıl sonra Ayşe'nin organlarının ters tarafta olduğunu, kalbinin sağda olduğunu, normal insanda solda olanların Ayşe'de sağda, sağda olanların da solda olduğunu öğrendik. Tabii insan bir korkuya kapılıyor. Çare aramaya çalışıyor. İşte doktorlarla bunun nasıl olacağını, zararlı veya zararsız olabilecek durumlarını kontrol etmek için sürekli hastaneyle temas halinde kaldık. O zamanlar hastanede tekrar doktorlara götürdüğümüzde bunun bronşektazi olduğunu öğrendik. Bize sordular 'Bunu daha önce size söylemediler mi?' diye. Bizde 'Hayır, siz burada söylediniz, biz burada öğrendik' dedik. Tabii biz şok olduk. O güne kadar İzmit'te götürmediğimiz doktor kalmamıştı. Hiçbir kontrollerinde böyle bir sorunun olduğunu söylemediler. Sadece tozlu ortamlarda olmayacak, kendine iyi bakacak, vücudunun direncini sürekli yüksek tutacak, böyle şeyler söylediler" ifadelerini kullandı.

Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı
Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı
Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı
Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Tüm organları ters olan kadına, 'Ölürsün' dediler, bebeğini kucağına aldı - Son Dakika

YORUMLAR (12)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret