Tuncel Kurtiz'in Aramızdan Ayrılışının 5. Yılı! Tuncel Kurtiz Kimdir? - Son Dakika

Tuncel Kurtiz'in Aramızdan Ayrılışının 5. Yılı! Tuncel Kurtiz Kimdir?

27.09.2018 13:55
Tuncel Kurtiz'in Aramızdan Ayrılışının 5. Yılı! Tuncel Kurtiz Kimdir?, System.String[]

Aramızdan ayrılışının 5. yılında saygıyla anılan, usta oyuncu Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013 yılında hayatını kaybetti. Peki, güzel sesli adam, Tuncel Kurtiz kimdir?

Aradan geçen beş yılın ardından hafızalardan silinmeyen oyunculuk yeteneği, kulaklarda çınlayan şiirleri ve sözleriyle hala çok seviliyor Tuncel Kurtiz.

TUNCEL KURTİZ KİMDİR?

Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 yılında İzmit Bahçecik'de dünyaya geldi. Babası Hamdi Valâ Kurtiz Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Müfide Kurtiz ise bir Boşnaktır. Babası bürokrat olduğu için ilkokulu 8 farklı şehirde okuyarak tamamladı. Ortaokulu Edremit'te okuyan Kurtiz, lise hayatını Haydarpaşa Lisesi'nde sonlandırdı. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise İngiliz filolojisi, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okuduysa da hiçbirinden mezun olmadı. İlk iş deneyimi, İETT'de ışık kontrolörlüğü oldu.

'ŞEYTAN'IN UŞAKLARI' FİLMİ İLE BEYAZPERDEYE ADIM ATTI

Tiyatro ile oyunculuğa başlayan Kurtiz, ilk olarak 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu'nda sahne aldı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok tiyatroda sahne alan usta oyuncu, Şeyh Bedrettin Destanı, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman gibi pek çok tiyatro oyununda rol aldı. Kurtiz, 1964 yılında rol aldığı ''Şeytan'ın Uşakları'' adlı sinema filmi ile beyazperdeye adım attı ve bir daha sinemadan kopamadı.

'EN İYİ SENARYO' ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Yılmaz Güney'in Sürü, Umut ve Duvar gibi efsanevi filmlerinin de aralarında yer aldığı 100'e yakın filmde rol alan oyuncu, Türkiye sinema tarihinin önemli yapımlarından 'Otobüs', 'Kanal' gibi filmlerde rol aldı. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Senaryo Ödülü"nü "Gül Hasan" filminin senaryosuyla kazandı.

YILMAZ GÜNEY'İN ÖLÜMÜYLE YURT DIŞINA YERLEŞTİ

12 Eylül 1980 darbesinin ardından, Yılmaz Güney'in de ölümüyle yurt dışında yaşamaya başladı. İsveç, ABD ve Almanya'da tiyatro kariyerini devam eden sanatçı, Türkiye 'ye 90'larda tekrar döndü.

'EZEL' DİZİSİYLE POPÜLERLİK KAZANDI

Son dönemde oynadığı dizi ve filmlerle genç nesil tarafından sevilen Kurtiz, 2003 yılında Alacakaranlık, 2006 yılında ise Hacı adlı dizilerde rol aldı. Özellikle 2007 yılındaki Asi ve 2009 yılında vizyona giren Ezel adlı dizilerle beraber popülerliği büyük oranda arttı. Kurtiz ayrıca Gül Hasan ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1980) adlı filmlerin senaryosunu da kaleme aldı.

BİRÇOK ÖDÜL ALDI

Usta sanatçıya, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi. Altın Portakal, Gümüş Ayı ve Altın Böcek ödüllerinin sahibi olan Tuncel Kurtiz, 2010 'da Edremit'in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işlettiği Zeytinbağı adlı butik otelden 'Tuncel Kurtiz ve Dostları' başlıklı program sundu.

BBC'NİN BELGESELLERİNİ SESLENDİRDİ

BBC'nin çeşitli belgesellerini de seslendiren oyuncu, Menend Kurtiz ile evliydi ve bu evlilikten, Aslı adında bir kızı ve Mirza adında bir oğlu var. Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Etiler'deki evinde düşüp başını çarpması sonucu 77 yaşında hayata veda etti.

Tuncel Kurtiz'in Aramızdan Ayrılışının 5. Yılı! Tuncel Kurtiz Kimdir?

Son Dakika Güncel Tuncel Kurtiz'in Aramızdan Ayrılışının 5. Yılı! Tuncel Kurtiz Kimdir? - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

10 yıllık evliliğini tek celsede bitiren oyuncu Mustafa Üstündağ, yeni aşka yelken açtı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan S-400 çıkışı: S-400'lerin kontrollerine planlandığı şekilde devam ediyoruz Kan donduran vahşet! Boşandığı kocasını öldürüp ikiye böldüğü cesedini yaktı Son Dakika! Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan İmamoğlu hastaneden 1,5 dakikalık video yayınladı: Durumum iyi Son Dakika! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı Koronavirüs nedeniyle bisiklet ve motosiklet satışlarında patlama yaşanıyor Yüzüne tükürdüğü yolcu, kadını hareket halindeki otobüsten aşağı attı Maaşlarını alamadıkları için Erdek Belediyesi'ni icraya veren memurların başlarına gelmeyen kalmadı