200 kınalı keklik doğaya salındı - Son Dakika

200 kınalı keklik doğaya salındı

20.04.2022 17:13

Tunceli'de yaban hayatının devamının sağlanması amacıyla 200 kınalı keklik doğaya bırakıldı.

Tunceli'de yaban hayatının devamının sağlanması amacıyla 200 kınalı keklik doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 15. Bölge Müdürlüğünce kentte kınalı keklik popülasyonunun artırılması için çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda DKMP görevlileri, Malatya Av ve Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu'ndan temin ettikleri 200 kınalı kekliği Tunceli'ye getirdi.

Araçlarla Dedeağaç köyü mevkisine taşınan keklikler, burada görevlilerce ormana salındı. Bir süre çevrede gezinen keklikler daha sonra kanat çırparak gözden kayboldu.

Vali Mehmet Ali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunceli'nin tabiat harikası bir il olduğunu söyledi.

Kentin biyolojik çeşitliliğini artırmak için DKMP Müdürlüğünce çalışma yapıldığını belirten Özkan, "200 kekliğimizi Tunceli'nin doğasıyla buluşturduk ve bu sayı inşallah 1000'e çıkacak. Güzellikleriyle, tabiatıyla, kültürüyle öne çıkan Tunceli'miz biyolojik çeşitliliğiyle de inşallah coğrafyasında yerini alacak." dedi.

Etkinliğe, Cumhuriyet Başsavcısı Enver Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Tolga Yılmaz, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, AK Parti İl Başkanı Sercan Özaydın, DKMP 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük ve kurum amirleri katıldı.

YORUMLAR
500
Son dakika... Yaralı yavru tilki, tedavisinin ardından doğaya salındı Son dakika... Yaralı yavru tilki, tedavisinin ardından doğaya salındı Bilecik'te beslenerek büyütülen yavru tilki doğal ortamına salındı Bilecik'te beslenerek büyütülen yavru tilki doğal ortamına salındı 3 bin 200 rakımlı yaylaya kar yağdı 3 bin 200 rakımlı yaylaya kar yağdı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 200 kınalı keklik doğaya salındı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement