Son Dakika Haberleri: Tunceli'de 8 Mart Kutlaması

Tunceli'de 8 Mart Kutlaması

4 yıl önce

Tunceli’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü coşkulu şekilde kutlandı.

Tunceli'de 8 Mart Kutlaması, System.String[]
Tunceli'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü coşkulu şekilde kutlandı. Kutlamaya katılan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Abdullah Öcalan'ın binlerce Rosa Luxemburglar oluşturduğunu söyledi.

Tunceli'de Dersim 8 Mart Kadın Platformu tarafından düzenlenen kutlamaya, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun ve çok sayıda kadın katıldı. Moğultay Mahallesi'nde bulunan Sanat Sokağı'nda bir araya gelen kadınlar buradan slogan ve pankartlarla Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüdü. Müzik dinletisi ve konuşmalarla başlayan kutlama etkinliğinde konuşan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Dersim'de kadın ve erkeğin yan yana durduğunu belirterek, "Eğer kadınla erkeğin yan yana kol kola, ortak bir akılla yaşamı nasıl kuracağını öğrenmek istiyorlarsa Dersim bunun için bir akademidir. Buyursunlar Dersim'in yaşam felsefesine baksınlar" dedi.

Öcalan'la yaptığı görüşmeye atıfta bulunan Leyla Zana, "Diyor ki ben erkeği öldürdüm dediğim zaman kimse beni anlamamıştı. Ben erkeği öldürdüm derken erkeğin fiziğini kast etmiyordum. Erkekteki kaba ruhu, eksik zihniyeti, kadına bakış açısını an be an çalışarak, üreterek, kendi felsefemle öldürdüm. Bakın Kobani'ye. Dünün Kürt kadını, birilerinin eşi, kızı ya da kardeşi olarak anılırken bugün dünya medyasında, en önemli dergilerde Kürt kadınının güzelliği, direngenliği ve üretkenliği kapak olabilmektedir. Bu elbetteki Öcalan'ın birebir kırk yıllık çalışmasının sonucudur. Hiçbir lider kadını bu kadar güçlü hale getiremedi. Lenin'in Clara Zetkin ya da Rosa Luxemburg'la tartışma yürüttüğünü biliyoruz. Ama Öcalan binlerce Rosaları oluşturarak onları bir güç haline getirdi. O nedenle bizdeki liderliğin, önderliğin diğer devrim liderlerinden farkı burada çok net bir şekilde ortaya çıkmaktadır" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANININ BU SİSTEM YAMALI BOHÇAYA DÖNÜŞTÜ DEMESİ SEVİNDİRİCİDİR"

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 400 milletvekili istediğini hatırlatan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, "400 tane vekil istiyorum diyor. Arkasından bu sistem yamalı bohçaya dönüştü diyor. Biz 2000'lerden itibaren söyledik bir türlü dinleyen olmadı. Anlamaları, duymaları da sevindirici bir olay. Bu dar, tekçi, sadece siyah ve beyaz bakan; toplumun renkliliklerini görmeyen, ders almayan bu sistemin artık miadı çoktan geçmiştir" dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Zana, "Diyorlar ki başkanlık sistemini istiyor musunuz? Benim için kimin başkan olduğu önemli değil. Bizim için bu halkın bütün değerleri için, farklılıkları için o sistemin içeriği önemli. Bireyle uğraşırsak mevcut sistemin yaptıklarını unutmuş olacağız. Bizim sorunumuz bireylerle değil bizim sorunumuz bizzat bu sistemin kendisiyledir. Alevi diye vurdu yüzyıllar, Müslüman diye vurdu, Kürt'tür diye vurdu, soldur- sağdır diye vurdu. Bir tek kendini vurmadı. Şimdi artık kendi kendini vurma vakti geldi. Çünkü etrafı kuşatıldı. Baksın çevresine ne olup bittiğini daha rahat görecektir" diye konuştu.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Zana, "Sayın cumhurbaşkanına bir söz söyleyeceğim. Umuyor ve diliyorum ki CHP'nin o tek zihniyetinin yüzyıl bu topluma kaybettiklerini çok iyi analiz ederler ve kendilerini de bu hataya düşmezler. CHP'in tekçiliğiyle bu toplum ne kadar çektiyse bir de AK Parti'nin tekçiliğiyle uğraşmak durumunda bırakmasınlar bizi" dedi.

Erdoğan'ın 400 milletvekili sevdasından vazgeçmesini isteyen Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, "400 milletvekili ne yapacaksın. Bütün partiler kendilerini feshederek AK Parti'ye mi gelsinler. Bu olamayacağına göre siz bu sevdadan vazgeçin. Deyin ki bütün toplum kendini parlamentoda temsil etsin ortak paydalarda toplumun geleceğinin inşasında, yeni anayasada ortak paydaları yakalayarak hep birlikte yeni bir sayfa açalım. Bunu dersen anlaşılırdır. Bunu dersen toplumun ne kadar katkısını alabileceğini göreceksiniz. Ama tekliğe oynarsanız bizim buna ne tahammülümüz var ne de bunu kabul etmek gibi bir zihniyetimiz var" şeklinde konuştu.

Zana'nın konuşmasının ardından dinletiyle devam eden etkinlik sona erdi. - TUNCELİSanığın, Savcının Çöp Kovasını Fırlatıp Başından Vurduğu Anlar Kameraya Yansıdı "Jennifer Lawrence'la İlişkiye Girdim" Diyen Yapımcı Harvey Weinstein, Kadın Aktöre Tecavüz Etti

Galatasaray, Son 8 Maçta Sadece 1 Galibiyet Elde Etti