Tunceli'de 'Dersim Olaylarının' Tazminat Konusu Yapılmasına Sert Tepki - Son Dakika

Tunceli'de 'Dersim Olaylarının' Tazminat Konusu Yapılmasına Sert Tepki

11.02.2012 16:50
Tunceli'de 'Dersim Olaylarının' Tazminat Konusu Yapılmasına Sert Tepki

Tunceli'de bazı sivil toplum örgütleri, Dersim olayları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı makamına açılan 1 milyon liralık tazminat davasına sert tepki gösterdi.

Tunceli'de bazı sivil toplum örgütleri, Dersim olayları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı makamına açılan 1 milyon liralık tazminat davasına sert tepki gösterdi. Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, "Dersim politikasını sürdüren AKP'nin özrüne sarılarak tazminat talebinde bulunanlar bu durumu nasıl izah ediyorlar. Daha atalarımızın mezar yerleri belli değilken bu acelenin sebebi nedir? Dersim halkının uğradığı soykırımı kim, ya da kimler hangi hakla maddi tazminat konusu yapabiliyor. Dersim halkının yaşadığı vahşete maddi değer biçmeye kalkışanlar, umarız ki bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olsunlar" dedi.

Tunceli'de avukat Barış Yıldırım'ın 1938 Dersim olaylarında yaralanan 84 yaşındaki Ali Doğan adına Cumhurbaşkanlığı makamı hakkında 1 milyon liralık tazminat açmak için mahkemeye başvurmasına, bazı sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Kentte 7 sivil toplum örgütü temsilcileri Dersim Kültür Derneği'nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı yapan Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, Dersim halkının 1937-38 yıllarında soykırıma uğradığını iddia etti. Bu olaylarla ilgili zaman zaman beklenilmeyen tartışmaların yaşandığını söyleyen Mükan, tartışmaların Dersim halkının iradesinin yansımasına olanak tanınmadığını belirtti. Mükan, şöyle dedi:

"Dersim halkının uğradığı soykırımı kim, ya da kimler hangi hakla maddi tazminat konusu yapabiliyor. Dersim halkının yaşadığı vahşete maddi değer biçmeye kalkışanlar, umarız ki bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olsunlar. Son günlerde yine konsept gereği medyada parlatılan tazminat taleplerine dair gelişmeler yürek burkucudur. Meselenin siyasi ve insani yönünü hiçe sayıp parasal yönünü öne çıkaran girişimler bu soykırım kurbanlarının kemiklerini sızlatacak niteliktedir. Tarihinde onurlu ve zulme karşı dik durmasını bilmiş Dersim halkı böylesi bir pespayeliğe, düşkünlüğe gereken cevabı verecektir."

Mükan, dernek üyelerinin 1937-38'de yaşananları protesto etmek için düzenledikleri basın açıklamasına katıldıkları için tutuklandıklarını ve haklarındaki iddianamade, açıklamanın suç sayıldığını söyledi. Mükan, şöyle dedi:

"Dersim halkının maruz kaldığı zulüm ve asimilasyon sistematik bir devlet politikasıdır. Bu sistematik asimilasyon politikalarının dümeninde dün CHP vardı, bu gün AKP var. Dersim'de yaşanan soykırımı alelacele, üstünkörü bir özürle geçiştirmeye çalışanların tek gayesi kendi çıkarlarına kar devşirme çabasıdır. Hal böyleyken, son günlerde gazete manşetlerini süsleyen tazminat talepli dilekçeler ve davalar tarihin kemiklerini sızlatır niteliktedir. Devletin sürekliliği içersinde dümende olan ve bu gün barajlar, karakollaşma, cemaatleşme gibi araçlarla devletin Dersim politikasını sürdüren AKP'nin özrüne sarılarak tazminat talebinde bulunanlar bu durumu nasıl izah ediyorlar. Daha atalarımızın mezar yerleri belli değilken bu acelenin sebebi nedir? Dersim halkının uğradığı soykırımı kim, ya da kimler hangi hakla maddi tazminat konusu yapabiliyor. Dersim halkının yaşadığı vahşete maddi değer biçmeye kalkışanlar, umarız ki bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olsunlar." - Tunceli

Kaynak: DHA
Tunceli Valiliğinden Dersimspor'a 200 bin liralık destek Tunceli Valiliğinden Dersimspor'a 200 bin liralık destek Emekli Devlet Tiyatroları oyuncusu Vedat Özkök hayatını kaybetti Emekli Devlet Tiyatroları oyuncusu Vedat Özkök hayatını kaybetti Emekli Devlet Tiyatroları oyuncusu Vedat Özkök hayatını kaybetti Emekli Devlet Tiyatroları oyuncusu Vedat Özkök hayatını kaybetti

Son Dakika Güncel Tunceli'de 'Dersim Olaylarının' Tazminat Konusu Yapılmasına Sert Tepki - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement